iOS 16 ve Android 13 ile gelecek yenilikler

Teknoloji devi Apple, WWDC 2022 etkinliğinde karşımıza iOS 16 ile çıkacak. İnternet devi Google da Android 13 üzerinde çalışıyor.

iOS 16 ve Android 13 ile gelecek yenilikler

Apple’ın yazılım / işletim sistemi odaklı WWDC 2022 (Worldwide Developers Conference) etkinliği 6-10 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Apple’ın WWDC 2022’de göstereceği en önemli işletim sistemi daha önce de aktardığımız üzere iOS 16 olacak. Peki bu sürüm için neler biliyoruz? Yeni iOS versiyonu hakkında geçtiğimiz hafta ilk bilgileri veren Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman olmuştu.

Gurman’a göre iOS 16’da tasarımsal olarak büyük bir değişiklik yer almayacak. Gurman, Apple’ın iOS 16’da özellikle bildirimler üzerine odaklanacağını aktarıyor. Buna ek olarak yeni sağlık takip özelliklerigetireceği de belirtilen sürüm, 9to5Mac’e göre iOS 15 ile gelen “Odak” özelliğini daha da iyi hale getirecek. Söylendiği kadarıyla iOS 16 ile “Odak” altyapısında daha fazla kişiselleştirme / özelleştirme sunulacağı belirtiliyor.

Yeni ortaya çıkan bilgilere göreyse merak edilen iOS 16, kaza algılama (Otomobil kazalarında otomatik haber verme odaklı) özelliğine sahip olacak ve Apple’ın ilk AR/VR başlığı için temel desteği getirecek. Sağlık uygulaması özelinde kadınlar için yeni sağlık özellikleri getirecek bilgisi verilen sürüm, uyku takibini de geliştirecek ve aynı zamanda ilaç takip özelliğini sunacak.

Aktarıldığı kadarıyla bu özellik ile alınması gereken haplar / ilaçlar kamera ya da manuel olarak taranacak ve sisteme işlenecek. Sistem daha sonra girdiğiniz ilaç alma zamanlarınızı size bildirebilecek. Apple Music odağında da ciddi geliştirmeler taşıyacak bilgisi verilen iOS 16’nın, hemen her yeniliği iPad’lere özel versiyonu iPadOS 16’ya da gelecek. Bu sürümde farklı olarak en büyük yenilik, güncellenen çoklu pencere yönetim sistemi olacak.

Bu arada kaynaklar, iOS 16’ya bazı cihazların geçmeyeceği de gelen bilgiler arasında. Bu kesin değil ancak iOS 15’e geçen her iPhone, iOS 16’yı almayabilir. iOS 15 destek listesinin en sonunda cihazlar iOS 16 ile emekliye ayrılabilir.

Bu arada 2022 sonuna doğru tanıtılacak, genel kullanıma ise 2023 yılında girecek Tiramisu kod adlı yeni işletim sistemi Android 13 için de yeni bilgiler var. Sürüm en son çift eSIM kullanımını devreye sokabilir haberi ile ses getirmişti. Bu sayede bir Android telefonda iki farklı eSIM’in aynı anda çalışabileceği aktarılmıştı.

Söylendiği kadarıyla bunun için yeni bir telefona da gerek olmayacak. Çükü altyapı donanım değil yazılım özelinde geliştiriliyor ve yeni dönem için tek bir eSIM çipi yeterli geliyor bilgisi veriliyor. Yeni nesil akıllı telefonlardan fiziksel SIM yuvasının kaldırılması beklenmiyor. Bu açıdan yeni altyapı üç farklı SIM’in aynı anda kullanılmasına (İki dijital ve bir fiziksel) dahi izin verebilir.

Tazen çıkan yeni bilgilere göreyse Android 13 işletim sisteminde bildirimler üzerinden çift pencereye geçiş kolaylaşacak. Bu sayede bildirimi gelen uygulama üzerine uzun basılı tutarak üst-alt pencere moduna hızlıca geçiş yapılabilecek. Yeni sürüme yerleşik olarak kafa takibi odaklı “spatial audio” ya da “uzamsal ses” desteği getirmeyi düşünen Google, Android 13 ile oyun odaklı da güzel bir adım atacak gibi görünüyor.

Bu henüz kesin değil ancak yapılan bir teknik değişiklik sayesinde yeni sürüm oyunları çok daha hızlı yükler hale getirebilir. Burada oyunların açılma süresinin ciddi şekilde düşmesi bekleniyor. Bu arada Android 13 ile HTTPS üzerinden DNS desteği de yerleşik olarak sunulacak. Böylelikle internet trafik güvenliği çok daha iyi hale getirilecek, olası trafik takip durumları ortadan kaldırılabilecek.

Android 13 için başka bilgilerimiz de var. Resmi olarak duyurulduğu kadarıyla yeni işletim sisteminde bildirimler izne bağlanacak. Bir uygulamayı açtığınız zaman (iOS tarafındaki gibi) bir menü karşınıza gelecek ve burada bildirimlere izin vermeniz ya da izin vermemeniz istenecek. İzin verirseniz uygulamanın bildirimleri gelecek, vermezseniz uygulama bildirim gelmeyecek. Kişiler bu ayarı daha sonra da istediklerini gibi değiştirebilecek.

Aynı zamanda yeni sürümde arka planda açık olan ve 24 saatlik zaman dilimi içerisinde aşırı oranda pil tüketen uygulamalar kullanıcıya bildirilecek. Bu sayede pilin boşu boşuna tüketilmesinin önüne geçilecek. Bu özellik tüm uygulamalar özelinde çalışacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER