HDP Van İl Örgütü'nden gözaltılara tepki

VAN – Birçok kentte yapılan gözaltılara tepki gösteren HDP Van İl Örgütü, “Bilinmelidir ki ne çeteler ne de kontra güçleri 90’lı dönemde Kürt siyasi mücadeleyi bitiremedi, bugün de bitiremeyecekler. Gözaltına alsalar da tutuklarlarsa da her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

HDP Van İl Örgütü'nden gözaltılara tepki

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü,  Diyarbakır, Ankara, Dersim, Mardin, Van, Mersin, Kocaeli, Muş, Ağrı ve İstanbul başta olmak üzere iki gündür pekçok ilde HDP’lilere yönelik yapılan gözaltı operasyonlarına ilişkin il binasında basın açıklaması yaptı

‘HER YERDE MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Yapılan gözaltılara tepki gösteren HDP İl Eşbaşkanı Ökkeş Kava, “3, 4 gündür siyasi soykırım operasyonları devam ediyor. Birkaç gün önce tahliye edilen önceki dönem il eşbaşkanımızla birlikte 5 kişiden 4’ünün hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Önceki dönem il eşbaşkanımız ve Fikret Doğan arkadaşımız tutuklandı. Devam eden siyasi soykırım operasyonlarda dün 17 bugün 48 arkadaşımız hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Bir haftadır vekilimizi takip eden plakasız araç, bugün yolda vekilimizin önüne keserek korsani bir şekilde PM arkadaşımız Yunus Durdu’yu araçtan indirip, zorla götürüyorlar. Korsani bir şekilde PM üyemizi götürenlerin polis mi? Yoksa 90’lı dönemlerdeki yüzlerce faili meçhul karışan çeteler mi? Olduğunu biliyoruz. Bilinmelidir ki ne çeteleri nede kontra güçleri 90’lı dönemde de Kürt siyasi mücadeleyi bitirmedi, bugünde bitiremeyecekler. Gözaltına alsalar da, tutuklarlarsa da her yerde mücadele etmeye devam edeceğiz. Biran bile olsun geri adım atmayacağız” dedi.

’90’LI DÖNEMİ YARATMAK İSTEYENLERİ TEŞHİR ETTİK’

Daha sonra konuşan HDP Milletvekili Murat Sarısaç da günlerdir kendisini takip eden plakasız bir aracındakilerin kendi aracında bulunan PM üyesi Yunus Durdu'yu zorla araçtan çıkararak gözaltına almasını “hukuksuzluk” olarak tanımladı. Kürtlere ve muhaliflere yönelik operasyonlara tepki gösteren Sarısaç, “Bu yaşanan durum, sadece yapılanların küçük bir kısmı. Sürekli il binamızın önünde duran  plakası olmayan ya da sahte olan, her yeri siyah filmle kaplı olan araçla eşbaşkanlarımız, PM üyelerimiz, parti yöneticilerimiz, parti üyelerimiz takip ediliyor. Aracımı durduran arkasında plaka olmayan araçtan ineneler herhangi bir şekilde polis olduklarını dair bir kimlikte göstermediler. Gözaltı kararı ve ya buna benzer bir  belgede göstermeden PM arkadaşımızı araçtan indirip götürdüler. Mehmet Ağarların, Tansu Çillerlerin yaratığı 90’lı dönemleri geri yaratmak isteyenleri bizler teşhir ettik.  Bu yapılanların takipçisi olacağız.  Bu hukuksuzluğa karşı her zaman mücadele edeceğiz” diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2020, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER