Türkkan: Erdoğan bir daha cumhurbaşkanı olamayacak

İktidarın erken seçime hazırlandığını söyleyen İYİ Partili Lütfü Türkkan "Recep Tayyip Erdoğan bir daha cumhurbaşkanı, AK Parti de bir daha iktidar olmayacak" dedi.

Türkkan: Erdoğan bir daha cumhurbaşkanı olamayacak

 İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, OHAL dönemi uygulamalarını uzatan maddeleri de içeren kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilmesinin ardından Meclis’te açıklama yaptı.

Meclis Genel Kurulu’nun 22 saattir çalıştığını, Türkiye’yi demokrasi liginden biraz daha uzaklaştıracak, Türkiye’yi otokratik sistemle yönetilen ülkeler arasına biraz daha yaklaştıracak bir yasayı çıkardıklarını belirten Türkkan, “OHAL yasası kanunlaştı” dedi.

‘1 YIL İÇİNDE ERKEN SEÇİM SÜRPRİZ OLMAZ’

OHAL’in bir yıl, TMSF’nin şirketlere kayyım atama yetkisinin üç sene daha uzatıldığını belirten Türkkan, gözaltı sürelerini uzatan OHAL uygulamasının süresinin ise bir yıla düşürüldüğünü hatırlattı. Hükümetin erken seçime hazırlandığını ifade eden Türkkan şunları söyledi:

“Bunlar bir yıl içinde erken seçim yapabilirler, çok sürpriz olmaz. Erken seçime hazırlanıyorlar. Cumhurbaşkanı’nın sözlerine baktığınızda partililerle yaptığı söylemlerinde erken seçim sinyallerini alıyoruz. Ben üç aydır, ‘dikkat edin bunlar yeni bir çözüm sürecine gidiyorlar’ dedim. Sayın Cumhurbaşkanı, ‘Biz düşmanlarımızla barışmayı onlarla ittifak becerebilen bir milletiz’ dedi. Kiminle ittifak yaptığını göreceğiz. İstedikleri ittifakı yapsınlar istedikleri kadar seçim kanunu değiştirsinler Sayın Recep Tayyip Erdoğan son Cumhurbaşkanıdır. Bir daha cumhurbaşkanı olmayacak, bir daha AK Parti iktidar olmayacak."

‘PARLEMENTONUN HİÇBİR HÜKMÜ KALMAMIŞTIR’

TBMM’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından 80 kanun çıkardığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu süre içerisinde 80 kanun hükmünde kararname yayınladığını hatırlatan Türkkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir parlamento 80 kanun çıkartıp, Cumhurbaşkanı Erdoğan 80 kanun hükmünde kararname yayınlamışsa bu parlamentonun hiçbir hükmü kalmamıştır, parlamento işlevsizleşmiştir, parlamentonun itibarı azalmıştır. Bugün gelen kanunda diş protezi teknisyenleri ile ilgili kanun var, nerede görüşüldü biliyor musunuz? Plan bütçe komisyonunda. Tütün üreticilerinin ceza kanunu plan bütçe komisyonunda görüşüldü. Bunların bir tanesi tali komisyona havale edilmedi. Parlamento çalışıyor demek mümkün değil. Parlamento sadece torba kanun yaparken birisinin eline torba veriyorlar, senin ne ihtiyacın şu şu madde at torbaya, bir çorba kanun olarak geliyor. Sarayın verdi hükümleri onaylayan bir makam haline geldi parlamento. 1923’ten beri hizmet ediyor, parlamento bu sistemde akamete uğradı.”

‘İLK SEÇİMDE BU DÜZEN YIKILACAK’

İYİ Parti’nin toplumla buluşmaya devam edeceğini ve şehir gezilerini sürdüreceğini belirten Türkkan sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:


“Biz geziyoruz milleti gezmeye devam edeceğiz. Emin olun sanki başka bir ülkede yapıyorlar çünkü bunların hiçbirinin sıkıntılardan haberi yok, sadece şunu diyorlar porsiyonlarınızı küçültün. Siz porsiyonlarını küçülteceksiniz ki, az yiyeceksiniz ki biz porsiyonlarımızı büyütelim. Sarayın harcamalarına bakın her sene yüzde yüzden fazla artıyor. Millete gelince porsiyonun küçült, emekliye gelince sen bin lira ile geçin, öğrenciye KYK borcunu öde, EYT’liye sen çalışmaya devam edeceksin ya da bekleyeceksin. Türkiye’nin meseleleri ile sarayın meseleleri birbiri ile bağdaşmadı. Saray rejimleri böyledir. Bu düzen bir gün yıkılacak, ilk seçimde yıkılacak. O zaman sakladıkları o şatafatın altında ezilecekler. Bu Meclis’te 7 bin çalışan var çok azı hariç kurban kesemedi. Umuyorum bu Kurban Bayramı Türk milletine hayırlar getirsin, milletimizin bayramı mübarek olsun, sıkıntıların son bulduğu gerçekten bayram olarak kutladığımız güzel bayramlara erişmemizi Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum." 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2021, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER