Demirtaş yanıtladı: Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir mi?

Cezaevinde olan Demirtaş, "Kürtler Mansur Yavaş'a oy verir mi?" sorusunu yanıtladı. HDP'nin tutum belgesini kabul eden her adayı destekleyeceklerini belirten Demirtaş, Ekrem İmamoğlu'nun Anadolu'da karşılığı olduğuna da dikkat çekti

Demirtaş yanıtladı: Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir mi?

Son günlerce Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı adaylığı konusunda yaşanan tartışmalarda merak edilen bir soru da Kürtlerin böyle bir ihtimal karşısında tercihinin ne olabileceği yönünde.

Bu konuda gazeteci Candaş Tolga Işık, avukatları aracılığıyla HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a “Kürtler Mansur Yavaş’a oy verir mi?” sorusunu sordu. Demirtaş bu soruya, “HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı tutum belgesini kabul eden o ilkeleri uygulama kapasitesi, niyeti, samimiyeti olan ve kazanabilecek bir adayı destekleyebiliriz” yanıtını verdi ve ekledi: “Bekleyip göreceğiz ancak ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum.”

Gazeteci Candaş Tolga Işık sosyal medya platformu Twitter üzerinden Demirtaş’ın yanıtlarını paylaştı.

Buna göre Demirtaş, “HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı tutum belgesini kabul eden o ilkeleri uygulama kapasitesi, niyeti, samimiyeti olan ve kazanabilecek bir adayı destekleyebiliriz. Biz cumhurbaşkanı adaylığında isimden çok ilkelere bağlı olup olmayacağına bakarız. Ayrıca gelişmelere göre partimiz karar alırsa beni de aday gösterebilir ancak ben o tarihe kadar hala siyasi yasaklı ve hapisteysem bir aday lehine çekilme de gündeme gelebilir. Bunların hepsi ihtimaldir, günü geldiğinde değerlendirilir, tartışılır” dedi.

‘EKREM BEYİN KARŞILIĞI VAR’

Millet İttifakı’nın kendi adayını kendisinin belirleyeceğini belirten Demirtaş, şunları söyledi:

“İsim noktasında bizim kendilerine bir dayatmada bulunmamız söz konusu olamaz. Ancak eğer ki aday geniş kesimlerin de ortak adayına dönüşecekse bu durumda adayı belirlerken bu kriterleri göz önüne alacaklardır diye düşünüyorum, isim noktasında bugün herhangi bir fikir beyan etmem doğru olmaz. ancak ben şahsen Ekrem beyi de takip etmeye çalışıyorum, tüm baskılara rağmen elinden geldiğince hizmet etmeye, başarılı olmaya gayret ediyor. Olabildiğince kucaklı olmaya gayret ediyor, Anadolu’da toplumsal karşılığı da olduğunu görebiliyorum. Özel olarak bu isimleri sorduğunuz için bunu belirtiyorum yoksa adaylık konusunda Millet İttifakı kendi kararını kendisi verecek. Bekleyip göreceğiz ancak ben halen aday adayıyım, iddiamı koruyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER