Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması: İmamoğlu ve Yavaş olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin yönetimini bırakamayacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması: İmamoğlu ve Yavaş olmaz

Cumhurbaşkanlığı seçimine 1,5 yıl kalırken, muhalefet partileri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın karşısına kimi aday çıkaracakları yönünde yoğun görüşme trafiği içinde.

Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da adaylık için ismi gündeme getirilen isimler arasında. Ancak belediye başkanlarının aday olmaları halinde, görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.

Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay’a konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının devlet deneyimi bulunan bir kişi olması gerektiğini, kritik bir süreci yöneteceğini dile getirdi.

‘SEÇMENE ANLATAMAYIZ’

CHP lideri, “Sayın Yavaş ve İmamoğlu’nun ismi öne çıkarılıyor ama İstanbul ve Ankara’nın yönetimini bırakamayız. Seçmenimize anlatamayız” dedi.

Kılıçdaroğlu, sadece iktidarın olumsuzluklarını anlatmanın yetmeyeceğini, çözüm de sunmak gerektiğini belirterek CHP’li belediyelerin yaptıklarından bahsetti.

’20 ARALIK GECESİNİN DE HESABINI SORACAĞIZ’

Kılıçdaroğlu, Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu toplantısının ardından "Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat" modelini açıkladığı 20 Aralık gecesi kamu bankalarında yaşandığı iddia edilen hareketliliğe de dikkat çekti.

O geceyi mutlaka aydınlatmak gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları vurguladı:

“Öncelikle Meclis’te bunun araştırılmasını isteyeceğiz. Arkadaşlar hazırlıklarını yaptılar. Geçmişte 128 milyar doların peşine düştüğümüz gibi 20 Aralık gecesinin de hesabını soracağız. Akıldışı, güven ortamını tümüyle ortadan kaldıran bir adım daha attılar. Bunun bedelini millet ödeyecek.”

'SÖYLEDİKLERİ HER ŞEY YALAN'

Kılıçdaroğlu, faizlerle ilgili olarak da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Söyledikleri her şey yalan. Faizleri düşürdük dediler, Türk Lirası’nı dolara bağladılar. Yaşadığımız tam bir dolarizasyon. Bu durum yoksulluktan öte açlığın kapısını açıyor. Halkın gündemi makarnanın fiyatı. Hayatın her alanında faiz var. Çiftçinin, esnafın kredi borçlarını bile faiziyle erteliyorlar.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER