İHD Van Şube Başkanı Murat Melet'e Gözlemci olarak katıldığı yürüyüşten hapis cezası verildi

VAN - İHD Van Şube Başkanı Murat Melet'e, gözlemci olarak katıldığı bir yürüyüş nedeniyle yargılandığı davada 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi. Melet, verilen ceza için “hukukla, adaletle hiçbir alakası yok" dedi.

İHD Van Şube Başkanı Murat Melet'e Gözlemci olarak katıldığı yürüyüşten hapis cezası verildi
banner537

Van'ın İpekyolu ilçesinde düzenlenen bir yürüyüşe gözlemci olarak katılan İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Murat Melet hakkında "Görevi yaptırmamak için direnme", "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddialarıyla açılan davada 1 yıl 4 ay hapis cezası verildi. 

MAHKEME: KİŞİ GRUPLA HAREKET ETTİ

Verilen hapis cezasına dair gerekçeli kararını açıklayan Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi, kararda "Kamera kayıtlarının incelenmesi, görüntü inceleme ve olay tutanakları, tanık beyanları da gözetilerek sanığın grupla birlikte hareket ederek 2911 sayılı yasaya aykırı olan gösteriye katıldığı, eylemci grup içerisinde bulunan sanığın gruba öncülük edip grubun dağılması yönünde yapılan anonslara rağmen grubun bir arada kalmasını sağladığı, grubun amaçlanan doğrultuda eylemlerini devam ettirmesi için çaba gösterdikleri dosya kapsamından anlaşılmış olup, sanığın yasa dışı düzenlenen mitinge katıldığı, güvenlik güçlerince yapılan eylemin yasadışı olduğu ve dağılmaları gerektiği yönündeki tüm uyarılara rağmen grubun eylemlerine son vermedikleri kanaatine varılmakla sanıkların yasa dışı eyleme katılarak ihbara rağmen dağılmamaları nedeni cezalandırıldığı" ifadelerine yer verdi. 

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararına dair bir üst mahkeme olan Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunan Melet'in itirazı reddedildi. Mahkeme, verilen cezanın “kanuna uygun” olduğunu savundu.

İHD Şube Başkanı bunun üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

'GÖZLEMCİ OLARAK YÜRÜYÜŞE KATILDIM'

Mahkemenin hakkında verdiği karara dair konuşan Melet, "İnsan Hakları Derneği olarak Türkiye çapındaki tüm yürüyüş ve gösterilere gözlemci heyet olarak katılırız. Bu yürüyüşe de bu doğrultuda katılmıştım. Derneğimizin tüzüğünde de olan bir durumdur. Gösteri ve eylemlere gözlemci olarak katılırız. Bu tür yürüyüşlerde slogan atma, cebir ve şiddete başvurma gibi durumumuz olamaz. Zaten mevcut olayla ilgili görüntüler incelendiğinde bizim slogan atmadığımız, eylemin içerisinde dahi olmadığımız net bir şekilde ortaya çıkacaktır. Biz orada sadece görevimizi yapıyorduk" diye belirtti.

'DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BARIŞ İSTEYENLER CEZALANDIRILMIYOR'

Verilen cezanın hukuk ve adaletle ilgisi olmadığını söyleyen Melet, "Bana verilen bu ceza, yapacağımız çalışmaların engellenmesine dönüktür. Dünyanın hiçbir yerinde barış isteyenler ceza almamışlardır. Maalesef Türkiye'de demokrasiyi isteyenler, barıştan yana olanlar ve insan hak ihlallerinin yaşanmaması için mücadele eden binlerce insan ceza aldı. Bu da Türkiye’de adaletin olmadığını gösteriyor. Dünyanın her yerinde insan hakları savunucularının dokunulmazlığı varken, Türkiye'de cezalandırılıyoruz" dedi.

MA / Adnan Bilen

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2020, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER