Kılıçdaroğlu: Otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediyesi Metro Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Kılıçdaroğlu: Otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin’de gençlere, “Birinci arzum, umutsuzluğa kapılmayacaksınız. İki, Cumhuriyet tarihine çok değerli bir miras bırakacaksınız. Önünüze sandık gelecek, büyük bir heyecan ile sandığa gideceksiniz ve ilk kez oy kullanacaksınız. Ve ilk kez otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz. Dünya siyaset tarihine çok ama çok önemli bir mirası sizler bırakacaksınız. O nedenle bütün gençlere sesleniyorum, sandığa gideceksiniz, demokrasinin tarihini yazacaksınız” dedi.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte Mersin Büyükşehir Belediyesi Metro Temel Atma Töreni'ne katıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Akşener'in konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu, Mersinlilere seslendi. 

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle: 

DEMEK Kİ HALK DEĞİŞİM, SEÇİM, DÖNÜŞÜM, ADALET İSTİYOR

Benim umudum sizlersiniz. Bu meydanda miting yapmamıza daha önce izin vermemişlerdi. Demek ki meydan dolabiliyor, demek ki halk değişim, seçim, dönüşüm, adalet istiyor. Adalet, hak, hukuk istiyor. Sayın Akşener, bugün yaşadığımız tabloyu gayet güzel açıkladı. Beş maaş alanlardan tutun, sınavlarda haksızlıklara değindi. Evlerde tencere kaynamadığını, büyük sorunların olduğunu ifade etti. Sizden sadece bir isteğim var, sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın. Bugün, Mersin’in kurtuluşunun yüzüncü yılı. Bugün çok önemli bir şey yapıyoruz, metronun temelini atacağız. Dolasıyla bir belediye başkanının kendi kentine yapabileceği en büyük yatırımın temelini atıyoruz.

HİÇBİR ÇOCUK YATAĞA AÇ GİRMEYECEK

Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim. Sakın ola ki hiçbir ayrım yapmayın. Eğer bir pozitif ayrımcılık yapacaksanız, yoksul mahallelerden başlayacaksınız. Kentte yaşayanların her birisi huzur içinde yaşayacak. Ve bulunduğunuz belediyede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bunun sözünü vereceksiniz dedim. Ve belediye başkanlarımız böyle çalışıyorlar.

BAYRAĞIMIZI GÖNDERE ÇEKECEĞİZ

Yüz yıl önce bayrağımız göndere çekildi. Yüz yıl önce Türkiye, önemli başarılara Milli Kurtuluş Savaşı ile imza attı. Siz de burada büyük bir imza attınız, bayrağımızı göndere çektiniz. Millet İttifakı olarak inşallah, sayın Genel Başkanım, biz yeni bir başarıya daha imza atacağız. Süleyman Şah Türbesi’ni tekrar topraklarımıza götüreceğiz ve bayrağımızı göndere çekeceğiz. Hepiniz bunun tanığı olacaksınız.

BU ÜLKE ZENGİN, GÜÇLÜ BİR ÜLKE

Emeklinin, işsiz gençlerin, ev kadınlarının, herkesin derdini biliyorum. O nedenle cümleme başlarken sakın umutsuzluğa kapılmayın dedim. Bu ülke zengin, güçlü bir ülke. Bu ülkede taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerimiz var, yaşıyor. Ama onlar da umutsuz. Onlar da acaba yurt dışına gidersem daha iyi koşullarda çalışabilir miyim diye düşünüyorlar. Size sözüm söz, Millet İttifakı olarak, Samandağ’dan başlayıp Mersin’e kadar bütün bu havzayı Akdeniz’in en görkemli havzası haline getireceğiz. Göreceksiniz.

BU BÖLGEDE YAŞAYAN HERKESİN HUZURU YERİNDE OLACAK

Beş yıl içinde İstanbul’un nüfusu 2,5 milyon azalacak. Beş yıl içinde bu bölge Akdeniz’in en görkemli bölgesi haline gelecek. Yine göreceksiniz beş yıl içinde bu bölgede, katma değeri yüksek ürünler üretilmeye başlanacak. Bu bölge hem Afrika hem Avrupa hem Uzakdoğu hem Kafkasya’nın en güçlü merkezi haline gelecek. Bu bölgede bacalar tütecek. Bu bölgede yaşayan herkesin huzuru yerinde olacak. İşi, aşı olacak, huzur içinde yaşayacak.

BİZ YANDAŞLARA DEĞİL VATANDAŞLARA HİZMET EDECEĞİZ

Kaynağımız var. Kaynağın nereye harcanacağını belirleyen siyasi otoritedir. Siyasi otorite diyor ki ben yandaşlara kaynak ayıracağım. Biz de diyeceğiz ki biz yandaşlara değil vatandaşlara hizmet edeceğiz, kaynağı vatandaşa ayıracağız, fabrikalara ayıracağız.

TAMAMINI KAMULAŞTIRACAĞIZ

Bir soygun düzenine de son vereceğiz. Hani var ya gitmediğiniz yollardan dolarla para, köprülerden geçiyorsunuz eurolarla para, hani var ya 50 yıllık garantiler… Bütün bunların tamamına Allah’ın izniyle Millet İttifakı sürecinde son vereceğiz, tamamını kamulaştıracağız. Para var efendim. Parayı halk için kullanacaksınız, bir avuç kişi için değil.

OTORİTER BİR YÖNETİMİ DEMOKRATİK YOLLARLA DEĞİŞTİRECEKSİNİZ

Gençler, sizlere de bir sözüm var. İlk kez sandığa gidecek olan gençlere biz sözüm var. Birinci arzum, umutsuzluğa kapılmayacaksınız. İki, Cumhuriyet tarihine çok değerli bir miras bırakacaksınız. Önünüze sandık gelecek, büyük bir heyecan ile sandığa gideceksiniz ve ilk kez oy kullanacaksınız. Ve ilk kez otoriter bir yönetimi demokratik yollarla değiştireceksiniz. Dünya siyaset tarihine çok ama çok önemli bir mirası sizler bırakacaksınız. O nedenle bütün gençlere sesleniyorum, sandığa gideceksiniz, demokrasinin tarihini yazacaksınız.

ASLA IRKÇILIK YAPMIYORUM, HERKESİN KİMLİĞİNE SAYGILIYIM

Hiç meraklanmayın, en geç iki yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi, davulla, zurnayla memleketlerine göndereceğiz. Bize güveneceksiniz. Bakın, söz veriyoruz. Biz de size güveneceğiz. Güven üzerine siyaset inşa edeceğiz. Asla ırkçılık yapmıyorum, herkesin kimliğine saygılıyım. Suriyeliler de kendi ülkelerinde huzur içinde, birlikte yaşasınlar. Buraya arzu ederlerse turist olarak gelebilirler. Kapılarımız açık. Gezebilirler. Onların açmaz noktaya getirdiği dış politikayı Mustafa Kemal’in söylediği, ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ın üzerine inşa edeceğiz. Suriye ile de barışacağız, Mısır ile de… Bütün komşularımız ile barışacağız. Sadece iç politikada değil dış politikada da Türkiye kurucu ayarlarına yeniden dönecek.”

MERAL AKŞENER

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Mersin’de; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. Burada bir miting yaptın. Gördük hep birlikte. Sonra Sayın Kılıçdaroğlu’nun mitingine izin vermediniz, başka bir yerde oldu. Onu da gördük. Bugün burada bu açılış için Mersinlinin teveccühü var. Diyor ki Mersinli Sayın Erdoğan, ‘Erken seçimi değil, derhal seçimi getir ve sandığa teslim ol’ diyor. Milletle ters düşe düşe, milletle bilek güreşi yapa yapa ayakta kalan bir siyaset olmamıştır. Tencerenin devirmediği bir iktidar da olmamıştır” dedi.

Akşener törende yaptığı konuşmada, Mersin’in 100 yıl önce kendi kendini kurtardığını kaydetti. Akşener, “Böyle bir kalabalıkla kadınlı, erkekli, genç, yaş almış böyle bir kalabalıkla bulunmak, Sayın Kılıçdaroğlu ile burada bulunmak, sizle beraber olmak inanılmaz bir heyecan, büyük bir onur. Yalnız bir şey söyleyeyim, bu kalabalığı daha evvel toplayamayanlar vardı. Ne olacak şimdi? Eyvah, eyvah yandık” diyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce aynı meydanda yaptığı mitinge işaret etti.

Akşener, yeni yılın ilk gününde yapılan zamları anımsatarak, “24 aydır il il, ilçe ilçe esnaf geziyorum. 81 ilin 79’unu tamamladım. Türkiye ağlıyor, esnafıyla, işsiz genciyle, çiftçisiyle, besicisiyle, atanamayan öğretmeniyle, 3600 ek gösterge sözü verilip yerine getirilememiş memuruyla, kendi çocuğu işsizken 5 maaş alan danışmanları duyarak, kahrolan bir Türkiye ile karşı karşıyayız” dedi.

Akşener, yuhala sesleri üzerine; “Biz yuhalamıyoruz. Biz sadece Allah’ın izniyle iktidara geleceğiz, Millet İttifakı’nın adayı 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak, bu yanlışlıkları yapmayacağız. Bu kul hakkını yemeyeceğiz. Yiyenlerin de kursağında kalmasını sağlayacağız” diye konuştu.

“GENÇ ÇOCUKLARIN HAYATINI ÇALDILAR, HAYATINI”

Akşener; yurttaşların gelirlerinin azaldığını, çiftçilerin tarım için gübre dahi atamadığını dile getirdi. Bir yurttaş “Ekmeğimizi çaldılar” diye seslendi. Akşener, “Ekmeğimizi çaldılar, hayatımızı da çaldılar. Genç çocukların hayatını çaldılar, hayatını” karşılığını verdi.

“EN BÜYÜK BEKA SORUNU SİZSİNİZ”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştiren Akşener, “Beka diyorlar, bu ülkenin hafızasını götürdünüz, hafızasını. En büyük beka sorunu sizsiniz, siz” dedi.

Akşener, iktidarın bu sistemde yandaşı kayırdığını, KPSS’den düşük alan insanların mülakatta yüksek puan alanların önüne geçirildiğini aktararak, “Bu ülkede çok büyük bir sorun var demektir. Bu sorunun sorumlusu tek adam sistemini çok isteyen Sayın Erdoğan ve bu ucube sistemdir” dedi.

Akşener, belediyeler eliyle “zenginler ve fakirler” oluşturulduğunu kaydederek, “AK Partili belediyelerin ortaya koyduğu küçücük ilçelerdeki zengin takım bir de fukaralar var. Zenginler AK Partili, fukaralar her partili olmuş. Bu harami düzeni birlikte yıkacağız. Nasıl yıkacağız? Milletimizin, yani sizin, seçmen velinimettir düsturunu, el ele ortaya koyarak yıkacağız” diye konuştu.

“TENCERENİN DEVİRMEDİĞİ İKTİDAR OLMAMIŞTIR”

Akşener, özel kalem müdürlüğünün memur olma yolu olarak kullanıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Senin oğlun, senin kızın 92 ile 86 ile mülakatta eleniyorsa, bu ülkede çok önemli bir problem var demektir. Haksızlık, israf, yolsuzluk problemi var demektir. Bunu sorumlusu da bu ucube sistemdir. Sayın Erdoğan’a sesleniyorum. Burada bir miting yaptın. Gördük hep birlikte. Sonra Sayın Kılıçdaroğlu’nun mitingine izin vermediniz, başka bir yerde oldu. Onu da gördük. Bugün burada bu açılış için Mersinlinin teveccühü var. Diyor ki Mersinli Sayın Erdoğan, ‘Erken seçimi değil, derhal seçimi getir ve sandığa teslim ol’ diyor. Mersinli burada Sayın Erdoğan. Mersinli burada ve bir mesaj veriyor: Milletle ters düşe düşe, milletle bilek güreşi yapa yapa ayakta kalan bir siyaset olmamıştır. Tencerenin devirmediği bir iktidar da olmamıştır. Kadınların tencere kaynatmakta problemi var. Kendileri çok tok olduğu için iki domates al diyorlar. Size ‘iki domates ye’ diyorlar, ‘yarım simit ye’ diyenler kendileri ne yiyor? Buna son vermek için, bu harami düzeni helal oylarınızla, sandıkta ‘attaya göndermek’ için derhal seçim, hemen seçim diyorum.”

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2022, 17:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER