Başsavcılık Van M Tipi’ndeki isyana ilişkin açıklama yaptı

VAN – Van M Tipi Kapalı Cezaevi’nde “isyan” iddialarına ilişkin açıklama yapan Başsavcılık, cezaevinde yangın ve isyan çıkmadığını belirtti.

Başsavcılık Van M Tipi’ndeki isyana ilişkin açıklama yaptı

Van Cumhuriyet Başsavcılığı ve Van Barosu, Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda isyan çıktığına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

AKP tarafından Meclis'e getirilen yeni infaz düzenlemesinin kendilerini kapsamamasına öfke duyan  Van M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki adli tutukluların isyan çıkardığı ve isyan sonucu yangın çıktığı iddiası üzerine aileleri cezaevine akın etti. Cezaevinin önünde toplanan tutuklu yakınları, tutuklular hakkında endişe duyarak onları görmek istediklerini belirtti. Cezaevinin önüne sevk edilen polisler aileleri cezaevi önünden uzaklaştırdı.

'GERÇEĞİ YANSITMAMAKTA'

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, “31/03/2020 tarihinde bir kısım haber siteleri ve sosyal medya paylaşım platformlarında, Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda ''İsyan'' başlıklı ve Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çıkan isyan sonucu ölü ve yaralıların olduğuna dair haberlere ilişkin olarak, 31/03/2020 tarihinde Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuzda, Van Cumhuriyet Başsavcısı Sayın, Oğuzhan DÖNMEZ tarafından bizzat yerinde gerekli incelemeler yapılmış olup, Yapılan incelemede, haberlerin gerçeği yansıtmadığı, Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda herhangi bir isyan, yangın yada ölü şeklinde bir durumun söz konusu olmadığı hususları, Kamuoyunun bilgilerine saygı ile duyurulur” denildi.

‘HERHANGİ BİR ÖLÜ YA DA YARALI OLMAMIŞTIR’

Van Barosu ise avukatlara gönderdiği mesajda şunları belirtti: “Van  M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yangın çıktığı, ölü ve yaralıların olduğu iddiaları üzerine konuya ilişkin Baro Başkanlığımızca Başsavcılık ve Kurum İdaresiyle görüşmeler gerçekleştirilmiş, yine Cezaevi Komisyonumuz üyeleri tarafından da cezaevine gidilerek Kurum Müdürü ile görüşme gerçekleştirilmiştir. İnfaz yasasında yapılacak değişikliğe ilişkin yapılan açıklama sonrası protestoların gerçekleştiği, her hangi bir yaralı veya ölümün söz konusu olmadığı yönünde gerek Başsavcılık gerekse de Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü tarafından bilgi verilmiştir. Ayrıca Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasında Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda her hangi bir isyan, yangın ya da ölü olmadığı belirtilmiştir. Konuya ilişkin iddialar Başkanlığımız ve Cezaevi Komisyonumuz tarafından yakından takip edilmekte olup meslektaşlarımıza saygıyla duyurulur.”

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 00:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER