HDP Van Milletvekili Orhan: Yasaklar ile halk tecrit altında tutuluyor

Sistematikleşen “eylem ve etkinlik” yasağı ile halkın tecrit altında tutulduğuna dikkat çeken HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, yasaklar kalkana kadar eylemlerini periyodik bir şekilde yapacaklarını söyledi.

HDP Van Milletvekili Orhan: Yasaklar ile halk tecrit altında tutuluyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü binasının bulunduğu Nacibey Sokağı dün sabah saatlerinde polis barikatları ile kapatıldı. Kent milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan ile partililer, sokağı kapatan ve yaya girişine izin verilmeyen polislere tepki gösterdi. Milletvekilleri tepki sonucu kente 15 günde bir “eylem ve etkinlik” yasağı ilan eden Van Valiliği’nin bulunduğu binanın önünde eylem gerçekleştirdi. Sistematikleşen yasaklara ilişkin yetkililerle görüşmek isteyen vekillerin talepleri ise reddedildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan, yasağa ilişkin konuştu. 

'ABLUKANIN TEK AMACI SİYASİ FALİYETLEİRMİZİ ENGELLEMEK'

Dün sabah saat 09.30 sıralarında HDP il binasının polisler tarafından ablukaya alındığını ve partilerine giden üç sokağın giriş ve çıkışların kapatıldığını belirten Orhan, parti binalarına kimsenin girmesine izin verilmediğini kaydetti. Orhan, “Ablukaya altında olan ve partimize girmek isteyenler farklı gerekçelerle girişleri engellendi. En son itirazlarımız sonucu il başkanları ve birkaç kişi girebildi. Bu ablukanın gerçek amacı HDP’nin toplum içerisindeki meşruluğunu kırmak, yok etmek, terörize etmek, halkla buluşmamızı ve siyasi faaliyetlerimizi engellemektir. Aynı zamanda valilik bin 500 günü aşkındır Van’da aralıksız bir yasak sürdürmekte. Sırf partimizi provoke etme ve çalışmalarımızı engellemek içinde bir provokatör rol üstlenerek partimiz önünde yapılacak eylemler içinde partimizi ablukaya almaktadır” dedi. 

'MÜCADELEMİZ ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR'

Bu tür girişimlerin kimseye bir şey kazandırmayacağını kaydeden Orhan, HDP’nin kurulduğundan bu yana ülkeye barış gelmesi için mücadele ettiğini söyledi. Orhan, “Bu ülkenin özgürleşmesi, ifade ve düşünce özgürlüğünün sağlanması, eşit özgür bir yaşamın hakim olması için siyaset, politika yapıyor ve mücadele ediyoruz.  Bunun ‘terörize’ edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bugün valilik eliyle bu mücadelemiz bir şekilde engellenmeye çalışılıyor. Tüm halkımıza buradan sesleniyoruz; hiç kimse bu provokasyona gelmesin.  Partimizin bu şekilde kriminalize edilmesine de müsaade etmesin. Biz Van’daki bu bin 500 güne aşkındır yürütülen yasakların Van halkına bir tecrit olarak yansıdığını biliyoruz ki, bugün Van’da kendini en ağır şekilde hissettiren ekonomik kriz, esnafın iflas ile yüz yüze kalması ve turizm sektörünün durmuş olması aslında tecridin birer örneğidir” diye belirtti.

'EYLEMLERİMİZİ PERİYODİK ŞEKİLDE YAPACAĞIZ'

Orhan, partilerinin yapacakları birçok basın açıklaması ya da eylemlerin “pandemi” gerekçe gösterilerek engellendiğini hatırlatarak, AKP’nin kongrelerinin ise görmezden gelindiğini vurguladı. Orhan, “Bu yasaklar sadece partimize yönelik ve partimizin sessini kısmaya yöneliktir. Van’ın ekonomik ambargo uygulanıyor ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılmak istenen eyleme dahi izin verilmedi. Bu yasakların artık kalkması için valiliğin önünde eylem gerçekleştirdik. Bu yasaklar kaldırılana kadar bu eylemlerimizi periyodik şekilde yapacağız” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2021, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER