DBP’den saldırılara karşı ulusal birlik çağrısı

DAİŞ'in, Kerkük’teki saldırılarını kınayan DBP, Kürt birliğinin hayata geçirilmesi için çağrıda bulundu.

DBP’den saldırılara karşı ulusal birlik çağrısı

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), DAİŞ'in, Kerkük çevresindeki Kürt köylerine düzenlediği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Federal Kürdistan Bölgesi’nde Kasım ayında sıklaşan ve can kayıplarına sebep olan dışarıdan takviyeli IŞİD saldırılarının vuku bulduğuna işaret edilen açıklamada, Kasım ayından bugüne 20 Peşmerge ve halktan ölü ve yaralıların olduğu kaydedildi. 

KİRLİ SAVAŞ POLİTİKALARI

DAİŞ’in, dün itibariyle de Kerkük çevresindeki Kürt köylerine saldırı düzenlediğine değinen açıklamada, “Biliniyor ki, uluslararası koalisyon güçleri DAİŞ'e karşı kullanılmak üzere Kürdistan’ın güneyindeki yönetimine ağır silah ve mühimmat verilmişti. Bu silah ve mühimmatlar DAİŞ'in durdurulması ve DAİŞ'e karşı mücadelede kullanılacaktı. Ne yazık ki DAİŞ'e karşı kullanılması gereken silahlar güneyde, sınırda, sınır dışında Kürtler arası savaşı geliştirmek için kullanılıyor. DAİŞ ve onun gibi karanlık güçler, başta Türkiye ve Kürt özgürlük mücadelesine düşman diğer devletler tarafında kullanılmaktadır. Türkiye Kürt halkına olan düşmanlığını saklamakta bile beis görmemektedir. Kürt halkının özgürlük mücadelesini bastırmak için,  Kürtlerin bulunduğu her yerde kirli bir savaş yürütmektedir” denildi.

KDP GÖRMEZDEN GELİYOR

Türkiye’nin Kürt halkına yönelik tavrının ortadayken KDP’nin bu durumu görmemekte ısrar ettiği vurgulanan açıklamada, “Türkiye uluslararası meşruiyeti bulunan Kürt kazanımlarını yok etmek için her türlü yol ve yöntemi kullanarak Kürtler arası çelişkileri büyüterek, Kürtler arası savaşı geliştirmeye çalışmaktadır. Bu kirli politikaları gören güneydeki halk, aydın ve yurtsever güçler bu kirli oyunu görüyor. Tepki gösteriyor, KDP yönetimini, yüksek sesle uyarıyor” diye belirtildi.

ULUSAL KONGRE 

KDP’nin Kürt halkının sesine kulak vermesi çağrısında bulunan DBP, “Kürtler arası birliğin sağlanması elzemdir. Kürt halkının düşmanlarının en çok korktuğu husus birliktir. Bu husus herkes tarafından anlaşılmalı Kürt oluşumları buna göre duruş sağlamalıdır. Dikkat edilirse ilk adımda, DAİŞ güçlerine karşı mücadele eden güçleri yok etmek istiyorlar. Bu güçler, Kürtler arasında savaşı geliştirerek amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Ulusal kongrenin toplanması, Kürt güçleri arasındaki birliğin hayata geçirilmesi, ulusal kongre olmazsa olmazdır. İçinde bulunduğumuz dönem özgürlük ve birlik dönemidir. Bütün güçler buna göre kuşanmalı. Güney Kürdistan’da halkımıza karşı yürütülen, kirli güçlerin organize ettiği saldırıları kınıyor, başta güney halkımızın ve tüm Kürdistan’a baş sağlığı diliyoruz. Güney halkımızın yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER