Siyasi partiler: Ülke yönetilemiyor, erken seçim şart

İktidarın gündeminde olmadığını savunduğu erken seçimin aciliyet olduğunu belirten siyasi partiler, iktidarın artık ülkeyi yönetemediğine dikkati çekti.

Siyasi partiler: Ülke yönetilemiyor, erken seçim şart

Muhalefetin çağrıları sonrası “erken seçim” tartışmaları yeniden başladı. Halkların Demokratik Partisi'nin gündeme getirdiği ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun devam ettirdiği seçim çağrısı muhalefetten destek geldi. AKP ve MHP gündemlerinde erken seçimin olmadığını savundu. Diyarbakır’da bulunan siyasi partiler, erken seçimin toplumsal bir ihtiyaç olduğunu söyledi. 

‘MİLLET İTTİFAKI GENİŞLEMELİ’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer, partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken seçim talebinin yerinde bir çıkış olduğunu değindi. Olası seçimde AKP’nin gideceğini ifade eden Özer, yaşanan krizin Millet İttifakı’yla çözüleceğini belirtti. Özer, “Erken seçim çağrılarının birçok nedeni var. Ekonomik kriz almış başını gidiyor. Yargıda adalet yok, basın özgür değil, işsizlik var ve her şeyden önce insanlar aç. Erken seçimi sadece partim değil, muhalefet olan tüm partiler istiyor. Erken seçimi halk da istiyor. Sokağa indiğimizde insanlar bize ‘bizi bunlardan kurtarın’ diyor. Şu anda anketlerde AKP ve MHP ittifakı yüzde 35’lerde. Bunun için Millet İttifakı genişlemeli. Türkiye’de erken seçim olursa ve Millet İttifakı seçimi kazanırsa, ülke derin bir nefes alacak, her şey düzene girecek” dedi. 

YÖNETİM KRİZİ 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, erken seçim çağrılarının Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yarattığı yönetim krizinden kaynaklandığına dikkat çekti. İktidarın savaş politikalarıyla ayakta kalmaya çalıştığını dile getiren Uyanık, “İktidar bir yandan savaş politikası üretiyor, diğer yandan da elindeki tüm zor aygıtları kullanarak muhalefeti susturmaya çalışıyor. Bu saldırılara en fazla maruz kalan siyasi parti HDP'dir. Biz parti olarak, yaşanan krizin çözümü içinde sandığa işaret ediyoruz. Toplumun hiçbir sorununa çözüm bulamayan iktidar için, erken seçim beklenen bir durum. Yapılan anketlere baktığımızda AKP'nin oylarının düştüğünü görüyoruz. Bu durumda iktidar seçime gider mi bilemiyoruz. Ancak erken seçim toplumun bir beklentisidir” şeklinde konuştu. 

'İKTİDAR İPİN UCUNU KAÇIRDI'

Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan'da, erken seçimin aciliyet olduğunu belirterek, “İpin ucunu kaçırdı” diyerek eleştirdiği AKP’nin toplumun her alanında kriz yarattığını söyledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu duruma “yoğun bakıma alınmış bir hasta” benzetmesi yapan Bozan, “Erken seçim için ya Meclisin ya da Cumhurbaşkanı’nın kararı lazım. Fakat iktidar seçime 'evet' der mi? Sanmıyorum. Çünkü iktidarın sorunları çözme gücü kalmamıştır. Bunun için muhalif tüm siyasi partiler şimdiden bir araya gelerek, ittifaklar kurup, tek vücut olması lazım. Erken seçim toplumsal bir ihtiyaçtır” diye konuştu. 

‘HERKES YOKSUL’

Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç da, “Bu anlayışla bu ülke artık yönetilemez” dedi. Erken seçimin Türkiye'nin geleceği için olumlu sonuçlar doğuracağını kaydeden Altaç, "Bu ülkede AKP hükümete gelirken, bütün vatandaşlarımıza üç taahhüdü vardı. Diyorlardı ki ‘Biz üç ‘Y’ ile mücadele edeceğiz. Yolsuzluk, yasaklar ve yoksulluk. Şimdi yoksulluk hat safhada, AKP iktidara geldiğinde, Türkiye’de yüzde 35 orta kesim var ama onların hepsini erittiler, artık herkes yoksul. Yoksullukla mücadele yok. Yasaklar hat safhada ama gelinen noktada konuşan herkes, muhalefet eden herkes ‘terörist’ olarak görülüyor. Yolsuzluk ise alenen yapılıyor. Şimdi çıkış ilkelerine aykırı olan bu anlayış, ülkeyi yönetiyor. Bizde buna ‘izin vermeyeceğiz’ diyoruz. İktidar artık bitmiş durumda. Bu anlayışin artık toplumu kutuplaştırdığını, ötekileştirdiğini, sorunları çözmediğini hatta derinleştirdiğini yaşadık” ifadelerini kullandı. 

‘İKTİDAR YOLUN SONUNA GELDİ’

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen ise “İktidar yolun sonuna geldi” dedi. Ülsen, şunları söyledi: “Seçimin 2023’te yapılabileceğini imkansız buluyorum. Erken seçime ihtiyaç var. İktidar ‘Bizim gündemimizde erken seçim yok’ söylemleriyle ülkede sıkıntı yokmuş gibi yansıtıyor.  Aslında hayal dünyasında yaşıyorlar. Bugün bütün siyasi partiler de pazarda alışveriş yapan yurttaşlar da erken seçim istiyorlar. İktidarı ayakta tutabilecek hiçbir şey kalmadı. Bazıları ülkenin uçurumun kıyısına geldiğini düşünüyor ama bana göre ülke uçurumdan aşağıya düşmüş durumda. Ülke bir enkaza dönüşmüş durumda. Ondan dolayı erken seçim çağrıları toplumun beklentisidir.”

Mezopotamya Ajansı / Ergin Çağlar

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER