Pervin Buldan: Gidicisiniz, 2023’ü bile göremeyeceksiniz

Halkın ekonomik krize karşı Cumhur İttifakı'nı erken seçime zorlayacağını savunan Pervin Buldan, "Siz gidicisiniz, 2023’ü bile göremeyeceksiniz" dedi.

Pervin Buldan: Gidicisiniz, 2023’ü bile göremeyeceksiniz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin haftalık grup toplantısında AKP ve ittifak ortağı MHP’ye sert sözlerle yüklendi. “Gidicisiniz” diyen Buldan, ekonomik kriz karşısında erken seçim kararı alınmak zorunda kalınacağını söyledi. Buldan, “Bu halk, yaşanan ekonomik kriz karşısında sizleri bir erken seçime zorlayacak. Siz gidicisiniz, 2023’ü bile göremeyeceksiniz” diyerek iktidara seslendi.

Ekonominin adeta yangın yerine döndüğünü kaydeden Pervin Buldan, “Ekonomide yaşanan felaket iktidarın iddia ettiği gibi geçici bir durum değil. Enflasyon, TÜİK’in enflasyon oyunlarına rağmen yüzde 62’ye dayandı. Her ay tırmanmaya devam etmektedir. Kontrolü kaybeden, ne dedilerse tersini yaşatan bir iktidarla karşı karşıya olduğumuzu artık bu toplumun, bu ülkede yaşayanların bilmesi gerek” dedi.

‘SANKİ KENDİSİ ARALIK AYINA KADAR KALACAKMIŞ GİBİ…’

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin nebati için “İktidarın durumunu çok iyi özetleyen bir Maliye Bakanı” ifadesini kullanan Buldan, “2021 Aralık ayında ‘Enflasyon şubatta düşecek’ dedi. Şubat geldi dayandı, bu kez mart ve nisanda düşecek dedi, bırakın düşmeyi daha da artan bir enflasyonla karşı karşıya kaldığımızı söylemek isterim. Sanki kendisi aralık ayına kadar kalacakmış gibi konuşan bu Maliye Bakanı’na şunu ifade etmek isteriz: siz gidicisiniz, 2023’ü bile göremeyeceksiniz” şeklinde konuştu.

‘BU HALK, EKONOMİK KRİZ KARŞISINDA SİZİ ERKEN SEÇİME ZORLAYACAK’

Erken seçimin kaçınılmaz olduğunu savunan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Bu halk, yaşanan ekonomik kriz karşısında sizleri bir erken seçime zorlayacak. Erken seçimle birlikte ülke yeni bir yönetimi de seçecek. Bu halklara zulümden başka bir şey vermediniz. Acı ve krizden başka bu ülkeye hiçbir katkınız olmadı. Daha fazla batırmak için mi hazırlık yapıyorsunuz? Genel başkanları çıktı, çözüm üretmek yerine sabredeceğiz diyerek halka bir kez daha acı reçeteyi gösterdi” diye konuştu.

‘HALKA SABREDİN DİYENLER ADRESE TESLİM İHALE DAĞITIYOR’

Hükümetin ekonomi yerine “yalanlarla algıyı” yönetmeye çalıştığını belirten Buldan, “Enflasyon sadece tüketici fiyatlarında yükselmiyor. Aynı zamanda iktidarın yalanlarındaki enflasyon da her ay düzenli olarak artıyor. Halka sabır önerenlere bakıyoruz, bir gün çıkıp da beşli çeteye garanti ödemelerini durduruyoruz dediklerini duymadık. Halka sabredin diyen zihniyetin; eş, dost ve akrabalara adrese teslim ihale dağıtmayı durdurduğuna dair hiçbir şey görmedik” dedi.

‘VATANDAŞIN SOFRASINDA BİR GRAM ET OLMADIĞINI BİLMİYORLAR MI?’

Pervin Buldan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle devam etti:

“Vatandaşın sofrasında bir gram et olmadığını bilmiyorlar mı, biliyorlar. 80 yaşındaki emekliler ekmek parası için çalışırken bu beyefendiler çöreklendikleri kurumun etinden de sütünden de bol bol faydalanmaya devam ediyor. Halk bayat ekmeğe muhtaç edilirken son 6 ay içinde millet bahçeleri için yandaşa tam olarak 1.4 milyar lira ödedikleri de ortaya çıktı. Aynı zihniyetin saraydaki israfı bir gün kıstığına tanık olmadık. Durmak yok, israfa devam ediyor. Geçenlerde yine çalgılı, şenlikli, şatafatlı sahurlarının kamuoyuna yansıdığını gördük. İnsanların çöpten sebze-meyve atıkları topladığı bir ülkede yaşanan bu tabloyu bir kez daha buradan kınıyoruz. Torba yasalarla rant alanını büyütmeye devam ediyorlar.”

‘ASGARİ ÜCRET 3 AYDA BİR YENİLENSİN’

“Öğrencilerin KYK borçları silinsin, gençler en azından bir soluk alsın. Asgari ücret 3 ayda bir yenilensin. Emeklilerin bayram ikramiyeleri en az 5 bin TL olsun, akaryakıt ve ulaşımdaki ÖTV kaldırılsın. Bu çağrıları bir kez daha hükümete söylüyoruz.”

‘GİDECEKLERİNİ ARTIK KENDİLERİ DE BİLİYOR’

“Gideceklerini artık kendileri de biliyor. 2023’te yeni bir dönem kesinlikle başlayacaktır. AKP – MHP iktidarının talan düzeninin sona ereceği, halkın huzura ereceği, yeni bir dönem mutlaka başlayacaktır. Bu iktidarın tüm hukuksuzluklarıyla hesaplaşma dönemi kesinlikle başlayacaktır. Parayı pula çevirenlerin pula döneceği yeni bir dönem kesinlikle başlayacaktır.”

‘ÖNCE YARGIYI ELE GEÇİRDİLER’

“Ülkedeki hukuk ve adalet sisteminin, demokrasinin çökertilmesiyle bu süreç geldi. Çöküşe giden sürecin adımları birkaç gün sonra 16 Nisan 2017 referandumuyla atıldı. Bu sistemde önce yargıyı ele geçirdiler, iktidarın tahakkümü altına soktular. Denge denetleme sistemini ortadan kaldırdılar. Parlamentonun iradesini ve denetim yetkisini gasp ettiler Gensoru mekanizması ortadan kaldırılmamış olsaydı bugüne değin bakanlar Meclis’e hesap verecekti. Ancak hileleriyle bunun da önünü kestiler. Halk gerçekleri öğrenmesin diye medyayı ele geçirdiler. Muhalif medyayı susturdular. Halkın sandığa yansıyan iradesini kayyum darbesiyle gasp ettiler. Sürekli düşman yaratarak, beka yalanlarıyla savaş ve çatışmalı siyaseti dizayn etmeye çalıştılar.”

‘KOBANİ DAVASI BİR TURNUSOL KÂĞIDIDIR’

“Bir sistemden hukuku çıkarırsanız geriye sadece çete düzeni kalır. İşte Kobani kumpas davası bunun en somut örneklerinden bir tanesidir. Türkiye’nin durumunu anlamak istiyorsanız Kobani davası bir turnusol kâğıdıdır. Önceki mahkeme başkanının ismi Atadedeler isimli bir çeteyle anılmaktadır. Hatta gözaltına alındı daha sonra ev hapsi verildi. Bu tablo, hukukun, yargının Türkiye’de kimlere teslim edildiğinin en somut örneklerinden biridir. Ciğeri kediye teslim eden bir sistemden bahsettiğimizi özellikle vurgulamak istiyorum. Uydurdukları iki tane gizli tanık ifadeleriyle Kobani kumpas davasını sürdürmeye çalıştıklarını herkesin bilmesi gerekiyor. Bu sabah yeni bir gözaltı dalgası yaşandı. Aralarında eski belediye eş başkanlarımızın, Meclis üyelerimizin, eski parti yöneticilerimizin de bulunduğu 91 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği kamuoyuna yansıdı.”

‘HUKUKU VE YARGIYI İNTİKAMLARININ ARACI HALİNE GETİRDİKLERİNİN FARKINDAYIZ’

“Kobani düşmediği için IŞİD’e yaptıkları ticaret sekteye uğradı, rant muslukları kapandı, sıkıntılarının büyük olduğunu biliyoruz. Bir başka neden ise 7 Haziran’dır. AKP 7 Haziran’da kaybetmeseydi bugünkü 5’li çeteleriyle kurdukları rant sistemini ta o tarihte hayata geçireceklerdi. Hukuku ve yargıyı intikamlarının aracı haline getirdiklerinin farkındayız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER