Öztürk: Saldırılara karşı tek çözüm ulusal birlik

SİİRT - Kürtlere dönük baskı ve tutuklamalara karşı tek çözümün ulusal birlik olduğunu vurgulayan DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Kürt Ulusal Birliği Kongresi’nin toplanması gerektiğini söyledi.

Öztürk: Saldırılara karşı tek çözüm ulusal birlik
banner537

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), bölge kentlerinde halk buluşmalarını sürdürüyor. Çalışmalarına Siirt’te devam eden DTK ve DBP heyeti, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl binasında halk buluşması gerçekleştirdi. Buluşmaya, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ile çok sayıda yurttaş katıldı. 

‘100 YILDIR SÜREN SAVAŞ’

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından konuşan DBP Eş Başkanı Saliha Aydeniz, bölgede 100 yıldır savaşın sürdüğünü belirterek, “100 yıldır süren hegemonya bugün de sürdürülmek isteniyor. Hegemonyaya karşı da uzun bir zamandır mücadele veriliyor” dedi. 

Yaşanan kaosun son bulması için PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın demokratik bir model önerdiğine dikkat çeken Aydeniz, "Bugün bu model de hayat buluyor. Kirli savaş bugün çeteler vekaletinde sürüyor. Bu savaşı da Türkiye yönetmektedir” diye konuştu. 

‘KÜRTLER STATÜSÜNE SAHİP ÇIKMALI’

İktidarın “Kürt düşmanlığı” üzerine kurulu olduğunu söyleyen Aydeniz, “Sayın Öcalan, 'Kürt sorunu çözülmez ise darbeler devam eder' demişti. 15 Temmuz'da darbe oldu. OHAL ilan edildi. Fiili olarak devam ediyor. Tutuklamalar, kayyımlar ve orman yangınlarıyla yok etme politikası devam ediyor. Ama her şeye rağmen Kürtler, Kürt siyaseti ayakta. Çünkü HDP ve DBP gücünü halktan alıyor. Meşruluğunu halktan alıyor. Kürtlere dönük tüm saldırılara karşı Kürt halkı da kültürüne, statüsüne ve diline sahip çıkmalı. Mücadelesini yükseltmesi gerekmektedir" diye belirtti.

KÜRT ULUSAL BİRLİĞİ KONGRESİ

DTK Eş Başkanı Bedran Öztürk, Kürtlere dönük baskı ve tutuklamalara karşı tek çözümün ulusal birlik olduğuna işaret etti. Kürt Ulusal Birliği Kongresi’nin gerekliliğine vurgu yapan Öztürk, "Biz bunun önemine dikkat çektikçe, DTK'ye yönelik operasyonalar sürüyor. DTK kriminalize edilmeye çalışılıyor. 13 yıldır DTK çalışmalarını sürdürüyor ve neden şimdi illegal ilan ediliyor. Devlet baktı ki DTK bir alternatif yarattı, bu nedenle baskılar arttı" diye konuştu. 

DTK'nin amacının halkın demokratik bir zeminde birleşerek, demokrasi inşa etmek olduğunu dile getiren Öztürk, “Devlet Yargıtay’a talimat vererek, DTK'yi illegal ilan etti. Devletin amacı herkesi susturmak, bunu biliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRATİK TOPLUM YARATMA’

Baskı ve engellemelere rağmen “Demokratik toplum yaratma” hedefini gerçekleştireceklerini ifade eden Öztürk, “DTK üzerinden bir demokrasi mücadelesi yürütmek önemlidir. Devlet DTK'yi yok etmek istiyor. Hem içeride hem dışarıda DTK’ye sahip çıkarsak, devlet bunları yapamaz. DTK meşruluğunu halktan ve demokratik kurumlardan almaktadır. DTK'ye ‘terörist’ diyorlar. Yapılması gereken, DTK'de yer almak olmalı. Mücadelemizi yürüteceğiz. Kim ne derse desin gidip evimizde oturacak değiliz" şeklinde konuştu

Yapılan açıklamaların ardından buluşma basına kapalı bir şekilde devam etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER