HDP’den Saadet Partisi’ne ziyaret: Bir çıkışa ihtiyaç var

Saadet Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, erken seçim çağrısını yineleyerek, yaşanan krizlere karşı bir çıkışa ihtiyaç olduğunu söyledi.

HDP’den Saadet Partisi’ne ziyaret: Bir çıkışa ihtiyaç var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile beraberindeki HDP heyeti, Saadet Partisi (SP) Genel Merkez’ine ziyaret etti. SP Genel Başkan Temel Karamollağlu ve beraberindeki heyet, HDP heyetini karşıladı.  Heyet bir saatlik görüşmenin ardından HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar ile Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollağlu, ortak basın toplantısı düzenledi.

EKONOMİK KRİZ

Açıklamada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, MYK toplantısında aldıkları karar doğrultusunda bugün Saadet Partisi’ni ziyarete geldiklerini vurguladı. Buldan, “MYK toplantısında aldığımız kararla birlikte dört siyasi partiyi ziyaret edeceğiz. Önümüzdeki hafta CHP, Gelecek partisi ve Deva Partisini ziyaret etme kararını aldık. Bugün Türkiye halklarının büyük bir ekonomik kriz yaşadığı bir dönem geçiyoruz. Türkiye halkları mevcut durumdan çıkmak istiyor ve bunu muhalefet partilerinden bekliyor. Bu sorumluluk çerçevesinde Türkiye halklarının geleceği açısından bir çıkış yolunun bulunması içi  görüşmeler gerçekleştiriyoruz” diye belirtti.   

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Türkiye’nin acile bir erken seçime ihtiyacı olduğunu dile getiren Buldan, Türkiye’nin artık yönetilemediğini ifade etti. AKP ve MHP koalisyonunun Türkiye’yi ne hale getirdiklerine tanıklık ettiklerinin altını çizen Buldan, “Derin bir yoksulluk var, insanlar aç, perişan. Bu toplantıların önümüzdeki günlerde bir erken seçim olasılığına katkı sunacağını ümit ediyoruz. Böyle bir teklif sunduk. Meclis’te bulunan muhalefet partileriyle ortak bir seçim önergesi verilmesi üzerine görüştük. Yılbaşından sonra Meclis’in gündemine getirmeyi hedefliyoruz. Sizler de merak ediyorsunuzdur, İYİ Parti ile görüşme talebinde bulunmadık. Şimdi gündemimizde İyi Parti ile görüşme yok. Diğer siyasi partilerle görüşmelerimiz devam edecek” şeklinde konuştu.

‘ZOR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ’

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da Türkiye’nin içinden geçtiği ağır şartları uzun uzun anlatamayacaklarını ifade ederek, zor bir dönemden geçildiğinin altını çizdi. Bu zor dönemin faturasının halkın büyük bir kesimine çıkarılmakta olduğunu kaydeden Sancar, “Bu politikaların faturası işsizlik-sefalet olarak halkın büyük bir bölümünden çıkarıldı.  ‘Bir çözüm için ne yapabiliriz?’ diye buradayız. HDP’de bu sorumluluğun gereği olarak bu görüşme turunu başlattı. Çeşitli emek örgütleri ile görüşmelerimiz var.  Bu görüşmelerimize önem veriyoruz” dedi. 

‘ÇÖZÜM DE SİYASİ’

Bu krizin siyasi bir yönetememe krizi olduğunu düşündüklerini belirten Sancar, “Çözümün de siyasi olduğunu savunuyoruz. Siyasi çözümün de ilk adımı halkın hakemliğine başvurmak. Bunun dışında halkın enkazın altında kalmasını önleyecek ortak çalışmaları nasıl yürütebileceğimizi gündemimize getirdik. Muhalefet partileri bu enkazın altından kalkmanın yollarını  aramalıdır. İktidar ayrıştırma düşmanlaştırma politikaları ile varlığını sürdürme politikalarını koruyor. Biz diyoruz ki; Siyasi çıkışın şartı büyük barış ve toplumsal barıştır.  Toplumsal barış iktidarın dayandığı zeminleri de ortadan kaldıracaktır. Bu krizlerin siyasi çözümlerle çıkma umudunu  da görüşmelerde dile getirdik” diye konuştu.

‘DİĞER SİYASİ PARTİLERE DE GEREKLİ’

Son olarak konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise, son dönemdeki gelişmeleri özellikle ekonomik krize ilişkin hem kendilerinin hem de heyetin sorunları dile getirdiğini vurgulayarak “Ülkemiz, demokratik bir ülke. Demokrasinin temeli de farklı görüşlere sahip olanların bir araya gelip konuşmalarıdır. Bundan dolayı HDP’nin bizi ziyaretlerinden kaynaklı memnuniyetimizi kendilerine ifade ettik. Parlamento aktif olmalı demokrasinin gerekliliği yerine getirmelidir. Seçime yaklaşıyoruz, elbette çok uzun bir zaman sonra değil, kararı ya  Cumhurbaşkanı verecek ya da meclisin böyle bir  karar olması mümkündür. Bugün içinde bulunduğumuz sıkıntılardan, bu istişarelerde siyasilerin üzerinde bir vecibe olarak düşmektedir. Bu çalışmaların diğer siyasi partilerle bir gereklilik olduğunu düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.  

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2021, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER