Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın o koltukta oturmaması lazım

POLİTİKA-Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yüklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Devletin en tepesindeki kişi aldatılma kapasitesine sahipse, o koltukta oturmaması lazım. Her gelen seni aldatmış" dedi.

Kılıçdaroğlu: Erdoğan’ın o koltukta oturmaması lazım
banner537

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. 24 Temmuz Basın Bayramı’na dair konuşan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de bir Basın Bayramı havası yok. Gerçekleri yazan, kalemini satmayan, Saray’a itaat etmeyen gazeteciler cezaevinde. Doğruları yazan, kalemini satmayan bütün gazetecilere şükran borçluyuz. Barış Pehlivan’ı Murat Ağırel’i, Hülya Kılınç’ı ve Müyesser Yıldız’ı selamlıyorum. Onlar kalemlerini satmazlar. Bütün cesur gazetecileri selamlıyorum” dedi.

YAŞAMINI YİTİREN MÜLTECİLER

Kılıçdaroğlu, Van Gölü’nde yaşamını yitiren mültecilere ilişkin, “Van Gölü’nde 59 kişi yaşamını yitirdi. Eğer sınırlarımız yol geçen hanına döndüyse, iktidarın bunu sorgulaması lazım. 59 kişi ülkemize nasıl girdi? Para vererek ülkemize binlerce insan girip çıkıyor. Parayla geçiyorlar. Bu paralardan kimler nemalanıyor? Rize sel felaketinde Havva Tüysüz selde 10 saat bekliyor, iç kanamadan hayatını kaybediyor. İnsana yetişmiyorsa ambulans uçaklar ne işe yarar? İnsanı kurtarmıyorsa ambulans ne işe yarar, uçak ne işe yarar. Milletvekili arkadaşlarımıza mağdur vatandaşlarla görüşün dedik. Rize’ye gittiler. Felaketten sonra giden sadece CHP’liler” ifadelerini kullandı.

‘ERDOĞAN TALİMAT ALIYOR’

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Çiftçinin 176 milyar TL Saray’dan alacağı var. Üretici kardeşimiz, milletvekillerimize anlatmış. ‘Erdoğan’a dünyaya meydan okuyorsun bir şirkete söz geçiremiyorsun’ diyor. Çiftçi kardeşlerime sesleniyorum: Erdoğan dünya liderlerine meydan okuyan değil, talimat alandır. TMO geçen yıl fındığı 16.5-17 liradan satın alıyor. Bu yıl 24 liradan satmak için ilan veriyor. Dolayısıyla fındığa verilecek fiyat 25 liranın altında olamaz. Asıl bizi üzen nokta: Son beş yılda kilo başı 11,77 dolardan 6,35 dolara düştü fındık fiyatı… Aradaki farka ne oldu, kim götürdü? Asıl üzerinde düşünülmesi gereken soru budur.”

PINAR GÜLTEKİN

Kılıçdaroğlu, Muğla’da öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’e dair, “Kadına yönelik şiddet konusunda hepimizin duyarlı olması gerek. Hakkını hukukunu savunuyoruz. İktidara sormak gerek; kadına yönelik şiddet neden artıyor, hangi gerekçelerle artıyor? Kadına yönelik şiddet giderek tırmanıyor. Bu konuda hepimizin duyarlı olması lazım. Kadına yönelik şiddetin artma nedenlerinin araştırılması gerekiyor. Hayatın her alanında olan kadın ama işkenceye uğrayan, öldürülen de kadın” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, kadın örgütlerinin 5 acil talebini şöyle dile getirdi: “306 kadın örgütünün temsilcileriyle bir toplantı yaptık. Bana en önemli talebinizi iletin dedim, söz veriyorum, dile getireceğim dedim. Beş acil talebi sizlerin bilgisine sunuyorum.

* Kadın erkek eşitliğini kabul edin.

* Kadınların hayatın her alanında eşit temsiline yönelik somut adımlar atın.

* Şiddeti önlemeye yönelik İstanbul Sözleşmesini kaldırmaya yönelik girişimden vazgeçin.

* 4+4 uygulamalarının zararlarını giderin. Her mahalleye kreşler açın.

* Kadınların kazanılmış haklarını elinden alan uygulamalardan vazgeçin, kadının ev içi emeğinden doğan miras hakkına yönelik engellemelerden vazgeçin.”

Kılıçdaroğlu, “Tarlada çalışan kadın, fabrikada çalışan kadın, ev temizliğine giden kadın, hayatın her alanında mücadele eden kadın, ‘Okula gitmek istiyorum, çocuğumu okutmak istiyorum’ diyen kadın. Öldürülen yine kadın… Bütün kadınlara sesleniyorum. Hakkınız yeniyor, hukukunuz göz ardı ediliyor. Gideceksiniz CHP’ye üye olacaksınız, bu ülkeye iyiliği, güzelliği, hakkı, hukuku siz getireceksiniz” şeklinde konuştu.

‘NE ALDATILMASI, ÇOCUK MUSUN’

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gülen Cemaatiyle ilişkilerine dair “aldatıldık” açıklamalarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ne aldatılması! Sen çocuk musun? Devletin en tepesindeki kişi aldatılma kapasitesine sahipse, o koltukta oturmaması lazım. Bir terör örgütünün en tepesindeki kişi seni aldatma kapasitesine sahipse, senin o koltukta oturmaman gerekli! Oturduğun her dakika vatana ihanet ediyorsun. Her gelen seni kandırmış. Sonra kalkıp Rabbim de milletim de bizi affetsin diyor. Peki 251 şehidin kanı ne olacak? Sen Marmaris’te saklanırken o insanlar şehit oldu” dedi.(Ankara/MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER