‘Sarallar’ suç örgütü lideri olarak bilinen Alaattin İlyas Saral, gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlileri, Sarallar suç örgütü lideri olarak bilinen Alaattin İlyas Saral’ı bugün İstanbul Havalimanı’nda yakalayarak gözaltına aldı.

Sözcü’den Habip Atam’ın haberine göre; Alaattin İlyas Saral ile ilgili tahkikat işlemleri devam ediyor.

Saral hakkında geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Organize Suçlarla Mücadelede Şube Müdürlüğünce düzenlenen operasyon kapsamında gözaltı kararı vardı. O operasyonda Erdal Acar’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda şüpheli yakalanmıştı.

Sarallar grubuna yönelik iddianamede, çetenin birçok eyleminden sorumlu tutulan zanlıların kendilerine yönelik operasyonlara dair önceden haberdar oldukları telefon dinlemelerine yansımıştı.

SOYLU VE EMNİYET MÜDÜRÜ ARASINDA GERGİNLİĞE YOL AÇMIŞTI

T24 yazar Tolga Şardan,  “Sarallar soruşturmasının perde arkasında Soylu ile Aktaş arasında yaşananlar” başlıklı yazısında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın organize Sarallar’A yönelik operasyonlardan biriyle ilgili olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında yaşandığını belirttiği diyalogu gündeme getirmişti.

Şardan, yazısında; “İddiaya göre; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve ihtiyaçlarıyla ilgili değerlendirmeler yaptı. Aynı görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu. Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, ‘size her söylediğimizde sızıntı oldu’ yanıtını verdi” ifadelerini kullanmıştı.

Emniyet, bu yazının üzerine bir açıklama yapmış, iddiaları yalanlayarak operasyonların koordinasyon içerisinde gerçekleştiğini belirtmişti.