Demirtaş, Macaristan'daki seçimi değerlendirdi: Orada HDP yok

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Macaristan seçimleriyle ilgili yaptığı paylaşımda, "Birçok kişi Macaristan seçimlerini yorumladı, tamamı da eksik yorumladı. Herkesin atladığı ya da görmek istemediği şu ki, Macaristan'da HDP yok" dedi.

Demirtaş, Macaristan'daki seçimi değerlendirdi: Orada HDP yok

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Macaristan’da 6 muhalefet partisinin mevcut Başbakan Viktor Orban’a karşı seçim kaybetmesiyle ilgili olarak, “Macaristan’da HDP yok” dedi.

Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Birçok kişi Macaristan seçimlerini yorumladı, tamamı da eksik yorumladı. Herkesin atladığı ya da görmek istemediği şu ki, Macaristan’da HDP yok” ifadesini kullandı.

Macaristan’da geçen hafta yapılan seçimdeler Mevcut Başbakan Viktor Orhan, seçimi muhalefet ittifakı karşısında kazanmıştı. Bir siyası gözlemci seçim sonuçlarıyla Türkiye arasında benzerlik kurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan seçimlerine atıf yaparak,  “(6 muhalefet partisi) Macaristan’da da bir altılı çıktı ve bunların koordinatörlerinin kimler olduğunu biliyorsunuz. Aynı odak koordinatör oldu. 6 muhalefet partisi) Macaristan’da da bir altılı çıktı ve bunların koordinatörlerinin kimler olduğunu biliyorsunuz. Aynı odak koordinatör oldu. Şimdi yeni safhaya geçiyoruz. Hedefimiz insanlarımızın fahiş fiyat artışı ve yüksek enflasyon sebebiyle gerileyen alım gücünü eskisinin de üzerine çıkarmak” ifadelerini kullandı.

TEK BENZERLİK 6 RAKAMINDA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Macaristan seçim sonuçlarıyla Türkiye arasında benzerlik kurulamayacağını belirterek, şu ifadeleri kullanmıştı: “Tek benzerlik 6 rakamında… Orada ittifakın yapısı, daha çok sol partilerden oluşuyor. İttifak içindeki liberal eğilimli partinin geçen seçimde aldığı oy yüzde 3 civarındaydı. İttifak içindeki tek milliyetçi – muhafazakar parti (Jobbik) süreç içinde ikiye bölündü ve ayrılanlar yüzde 6’nın üzerinde oy alarak yüzde 5 olan barajı aşıp, Parlamento’ya girdiler. Küçük bir kentin muhafazakâr belediye başkanını aday gösterdiler. Ne ittifakın solcu seçmenlerine hitap edebildi ne de sağcı seçmenlere “popülist bir liderle yarışabilecek çapta” olduğunu gösterebildi. Ayrıca ekonomik göstergeler de vatandaşların mutsuz olmasına yol açmayacak kadar iyi… Enflasyon yüzde 8,3; işsizlik yüzde 4,5; kişi başına milli gelir ise 18 bin Dolar seviyesinde. Bizde milli gelir 8 bin dolar. Enflasyon yüzde 60’ın üzerinde. Ben size sorayım, benzerlik nerede?”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER