Mithat Sancar: Ortak aday fikrine açığız

'Parlamento seçimlerine Millet İttifakı ile birlikte girmeyeceğiz' diyen HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 'cumhurbaşkanlığı seçiminde ortak adayda anlaşılırsa biz destekleriz' dedi.

Mithat Sancar: Ortak aday fikrine açığız

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdar Yanardağ'ın sunduğu "Gündem Özel" programınınn konuğu oldu. Programda, 6 muhalefet partisinin düzenlediği toplantı hakkında da konuşan Sancar, MHP’nin 6 muhalefet partisinin düzenlediği toplantıda 'Masanın ayağı HDP' sözlerine, “Parlamento seçimlerine Millet İttifakı ile birlikte girmeyeceğiz. Ortak aday fikrine açığız” diye yanıt verdi.

Muhalefete seslenen Sancar, cumhurbaşkanlığı seçiminde "Ortak aday fikrine açığız" ifadelerini kullandı. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletvekili seçimlerine ayrı girilebilir ama Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday olmalı. Biz ortak aday fikrini açığız. Eğer ortak adayda anlaşılırsa biz destekleriz. Bu ittifakta yer almak değildir. Bu cumhurbakalığı seçimi için ortak mücadele zeminini oluşturma. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda müzakere istiyoruz. Ortak aday fikrine içine açığız ama adayı birlikte tartışalım."

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Sancarın konuşmasındaki satır başları şöyle:

"Biz niye o masada değiliz" demedik. Bizim bir yolumuz ve politikamız var. Ne istedik muhalefetten. Deklarasyonumuzu yayınladık. O zaman bizimle bu deklarasyonu ile birlikte diyalog ve müzakere konusunu değerlendirin dedik.

4 muhalefet liderini ziyaret ettik. Orada da 6 partinin üzerinde çalıştıkları parlamenter sisteme dönüş çalışması var dediler. Bu mutabakata varılan taslağı bize iletin kamuoyu nezdinde. Eğer bunlar dikkate alınmıyorsa bundan sonraki süreçte daha zor süreçler ortaya çıkar.

HDP olmazsa seçim kazanılmaz demiyoruz ama bu bir gerçek. Bir özne olarak HDP'yi ve bir aktör olarak temsil ettiği kitleyi dikkate almak zorundasınız.

(Çözüm süreci) Çözüm süreci konusunda farklı düşünüyoruz. O süreçler yanlışlıklar vardı ama mantık doğruydu. Bu tür süreç ilk değildi. Yanlışlar sürecin kurgulanmasıydı. Bu süreci toptan reddetmek yerine yanlışlarına bakarak nasıl doğru süreç yürütmeliyiz diyoruz. HDP bu süreç için adresi Meclis olarak gösteriyor.

"İKTİDAR AYM'Yİ KUŞATMA ALTINA ALABİLİR"

Muhalefet ile kavga etmeyi tercih etmiyoruz. İYİ Parti ile görüşme isteğimizi ilettik. Yanaşmadı ve hatta bizim kabul etmeyeceğimiz ithamlarda bulundu. Ondan sonra biz de İYİ Parti randevu isterse görüşürüz dedik."

(Kapatma davası) Türkiye'de yargının durumu malum. AYM'de vicdan ile ve evrensel hukuk ilkelerine uygun şekilde karar verecek üyeler olduğuna inanıyorum. İktidar AYM'yi kuşatma altına alabilir. Bu iktidar her yolu deniyor ve kapatma kararı çıkabileceğini ciddiye alıyoruz. Kapatırlarsa hukuki ve demokratik yolu buluruz. Yedek parti meselesi değil.

(İmralı) Avukatlarıyla görüşün kamuoyu duysun. İkide bir oradan hiçbir veri bilgi gelmeden oradan çıkış yapmanın önünü keselim. Böylelikle bu manipülasyonu da aradan çıkaralım.

"PARLAMENTO SEÇİMLERİNE MİLLET İTTİFAKI İLE GİRMEYECEĞİZ"

Biz Türkiye’deki sorunların diyalog olarak çözüleceğini ilan etmiş bir partiyiz. Söylediğimiz sözün yapıcı olmasına dikkat ediyoruz. 6 parti güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerine bir çalışma başlatmıştı. bizde 27 Eylül’de kamuoyuna duyurduğumuz 11 maddelik bir metnimiz var. Diyoruz ki bu metinde biz parlamento seçimlerine Millet İttifakı ile birlikte girmeyeceğiz. Biz kendi ittifakımızı kurarak gireceğiz. Bizim 3. yol diye bir politikamız vardır ve parlamento seçimleri tam da bu politikasını çok açık bir şekilde hayata geçireceğimiz bir alandır. Ancak sistem artık eski sistem değil. Cumhurbaşkanlığı seçimi artık çok özel bir sistem içine yerleştirildi."

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2022, 18:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER