HDP: Hesekê saldırısında DAİŞ’e hava desteği verildi

HDP Dış ilişkiler Komisyonu, Hesekê’ye saldıran DAİŞ’lilere müdahale etmek için yola çıkan QSD güçlerine SİHA saldırısının “IŞİD’e hava desteği” olduğunu belirterek, saldırının arkasındaki güçlerin araştırılması çağrısı yaptı.

HDP: Hesekê saldırısında DAİŞ’e hava desteği verildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkiler Komisyonu Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy, DAİŞ’in 20 Ocak’ta Hesekê’deki Sina Cezaevi’ne yönelik saldırısına dair açıklama yaptı. Saldırıyı takiben Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) başlattığı operasyon sonucunda şehir çevresindeki DAİŞ’lilerin yenilgiye uğratıldığı belirtilen açıklamada, “Cezaevi içindeki bazı bölgelerin IŞİD’li mahkûmlar tarafından kontrol altında tutulduğu yansıyan bilgiler arasındadır” denildi.

Açıklamada, “Suriye’de devam eden savaşta insanlığa karşı en ağır suçu işleyen IŞİD’in tek başına böylesi bir saldırıyı planlaması ve organize etmesi mümkün değildir. Saldırı büyük oranda kontrol altına alınmış olsa da IŞİD, karanlık güç odaklarından aldığı destekle bölge halklarına karşı büyük tehdit olmaya devam etmektedir” diye vurgulandı. 

DAİŞ’E HAVA DESTEĞİ

Açıklamada, medyadan alınan bilgilere göre, saldırıyı düzenleyen DAİŞ’lilerin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) denetimindeki bölgelerden geçtiği ve ele geçirilen bazı silahların NATO menşeli olduğu tespit edildiği kaydedildi. Saldırıyı bastırmak için Kobanê’den yola çıkan birliklere Türkiye’nin SİHA saldırısında bulunmasının “DAİŞ’e hava desteği” verildiği anlamına geldiğinin altı çizilen açıklamada, “Başta Türkiye olmak üzere, NATO üyesi ülkelerin bu saldırının arka planını aydınlatma ve basına yansıyan iddiaları açığa kavuşturma sorumluluğunu hatırlatıyoruz” diye belirtildi.

ÜLKELERE ÇAĞRI

Açıklamanın devamında, “Bugüne kadar IŞİD üyelerinin, ailelerinin ve çocuklarının yargılanmak üzere vatandaşı oldukları ülkeler tarafından alınmasına yönelik çağrılar büyük oranda yanıtsız bırakılmıştır. IŞİD’in bugün saldırıya devam ettiği hapishanede en az 850 çocuk olduğu bilinmektedir. Farklı ülkelerin vatandaşları olan 5 bine yakın tutuklunun can güvenliği sadece DSG’nin değil aynı zamanda muhatap ülkelerin de sorumluluğundadır. Bu vesileyle IŞİD’li üyelerin, başta çocuk ve kadınlar olmak üzere vatandaşı oldukları ülkelere gönderilerek hapishanede bulunan herkesin derhal tahliye edilmesi çağrımızı tekrarlıyoruz. Aksi bir durum, hapishanede tutulan IŞİD üyelerinin başta Suriye olmak üzere bütün Ortadoğu ve Dünya’ya tehdit olmaya devam etmesi ve çocuk ve kadınların da bu karanlık savaşın içerisinde ölüme terk edilmesi anlamına gelecektir” ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER