HDP: Ukrayna'da yaşanan NATO ve Rusya arasındaki egemenlik mücadelesinin son halkası

Rusya- Ukrayna arasında 2014’ten beri devam eden gerilimin güncel gelişmelerle büyük bir savaşın kapısını araladığı belirten HDP MYK açıklamasında, “Ukrayna'da yaşananlar NATO ve Rusya arasındaki egemenlik mücadelesinin son halkasıdır” denildi.

HDP: Ukrayna'da yaşanan NATO ve Rusya arasındaki egemenlik mücadelesinin son halkası

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Ukrayna ile Rusya arasında başlayan savaş nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Rusya’nın uluslararası hukuku ihlal ederek başlattığı askeri müdahalenin kınandığı açıklamada iki ülkeye de müzakere kanallarının yeniden açılması konusunda çağrıda bulundu.

“Ukrayna'da yaşananlar NATO ve Rusya arasındaki egemenlik mücadelesinin son halkasıdır” denilen açıklamada 2014 yılından bu yana Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimin, bugün yaşanan gelişmelerle birlikte büyük bir savaşın kapısını araladığı belirtildi.

‘MÜZAKERE KANALLARI YENİDEN AÇILSIN’

Rusya hükümetinden Minsk Anlaşması’na uyulması talep edilen açıklamada, “Rusya’yı askeri operasyonları durdurmaya ve müzakere kanallarını yeniden açmaya çağırıyoruz. Ukrayna Hükümetini, iki blok arasında gerilimi artıracak tutumdan vazgeçmeye çağırıyor, Rusya ile diyalog kurma girişimlerini destekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

‘MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN’

Sivillerin korunması ve insani trajedilerin önlenmesi için Birleşmiş Milletler ve AGİT olmak üzere uluslararası kurumları inisiyatif almaya çağıran HDP MYK; AKP’yi ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden doğan tüm yetki ve sorumluluklarını hiçbir biçimde esnetmeden yerine getirmeye çağırdı. 

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2022, 18:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER