MHP indirilmiş barajın da altında: Millet İttifakı, farkını koruyor

Millet İttifakı, Cumhur İttifakı ile arasındaki oy farkını açmaya başladı. İstanbul Ekonomi Araştırma'nın Nisan 2022 araştırmasına göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’na yaklaşık 4 puanlık bir fark attı.

MHP indirilmiş barajın da altında: Millet İttifakı, farkını koruyor

Muhalefet seçim çağrılarını sık sık yinelerken anket şirketleri de yaptığı seçim anketleri ile kamuoyunun nabzını tutuyor. İstanbul Ekonomi Araştırma adlı şirketin yaptığı anketin sonuçlarına göre Millet İttifakı, Cumhur İttifakı’nı geride bıraktı. Peki, son seçim anketinde hangi parti ne kadar oy alıyor? İttifakların oy oranları kaç?

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Nisan ayında yaptığı anketin sonuçlarına göre Millet İttifakı’nın seçmen oranı yüzde 42,7 olarak gerçekleşti. Nisan ayında birçok ankette Millet İttifakı’nın gerisinde kalan Cumhur İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 39’da kaldı. İki ittifak arasındaki oy farkı ise yüzde 3,7 puan olarak gerçekleşti.

MHP YİNE BARAJ ALTINDA KALDI: İYİ PARTİ YÜZDE 17’Yİ TEST EDİYOR

Yapılan ankette kararsızların oyları dağıtıldığında partiler bazında zirvede AKP yer alıyor. Nisan ayında AKP’nin oy oranı yüzde 32,3 olarak gerçekleşti. Millet İttifakı’nın ortaklarından CHP ise bu alanda 2. sırada yer alıyor. CHP’ye oy verenlerin oranı yüzde 25,9 olarak gerçekleşirken, ittifakın ortaklarından İYİ Parti, ilk kez yüzde 17 seviyesini test etmeye başladı. İstanbul Ekonomi Araştırma’nın verilerine göre İYİ Parti’nin seçmen oranı yüzde 16,8 olarak gerçekleşti.

Cumhur İttifakı’nın ortaklarından MHP, bu anketin sonuçlarında da baraj altında kaldı. MHP’nin oy oranı ise yüzde 6,7 olarak gerçekleşti. Henüz herhangi bir ittifakta yer almayan HDP’nin seçmen oranı ise yüzde 11,6 oldu. Millet İttifakı’na katılması günemde olan DEVA’nın oy oranı yüzde 1,7, Saadet Partisi’nin yüzde 1,2 ve Gelecek Partisi’nin oy oranı ise yüzde 0,5 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER