Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Sezai Temelli, Meclis’te düzenlediği basın toplantısı ile gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

‘HALK UNUTMUYOR’

Mereş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıl dönümünde düzenlenen anmalarda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yeniden aday olan CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a yönelik protestolara değinen Temelli, “Devlet yok. Devleti ve bakanını kabul etmeyen, onun bu yaklaşımını kabul etmeyen halk, gerekli tepkiyi de çok iyi verdi. Bakan arkasına bakmadan kaçıp gitti. Belediye başkanına da aynı tepkiyi verdiler. Halk unutmuyor” dedi.

Yine yapımı devam eden deprem konutları üzerinde duran Temelli, vaat edilen 75 bin konuttan sadece 7 bininin bitirildiğine dikkat çekti. 680 bin konuta ihtiyaç olduğunu söyleyen Temelli, konutların yapıldığı kentler arasında da ayrımcılık yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Saadet Partili 2 müşahidi öldüren AKP’linin babasını affetti Cumhurbaşkanı Erdoğan Saadet Partili 2 müşahidi öldüren AKP’linin babasını affetti

Temelli, “Antep Belediyesi kimin? AKP’nin. Evlerin yüzde 36’sı burada yapılmış. Hatay Belediyesi kimin? Muhalefetin. Evlerin sadece yüzde 4’ü burada yapılmış” dedi.

‘ERDOĞAN BU DURUMU İTİRAF ETTİ’

Devletin depremin yaşandığı kimi yerlere üç gün boyunca yardım götüremediğini ve müdahalede bulunmadığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın da bu durumu itiraf ettiğini hatırlatan Temelli, “Erdoğan kazanamadığı belediyeye hizmet götürmeyeceğini dile getirdi. Belediye seçimlerine angaje olmuş bir aklın itirafından başka bir şey değildi bu. Hizmet götürmediler. 3 gün boyunca o insanlar soğukta, enkazın altında donarak can verirken onlar hala ‘Bu belediye kimin’, ‘Bu belediyeyi nasıl kazanırız’ hesabı yapmakla meşgullermiş demek ki. Bir yıl sonra bunu da çok net ifade ettiler” diye konuştu. 

‘HALKIN KAYNAKLARI İHTİYAÇLAR YERİNE SAVAŞA AYRILDI’

Depremlerde ortaya çıkan ağır sonuçların temelinde imar affının olduğunu vurgulayan Temelli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) için AKP’den aday olan Murat Kurum’un bakan olduğu sırada hayata geçirdiği imar aflarına dikkat çekti. 

Temelli, “Doğal afetler neden katliama dönüşüyor? Çünkü karşımızdaki zihniyet aslında kent suçlarını işlemeye devam ediyor. Nasıl ki insan hakları konusunda karneleri ortadaysa, kent suçları konusunda da karneleri ortada. 1999 depreminden sonra çıkarılacak o kadar ders vardı ki. 1999 yılındaki depremden bu yana 25 yıl geçti. Bu 25 yıl boyunca hiçbir şey yapmadılar. Şimdi çıkıp diyorlar ki dirençli kentler yaratacağız. Neyle yaratacaksınız? Tabii ki toplumun kaynaklarıyla, halkın kaynaklarıyla. Peki siz bu kaynakları 25 yıl boyunca ne yaptınız? Bu kaynakların büyük bir kısmı Kürt sorunu çözümsüz kalsın diye savaşa silaha ayrıldı. Bir kısmı da yolsuzluğa ayrıldı. Evet halkın kaynaklarını halkın ihtiyaçları için kullanmak yerine Kürt düşmanlığı için savaşa ayırdınız ve yolsuzlukla bir rant ekonomisi yarattınız. Sonuç ne oldu?” diye sordu.

AÇLIK GREVLERİ VE ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle başlatılan “Büyük Özgürlük Yürüyüşü”ne işaret eden dikkat çeken Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakın bugün kayyım atanan kentlerde bir yürüyüş var. Milletvekillerimizin öncülüğünde tecride karşı güçlü bir yürüyüş sergileniyor. Evet, 99 depreminden bugüne 25 yıl geçti. 25 yıldır bu ülkede tecrit var. Bunların arasında bir illiyet bağı var. Bu bağı görmeden siyaset yapamazsınız. Bu ülkede bu krizler yaşanıyorsa en temel nedeni işte bu siyasi krizdir.

‘25 YIL BOYUNCA TECRİDE MAHKUM EDİLMİŞ BİR ÜLKEDE…’

 25 yıl boyunca tecride mahkûm edilmiş bir ülkede ne hukuk kalır ne adalet kalır ne de herhangi bir yapısal çözümü gerçekleştirecek bir siyasi irade kalır. O siyasi irade yok. O siyasi irade olmadığı için de bugün bu sorunlarla boğuşuyoruz. Bu yürüyüşle biz Türkiye halklarına, Türkiye toplumuna, dünyaya bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Kürt sorununda demokratik çözüm tecridin sonlanmasıyla mümkün diyoruz. Bugün Türkiye 108 hapishanede 73 gündür devam eden açlık grevi eylemleri var. 

‘SİYASİ TUTSAKLARA TOPLUMA ÇAĞRI YAPIYOR’

Açlık grevini sürdüren siyasi tutsaklar, Türkiye toplumuna bir çağrı yapıyor; ‘Gelin bu tecridi sonlandıralım. Eğer bunu sonlandırmazsak Kürt sorununda demokratik çözümün önünü açmazsak bu siyasi krizlerin son bulması mümkün değil.  

'EKONOMİK KRİZ DERİNLEŞİR'

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti. Bakın enflasyon rakamları açıklandı. Yine 65 altında tuttular. Sözde hedeflerini tutturuyor görüntüsünü sergilemek için…  Oysa hissedilen enflasyon neredeyse ENAG’ın açıkladığı rakamlara yakındır. Resmi manşet enflasyonu iki hissedilen bir enflasyon vardır. Çarşı pazardaki geçim sıkıntısı, hayat pahalılığı insanların hissettiği enflasyonu açıklamaktadır. Siyasi kriz çözülmeden ekonomik kriz çözülmez. Siyasi krizi çözmenin yolu Kürt sorununda demokratik çözümdür, yoksullukla mücadeledir.”

BAŞAK DEMİRTAŞ’IN KARARI 

Konuşmasının ardından gazetecilerin soruların yanıtlayan Temelli’ye Başak Demirtaş’ın İstanbul Büyükşehir Başkanlığı (İBB) adaylığından geri çekilmesi soruldu.

Temelli, yaptığı açıklamanın çok net olduğunu belirtiği Başak Demirtaş’ın mücadelenin büyük bir parçası olduğunu ifade etti. Temelli, “Birlikte eğitiliyoruz birlikte düşlüyoruz, birlikte yol yürüyoruz. Nasıl ki aday olduğundaki açıklaması bize güç verdiyse şimdiki açıklaması da güç vermiştir. Birlikte yürüyoruz mücadeleye devam ediyoruz. DEM Partinin güçlenmesi bu ülkede demokrasi mücadelesinin güçlenmesidir” dedi.