Soylu, ‘insan hakları’ raporuna cevap vermek yerine ‘homofobik’ ifadeler kullandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın hazırladığı İnsan Hakları raporunda Gülen cemaati, Kürt hareketi ve LGBT'lere yönelik uygulanan ayrımcı uygulamaların ve şiddetin eleştirilmesinden rahatsız oldu. Soylu, eleştirilere cevap vermek yerine homofobik ifadeler kullandı.

Soylu, ‘insan hakları’ raporuna cevap vermek yerine ‘homofobik’ ifadeler kullandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın hazırladığı İnsan Hakları raporunda Gülen cemaati, Kürt hareketi ve LGBT’lere yönelik uygulanan ayrımcı uygulamaların ve şiddetin eleştirilmesinden rahatsız oldu.

Soylu, Gaziosmanpaşa’da Trabzon Dernekleri Federasyonu Gençlik Kollarının düzenlediği sahur programında yaptığı konuşmada,  Amerika’nın raporda yer alan haksız tutuklamalar, işkenceler, kaçırmalar, kaybolmalar, hukuksuzluklara yönelik eleştirilere cevap vermek yerine “Amerika şöyle istiyor; dünyanın her yerinde erkeklerle erkekler evlensin. Kadınlar da kadınlarla evlensin. Ya siz evleneceksiniz, Lut kavmi gibi olacaksınız, haşr olacaksınız. Ben size ne diyeyim?” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığının yayımladığı dış politika raporuna ilişkin de konuşan Soylu, şunları söyledi:

“Orada diyor ki Türkiye, FETÖ ve PKK’ya haşin davranıyor. Onlar terörist değil. Onlar siyasi tutuklu. Yani biz onları siyaset sebebiyle tutuklu hale getirmişiz diyor. Yetmedi. İçişleri Bakanlığını eleştiren büyük bir paragraf açıyor. Biz PKK’ya ve FETÖ’ye karşı şiddetle mukabele ediyormuşuz. Amerika şöyle istiyor; dünyanın her yerinde erkeklerle erkekler evlensin. Kadınlar da kadınlarla evlensin. Ya siz evleneceksiniz, Lut kavmi gibi olacaksınız, haşr olacaksınız. Ben size ne diyeyim? Biz neymiş, buna müsamaha göstermiyormuşuz. FETÖ’ye müsamaha göstermiyormuşuz. PKK’ya müsamaha göstermiyormuşuz. LGBT’ye müsamaha göstermiyormuşuz. Türkiye huzurlu bir hale gelmiş ve bu huzurlu hale gelmelerinden de bunlar rahatsızlanmış. Sizin bizim hakkımızda rapor yazmanız değil, biz sizin hakkınızda rapor yazarsak esas o zaman yandı gülüm keten helva.

Sen daha dün kendi generalini PYD/PKK terör örgütünün bir sözde yöneticisine göndermedin mi binlerce tır silahla beraber? Onlar Türkiye’nin huzurunu ve birliğini bozsun diye göndermedin mi? Sen vakıfların vasıtasıyla Türkiye’deki birtakım sözde gazetecilere paralar yağdırıp bu ülkede 15 Temmuz darbesi dahil olmak üzere bu ülkenin birliğini ve beraberliğini bozabilmek için her türlü iftiralar attırmadın mı? Sen 15 Temmuz darbesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın uçağı havadayken birilerine nerede olduğunu göstermek için yayınlar yapmadın mı?”

Sahur programına Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Trabzon Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Şatıroğlu ve dernek üyeleri katıldı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2022, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER