Kılıçdaroğlu: Milletvekili listelerimizi diğer partilere açmaya hazırız

Kılıçdaroğlu, "Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek istiyoruz. Bunu tek başına cumhurbaşkanı getiremeyeceğine göre parlamento çoğunluğu gerekiyor. Milletvekili listelerimizi diğer partilere açmaya hazırız" dedi.

Kılıçdaroğlu: Milletvekili listelerimizi diğer partilere açmaya hazırız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek istiyoruz. Bunu tek başına cumhurbaşkanı getiremeyeceğine göre parlamento çoğunluğu gerekiyor. Önemli olan hedefe ulaşmak. Biz hep beraber parlamento çoğunluğunu oluşturmamız lazım. Milletvekili listelerimizi diğer partilere açmaya hazırız” dedi.

Karar TV’de Elif Çakır ve Taha Akyol ile “Gündem Özel” programına katılan Kemal Kılıçdaroğlu, seçim kanunu sonrası yaşanan ittifak tartışmaları ve ortak listeler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, altılı masada yer alan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “üçüncü ittifak olabilir” açıklamasına ilişkin de “Biz güzel bir uyum içerisinde çalışıyoruz. İktidar kendi koltuğunu korumak için seçim kanununda bazı değişiklikler yaptı. Ne yaparsa yapsın bizim için hiç önemli değil. Çıkan kanuna göre bizim yeniden bir strateji belirlememiz lazım. Parlamentoda da çoğunluğu sağlamamız lazım. Biz CHP olarak bu çalışmayı yapıyoruz kendi partimiz içerisinde. Eminim diğer partiler de yapıyordur. Temel Bey de böyle bir çalışma yapıyor ki ittifak içerisinde bir ittifak olabileceği düşüncesi içerisinde. Ben de sizin programınızda öğrendim böyle bir düşüncesi olduğunu. Saygı duyacağız” ifadelerini kullandı.

24 Nisan’da altı liderin yeniden bir araya geleceğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Benim şahsi görüşüm oturulup konuşulur ve liderler karar verirler” dedi.

‘PARLAMENTODA ÇOĞUNLUK OLUŞTURMAK ÖNEMLİ’

“Oy oranı tartışmalı gözüken partilerin Cumhuriyet Halk Partisi’nden ve İYİ Parti’den aday gösterilmesine karşı çıkar mısınız?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, şöyle yanıt verdi:

“Bir siyasi partinin fazla milletvekili çıkarmasının benim için bir önemi yok. Parlamentoda çoğunluğu oluşturmak önemli. O zaman Türkiye rahat bir nefes alacak. Bu çerçevede oturup konuşmamız lazım. Bu 8 seçenekli modeli bu işin uzmanları yapıyorlar. Her bir ilde ayrı çalışma yapılması lazım. Biz de yapıyoruz diğer partiler de yapıyorlar. Güzel sonuçlar çıkacak ortaya. Adına millet ittifakı dedik altında altı parti var. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek istiyoruz. Bunu tek başına cumhurbaşkanı getiremeyeceğine göre parlamento çoğunluğu gerekiyor. Önemli olan hedefe ulaşmak. Biz hep beraber parlamento çoğunluğunu oluşturmamız lazım. Milletvekili listelerimizi diğer partilere açmaya hazırız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER