‘Erdoğan, savaş gerekçesiyle seçimleri 1 yıl erteleyebilir’

Gazeteci Uğuroğlu, takvime göre 2023'te yapılması planlanan seçimlerin 'bir yıl ertelenmesi kararı çıkabilir' değerlendirmesini yaptı. Uğuroğlu, "Recep Tayyip iktidarda kalsın da: Umurunda mı dünya…" başlıklı yazısında savaş ve seçimlerle ilgili Anayasa'nın 78'inci maddesini hatırlattı.

‘Erdoğan, savaş gerekçesiyle seçimleri 1 yıl erteleyebilir’

Orhan Uğuroğlu, Yeniçağ gazetesindeki bugünkü köşe yazısında Anayasa’nın 78’inci maddesini hatırlattı. Uğuroğlu, söz konusu maddenin “Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir” dediğini aktardı.

‘ERDOĞAN BÖYLE BİR ÇILGINLIK YAPABİLİR Mİ?’

İktidarın seçimlerin ertelenmesi için böyle bir adım atabileceğini belirten Uğuroğlu, şu ifadeleri kullandı: “AKP ve MHP oylarıyla Meclis’ten, ‘seçimlerin bir yıl geriye bırakılması’ kararı çıkabilir. Peki, olmazsa olmaz şart olan, ‘savaş’ çıkabilir mi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip böyle bir çılgınlık yapabilir mi? İktidarını çıkaracağı savaş nedeniyle bir yıl, bir yıl uzatabilir mi?”

‘RECEP TAYYİP İKTİDARDA KASIN DA…’ 

“Recep Tayyip iktidarda kalsın da: Umurunda mı dünya…” başlıklı yazısında Orhan Uğuroğlu, “Savaş kararını da Meclis’in alması gerekir ki anayasa maddesi özetle şöyle: “Madde 87 – Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin görev ve yetkileri; Savaş ilânına karar vermek… Üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile…” Savaş ilanı durumu gerekirse AKP ve MHP’nin oyları yetmez ama Recep Tayyip Meclis’te 360 oy bulabilir mi?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER