CHP Belediye Başkanları Çalıştay sonucu: Atanmış kayyım düzenini kabul etmiyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, önümüzdeki dönemde CHP'li belediyelere yönelik siyasi soruşturma ve operasyonların daha da artacağının bilincinde olduklarını söyledi. Torun, belediyelere kayyım atanmasını eleştirerek, "Milli iradenin, atanmış kayyımlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz" dedi.

CHP Belediye Başkanları Çalıştay sonucu: Atanmış kayyım düzenini kabul etmiyoruz

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Van’da düzenlenen ‘Belediye Başkanları Çalıştayı’nın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. 11’i büyükşehir olmak üzere 248 CHP’li belediye başkanının katıldığı çalıştayın ana gündemi yaklaşan seçimlerdi. CHP’li Torun yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığı’nda ve MASAK’ta belediyelerimize yönelik siyasi operasyonlar için birimler kurulduğunun farkındayız. Önümüzdeki süreçte bu operasyonların artacağını da gayet iyi biliyoruz” dedi.

Kayyım politikasını eleştirildiği açıklamada, “Toplantılarımızda, hukuksuz ve anti demokratik kayyım uygulamaları da değerlendirilmiştir. Seçimle gelenlerin seçimle gitmesinin güvence altına alınması bir kez daha vurgulanmıştır. Milli iradenin, atanmış kayyımlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Torun, Türkiye’nin siyasi ve ekonomik açıdan, Cumhuriyet tarihinin en zorlu süreçlerinden birini yaşadığını belirterek, “Böyle bir süreçte düzenlediğimiz Belediye Başkanları Çalıştayı’mızda, bu kötü tablonun yegâne çözümü olan genel seçimler, kapsamlı olarak değerlendirilmiştir. Toplantılarımızda, ülkemizi ve milletimizi ayağa kaldırmak için; Genel Başkanımızın liderliğinde; genel merkezimiz, milletvekillerimiz, parti örgütümüz ve belediye başkanlarımızla güç birliği içinde, Millet İttifakı ruhuna uygun olarak mücadele etmekteki kararlı duruşumuz bir kez daha vurgulanmıştır. Toplantılarımızda, demokratik yerel yönetimler üzerindeki siyasi baskıların sona ermesinin de ancak genel seçimlerin kazanılmasına bağlı olduğu ifade edilmiştir.” dedi.

‘BELEDİYELERİMİZİN HAKKI OLAN KAYNAKLAR ENGELLENİYOR’

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve belediyelerin bankası olan İLBANK’ın partizanlık yaptığını vurgulayan Torun, şöyle devam etti:”Belediyelerimizin ve belediyelerimizde yaşayan vatandaşların hakkı olan kaynaklar, siyasi kararlarla engellenmekte, bu kaynakların tamamına yakını sadece Cumhur İttifakı belediyelerine aktarılmaktadır. Belediyelere kaynak sağlayan tüm kamu kurum ve kuruluşlarında aynı partizanlık hâkim kılınmıştır. Belediyelerimizin hakkı olan kaynakları engelleyenler, şu an oturdukları koltuklarda görev suçu işlemektedir. Bilinmesini isteriz ki: Bu haksızlığa karşı sesimizi önümüzdeki süreçte daha da yükselteceğiz. Belediyelerimizin kaynaklarını keserek aslında kendilerine oy vermeyen milyonları cezalandırmak isteyenlere karşı mücadelemizi daha da büyüteceğiz. Belediye Başkanları Çalıştayı’mızdan, bu organize kötülüğe karşı tüm demokratik ve hukuki haklarımızı kullanmaktan çekinmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE BU OPERASYONLARIN ARTACAĞINI GAYET İYİ BİLİYORUZ’

Torun, siyasi iktidarın bir yandan CHP’li belediyelerin kaynadığını keserken değer tarafından siyasi siyasi operasyon ve soruşturmalarla baskı kurduğuna işaret etti. Torun, şöyle devam etti: “Yerel seçimleri kaybetmeyi içine sindiremeyen, sonrasında da belediyelerimizin hizmetlerine engel olamayan iktidarın korku içinde olduğunu biliyoruz. İçişleri Bakanlığı’nda ve MASAK’ta belediyelerimize yönelik siyasi operasyonlar için birimler kurulduğunun farkındayız. Önümüzdeki süreçte bu operasyonların artacağını da gayet iyi biliyoruz. Çalıştayımızda iktidarın bu çabaları değerlendirilmiş, önümüze çıkacak her türlü siyasi operasyona halkımızla birlikte karşı duracağımız vurgulanmıştır.”

‘ATANMIŞ KAYYIMLARA TESLİM EDİLDİĞİ BİR DÜZENİ KABUL ETMİYORUZ’

Toplantıda hukuksuz ve anti demokratik kayyım uygulamalarının da değerlehdirlidğini kaydeden Torun, “Seçimle gelenlerin seçimle gitmesinin güvence altına alınması bir kez daha vurgulanmıştır. Milli iradenin, atanmış kayyımlara teslim edildiği bir düzeni kabul etmiyoruz. Bu kapsamda, Türkiye’de yeni bir merkez-yerel dengesinin kurulacağını vadediyoruz. İktidara geldiğimizde uygulayacağımız yerel yönetim politikaları için şimdiden yasal düzenleme çalışmalarına başladığımızı ve bu çalışmamızı en geniş katılımla hazırlayacağımızı ifade ediyoruz.”diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER