HDP: Gergerlioğlu kararında zerre kadar hukuk ve vicdan yok

HDP MYK, Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na verilen hapis cezasının siyasi saiklerle verildiğini belirterek, “Barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Gergerlioğlu yalnız değildir” dedi.

HDP: Gergerlioğlu kararında zerre kadar hukuk ve vicdan yok

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında “propaganda suçundan” verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Cezaya tepki gösterilen açıklamada, “Hukukun bir kez daha katledilmesi, tamamen siyasi saikler ve iktidarın baskısıyla Yargıtay tarafından onanmıştır” denildi.

ANAYASA’YA AYKIRI

Yargıtay’ın milletvekili olan Gergerlioğlu hakkında “yargılamanın durması” yönünde karar vermesi gerektiğine dikkati çekilen açıklamada, şöyle denildi: “Anayasa’ya ve kanuna aykırı bir şekilde, dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin yargılamasına devam edilmiş olması ve hakkında cezaya hükmedilmesi; siyasi faaliyette bulunma, seçme ve seçilme evrensel haklarına ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslararası demokratik sözleşmelere açıkça aykırıdır.  

AİHM İÇTİHATLARINA AYKIRI

Yargıtay ayrıca propaganda konusunda kendi içtihatlarına da aykırı bir karar vermiştir. Bunun nedeni de yine siyasi saikler ve iktidarın baskısıdır. Sivil toplum kuruluşlarında başkanlık yapmış olan ve çözüm sürecine doğrudan katkısı bulunan Gergerlioğlu’nun, alenileşmiş bir haberin içeriğini paylaşmasının propaganda suçu olarak değerlendirilmesi gerek mahkûmiyet kararını onayan Yargıtay’ın gerekse de Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin içtihatlarına aykırıdır.

KOCAELİ HALKINI CEZALANDIRMA

Üstelik halen yayıncılık faaliyetine devam eden haber sitesinde yayınlanan ilgili haber hakkında herhangi bir soruşturma veya erişim yasağı kararı olduğuna dair karar dosyasında bir belge ve bilgi de bulunmamaktadır. Gergerlioğlu, sadece bir haber linkini paylaştığı için cezalandırılmaktadır.  AKP-MHP iktidarı, ayrım yapmadan her kesimden insanın haklarını sonuna kadar savunan milletvekilimizi ve ona oy veren Kocaeli halkını cezalandırmak istemektedir. İktidar, yaptığı insan hakları ihlallerinin duyurulmasını istememektedir.

ADALET MÜCADELESİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bizler biliyoruz ki, bu kararda zerre kadar hukuk ve vicdan yoktur. Bu karar siyasi bir karardır. İktidar cezaevlerinde çıplak aramayı, işkence ve kötü muameleyi, insan kaçırmaları, hasta tutukluları, hamile ve küçük çocuklu tutuklu kadınları ve yaşanan ağır zulmü dile getiren Gergerlioğlu’nu susturmayı amaçlamaktadır. İktidar ne yaparsa yapsın, halkımızın iradesinin sonuna kadar arkasında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. İnsan haklarına ve demokrasiye düşman olan bu iktidara rağmen, barış ve adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha vurguluyoruz. Gergerlioğlu yalnız değildir”

Mezopotamya Ajansı (MA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER