HDP PM: Gün, ortak mücadele etme günüdür

HDP PM toplantısının sonuç bildirgesinde, “Gün, HDP’nin ve kazanımlarının yanında durma; demokrasi, adalet, evrensel hukuk ilkeleri, insan hakları, eşitlik ve özgürlük için mücadele etme günüdür” ifadelerine yer verildi.

HDP PM: Gün, ortak mücadele etme günüdür

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 28-29 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) Olağan Toplantısı'nın sonuç bildirgesini yayımladı. Bildirgede, HDP'ye yönelik kapatma davası açılmasının ardından gerçekleşen Newroz kutlamalarında halkın HDP’ye güçlü ve kararlı bir şekilde sahip çıktığına vurgu yapıldı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin sonlandırılması yönünde taleplerin Newroz'da güçlü şekilde açığa çıktığının belirtildiği bildirgede, toplumun iktidara ve muhalefete bu yönlü açık mesajlar verdiği belirtildi.

Bildirgede, “Bugün ve gelecek açısından hepimize umut veren, Newroz alanlarına bütün enerjilerini, heyecanlarını ve yüksek morallerini alarak gelen ve özgürlük taleplerini en yüksek şekilde dile getiren gençlerin ve kadınların büyük katılımı olmuştur” ifadelerine yer verildi.

KAPATMA DAVASI

Sonuç Bildirgesi'nin devamı şu şekilde: “Partimize karşı açılan kapatma davası, mirasçısı olduğumuz partilere geçmişte açılan davalardan farklı özelikler taşımaktadır. Bu ağır saldırı, her şeyden önce Kürt siyasi hareketini demokratik siyasetten tasfiye etme planının bir parçasıdır. Kapatma davası ile bir yandan geleneksel Kürt inkarının devamını sağlamanın, diğer yandan ise Saray rejiminin ve faşizmin kurumsallaşmasının son adımları atılmaktadır. Kapatma davası, bu iktidarın Kürt düşmanlığının ve kayyım siyasetinin devamıdır. Bu bir hukuk davası değil siyasi bir davadır.

KAZANIMLARA BİR DARBE

Kapatma davası aynı zamanda HDP’de somutlaşan Kürt siyasi hareketi ile Türkiye emek, barış ve demokrasi güçlerinin oluşturduğu, Kürt meselesi başta olmak üzere ülkenin demokrasi, emek, ekoloji ve inanç özgürlüğü alanlarındaki ortak mücadelesine yöneltilen ağır bir saldırıdır. Bu dava, eşitlik ve adalet isteyen herkese yönelik ağır bir saldırıdır. Ortak vatan demokratik cumhuriyet hedefine, ortak yaşam anlayışına yönelik ağır bir saldırıdır. Politikalarıyla ve örgütlenmesiyle bir kadın partisi olan HDP’ye yönelik tasfiye saldırısı, aynı zamanda kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesine, kazanımlarına ve iradesine yöneltilmiş bir darbedir. Partimize kapatma davası açan ve İstanbul Sözleşmesi’nden hukuku da çiğneyerek çıkan aynı tekçi, ırkçı, cinsiyetçi ve erkek egemen zihniyettir. O nedenle kadına yönelik şiddet, cinayet, taciz ve tecavüz karşısındaki mücadeleyi sürdüren kadınların siyasal kararlılığı, partimize yönelik saldırılara karşı da güçlü bir duruşu ortaya koyacaktır.

TASFİYE OPERASYONU 

Bütün yönleriyle ağır bir siyasi ve ekonomik çıkmazda olan AKP-MHP iktidarının, yargı üzerinde ağır bir tahakküm kurarak açtırdığı kapatma davasıyla hazırladığı siyasal mühendislik ve tüm demokratik kazanımları yok etme seçim planları tutmayacaktır. Partimiz, tarihsel direniş ve mücadele geleneğinden aldığı güçle ve milyonlarca insandan aldığı destekle, yoluna kararlılıkla devam edecek, bu kirli oyunu bozacak ve onurlu mücadele mirasını geleceğe aktaracaktır. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, tarihi yapan ve yazan halklardır; onların eşitlik, özgürlük ve adalet için yürüttükleri mücadeledir. HDP, yoluna kararlılıkla devam edecektir. HDP, binalardan ve şahıslardan ibaret değildir. HDP, bugüne kadar büyük bedeller ödeyerek gelmiş, bu topraklarda mayası tutmuş demokrasi ve özgürlük fikriyatı ve mücadelesidir. HDP, Türkiye’nin aydınlık geleceği, karanlığa tutulmuş bir fenerdir. HDP, Türkiye’nin barış umududur. HDP, toplumsal vicdanın sesi ve sözüdür.  HDP’yi kapatma hamlesi, halklarımızın ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesi ile boşa çıkarılacaktır. HDP, halkların, inançların, gençlerin, kadınların, işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, esnafın, çiftçilerin ve tüm ezilenlerin ortak mücadele mekanı ve imkanı olarak daha da büyüyecek, Türkiye’nin gelecek umudu olmaya devam edecektir.

SİYASİ VE HUKUKİ MÜCADELE

Parti Meclisimiz, kapatma davası karşısında, partimizin kilit rolünü ve iradesini koruyup büyütecek, bütün hukuki ve siyasi meşru mücadele seçeneklerini uygulamak üzere Eş Genel Başkanlarımızı ve Merkez Yürütme Kurulumuzu yetkilendirmiştir.  Partimiz iktidarın kapatma saldırısına, başta Parti Meclisimiz olmak üzere, Meclis Grubumuz, il ve ilçe örgütlerimiz, Kadın ve Gençlik Meclislerimizle, fedakar, cesur ve kararlı halkımızla birlikte demokratik direniş ve seferberlik ruhu ile cevap verecektir. HDP halktır; HDP haklıdır ve haklılığından aldığı güç ve kararlılıkla kazanacaktır.

SALDIRI TÜM MUHALEFETEDİR

Partimize açılan kapatma davası saldırısı sadece HDP’ye değil, HDP şahsında Türkiye’nin tüm demokratik toplumsal ve siyasal muhalefetine ve kazanımlarınadır. Geniş muhalif kesimlerin mücadele umudunu bitirme, toplumsal ve siyasal muhalefeti etkisiz hale getirme hedefi açıkça ortadadır. Bu nedenle tüm demokrasi güçlerini ve demokratik muhalefeti, inanç kesimlerini, Alevi toplumunu ve mütedeyyin halklarımızı bu operasyona karşı açık ve net tavır almaya davet ediyoruz. Bu davetimiz barıştan, adaletten, eşitlik ve özgürlükten yana derdi olan herkesedir. Bu çağrı aynı zamanda uluslararası demokratik kamuoyunadır.

ORTAK MÜCADELE GÜNÜ

Gün, HDP’nin ve kazanımlarının yanında durma; demokrasi, adalet, evrensel hukuk ilkeleri, insan hakları, eşitlik ve özgürlük için mücadele etme günüdür. Gün, büyük insanlık değerlerini cesurca ve kararlı bir şekilde savunma günüdür. Gün, demokrasi için ortak mücadele etme günüdür.

HDP yoluna devam edecektir. HDP’yi savunacağız ve yaşatacağız. Bu fikriyatı ve bu fikriyatı yeşerten bütün kaynakların bize verdiği bu değerli emaneti en iyi şekilde koruyacağız. Bizden sonrakilere de en güçlü şekilde teslim edeceğiz. Herkesi, milyonlarca insanı bu ortak sorumluluğa çağırıyoruz. Yolumuz açık, kazanımımız büyük olacak.”

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2021, 16:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER