Kobanê Davası dosya incelemesi: Yargıçlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar

Kobanê Davası’nda ara duruşmanın görüldüğü Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, “Siyasi iktidarın sözcüleri yüksek mahkeme kararlarına dair demagoji yapıyorlar, yargıçlar üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyorlar” dedi.

Kobanê Davası dosya incelemesi: Yargıçlar üzerinde baskı kurmaya çalışıyorlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede ve milletvekillerinden oluşan heyet, Kobanê Davası’nın ara duruşmasının görüldüğü Ankara Adliyesi önünde açıklama yaptı. HDP’li Dede, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında partilerine yönelik artan baskılara değinerek, “HDP ile siyaseten baş edemeyen siyasi iktidar, bir taraftan kolluk marifetiyle partimizin tüm faaliyetlerini engellemeye çalışırken, diğer taraftan vesayeti altında bulunan savcılar ve yargıçlar eliyle partimiz üyelerine ve partimize karşı kumpas soruşturmalar yürütmekte ve kumpas yargılamalar gerçekleştirmektedir” ifadelerini kullandı.

‘KUMPAS DAVASI’ 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'nin, HDP eski Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş hakkında verdiği ihlal kararını hatırlatan Dede, "Özelde Demirtaş, genelde ise tüm muhalifler hakkında yapılan yargılamaların hukuki olmadığını, siyasi iktidarın vesayeti altına girmiş olan yargı mensupları tarafından verilen siyasi kararlarla tutuklandıklarını ve yargılandıklarını belirtmiştir. Ayrıca AİHM Büyük Dairesi, bu dosya kapsamında bulunan delillerin hukuka uygun olmadığını ve bu delillere dayanılarak yürütülen yargılamanın da adil olmadığını oldukça net bir şekilde ayrıntılı olarak belirtmiştir” ifadelerini kullandı.

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

HDP'nin kapatılma davası için hazırlanan iddianamenin "siyasi kumpas belgesi" olduğunu ifade eden Dede, şunları söyledi: “Anayasa Mahkemesi ise bizlerin ve Türkiye'nin tüm saygın hukukçularının da belirttiği gibi, söz konusu belgenin yasalarda belirtilen niteliklere haiz bir iddianame olmadığını, böyle bir belge ve ekindeki delillerle dava açılamayacağını, 2 gün önce oy birliği ile kabul ederek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etmiştir. Bu karara ilişkin iktidarın küçük ortağının lideri, ‘AİHM kararları bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ diyen iktidarın büyük ortağından esinlenerek, 'Anayasa Mahkemesi'nin iade kararı milli vicdanda hükümsüzdür' değerlendirmesini yapmış ve hızını alamayarak, Anayasa Mahkemesi'nin kapatılması gerektiğini söylemiştir.”

YARGIÇLARA BASKI

İktidarın AİHM ve AYM kararlarına yönelik açıklamalarına değinen Dede, “Siyasi iktidarın sözcüleri yüksek mahkeme kararlarına dair demagoji yapıyorlar, halkı aldatmaya, kandırmaya yargıçlar üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak unutulmamalıdır ki, mahkemeler demagoji yapma yerleri değildir, yargıçlar ve savcılar AİHM kararları bizi bağlamıyor diyemezler, Anayasa Mahkemesi kararları bizi bağlamıyor diyemezler, kendilerine Anayasa tarafından verilen yetkiyi, iktidar partisi başkanının karşı hamlesinin aracı haline getiremezler. Dolayısıyla Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi yargıçları, hukukun üstünlüğü ilkesine bağlı kalarak, AİHM Büyük Dairesi kararı ile hukuki dayanaktan yoksun olduğu tespit edilen önündeki dosyada, tüm arkadaşlarımız hakkında derhal beraat karan vermeli ve tahliye etmeli, hukuk tanımayan siyasi iktidarın suçlarına ortak olmamalıdır” şeklinde konuştu. 

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2021, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER