Gazeteci Bilen’in ihlal davasındaki ret kararı bozuldu

Van Bölge Mahkemesi, iki köylünün helikopterden atılmasını haberleştirdikleri için tutuklanan gazetecilerden Adnan Bilen'in uğradığı hak ihlaline ilişkin yerel mahkemenin verdiği ret kararını hukuka aykırı bularak bozdu.

Gazeteci Bilen’in ihlal davasındaki ret kararı bozuldu

Van’da iki köylünün helikopterden atılmasını haberleştirdikleri için tutuklanan gazetecilerden Adnan Bilen'in avukatı Murat Timur'un, "tutuklamaya itiraz başvurularının bekletilerek tutuklama kararı veren hakimin nöbetçi olduğu güne denk getirilmesi”, “imha edilmesi için karar verilen ses kayıtlarının hukuksuzca geri getirilerek tutuklamaya dayanak oluşturması” ve “gizlilik kararı dışında kalan belge ve bilgilere ulaşımın kısıtlanması”yla ilgili açtığı dava, Van 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde reddedildi. Karar temyiz için İstinaf’a götürüldü. 

Mahkemenin kararını değerlendiren Van Bölge 5. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin hukuki bir karar vermediğini belirterek, davanın yeniden görülmesi için yerel mahkemeye geri gönderdi.  

RET KARARI YERİNDE DEĞİL

Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, dava ile ilgili yasal koşulların oluşmadığı gerekçesiyle verdiği ret kararının yerinde olmadığına kanaat getiren Van Bölge 5. Ceza Dairesi, “Ancak asıl davanın sonucuna bağlı olmayan ve asıl davada verilecek kararları etkilemeyecek talepler yönünden mutlaka davanın esasıyla ilgili verilen karar veya hükmün kesinleşmesi zorunlu değildir” belirlemesi yaptı. 

‘ARAŞTIRILMADAN KARAR VERİLDİ’

Bölge Mahkemesi kararının devamında; “Tutuklama ve tutukluluk halinin devamına ilişkin kararların kanunda belirtilen koşullar dışında usulsüz şekilde verildiği nedenine dayanan bu bağlamda CMK'nın 141/1-a maddesi kapsamında kalan taleplere ilişkin olarak asıl davada hüküm verilmesinin veya verilen hükmün kesinleşmesinin beklenmesine gerek bulunmadığı, zira bu hususa ilişkin taleplerin asıl davanın sonucunu etkileyici veya asıl davanın sonucuna bağlı olmadığı; bu kapsamda davacının talebinin CMK 141/1-a bendi kapsamında kalıp kalmadığı araştırılmadan yazılı gerekçe ile davanın reddine karar verilmesi, hukuka aykırı ve istinaf başvurusunda bulunan davacı vekilinin istinaf nedenleri yerinde görüldüğünden bozulmasına oy çokluğu ile karar verilmiştir” ifadelerine yer verdi. 

DAVA YENİDEN GÖRÜLECEK

Mahkeme, dosyayı yeniden incelenmek ve karar verilmek üzere Van 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER