CHP’li Bakan’dan iktidara: Hesabını vermek zorundasınız

CHP Milletvekili Murat Bakan, 13 asker ve polisin yaşamını yitirmesi ile ilgili, “Bu başarısızlığın hesabını bu millete vermek zorundasınız” dedi.

CHP’li Bakan’dan iktidara: Hesabını vermek zorundasınız

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, Meclis Genel Kurulu'nda Garê operasyonunda 13 asker ve polisin yaşamını yitirmesine ilişkin konuştu.

Bakan, asker ve polislerin alıkonulmasını birçok kez Meclis gündemine taşıdığını belirterek, “İlk soru önergemi PKK ve IŞİD'in kaçırdığı tüm asker ve polislerimiz için Aralık 2016’da dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a verdim. Yanıt geldi mi arkadaşlar? Yanıt gelmedi. Vazgeçmedik, vazgeçersek unutulurlar dedik” dedi.

‘ÖNERGELERİME YANIT ALAMADIM’

Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Tekrar Temmuz 2017’de yine Binali Yıldırım’a sordum: “Terör örgütlerince kaçırılan asker ve polislerimizin kurtarılması için ne yapıyorsunuz?” diye. Cevap alabildik mi? Yine cevap alamadık. Eylül 2017’de bu defa Süleyman Soylu ve dönemin Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye sordum. Kaçırılan asker ve polislerimiz için ne yapıyorsunuz? Ailelerin yardım çığlıklarına neden sessizsiniz diye sordum? Ne Soylu ne de Canikli cevap verdi. Ekim 2017’de aileler bizimle irtibat kuruyorlardı, arıyorlardı, telefonla konuşuyorduk Veli Ağbaba’yla beraber Mecliste ailelerle birlikte basın toplantısı düzenledik. O gün o ailelerin söyledikleri hâlâ kulaklarımda çınlıyor. Şubat 2018’de Binali Yıldırım’a tekrar sordum yine yanıt alamadım. Ekim 2018’de bu sefer Hulusi Akar’a sordum. İlk defa yanıt geldi. Okuyayım yanıtı size ‘Sekiz ay sonra terör örgütleriyle mücadeleye yönelik keşif, gözetleme ve operasyonel faaliyetler azim ve kararlılıkla devam etmektedir.’ Yani sorduğumuz sorunun yine cevabını alamadık. Son olarak, 9 Şubat'ta operasyon başlamadan bir gün önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdim beş gün sonra acı haberi aldım, tüm askerlerimiz, polislerimiz mağarada şehit edilmişti.”

‘6 YILDIR NEYİ BEKLEDİNİZ?’

Altı yıl boyunca asker ve polislerin sesini duyurmaya çalıştıklarını belirten Bakan, “Beş yıldır, altı yıldır neyi beklediniz? Beş yıldır, altı yıldır diller lal, kulaklar sağır, gözler kör. Yine, Sayın Hulusi Akar’ın dediği gibi, eğer 13 asker ve polisimizle ilgili devletin elinde istihbarat varsa -böyle bir açıklama yaptı- öyle anlaşılıyor, Yani dünyaya ilan eder gibi ‘sürprizim var’ diyecek Cumhurbaşkanı, davulla zurnayla operasyona gideceksin, böyle bir şey olur mu? Dünyada var mı?” diye sordu.

‘HESABINI VERMEK ZORUNDASINIZ’

Bakan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Bu başarısızlığın hesabını bu millete vermek zorundasınız, vermek zorundasınız, vermek zorundasınız. Şimdi soruyorum: Başarısız olduğunu Cumhurbaşkanının kürsüden ilan ettiği bu operasyonun sorumluluğunu kim alacak, bu çocukların hesabını kim verecek? Sayın Soylu, Sayın Akar, size soruyorum. Altı yıldır çocuğunun yolunu gözleyen, bayram yapmayan, düğüne gitmeyen, yüzü gülmeyen, şehit haberini almış, gözlerinde yaş, konuşamayan şehit anasını Ak Parti kongresine canlı bağladınız, ağlamaktan konuşamıyor. Yani empati yoksunu ‘şahsım’ verecek o zaman bunun hesabını değerli arkadaşlar. Bu başarısızlığın hesabını bu millete vermek zorundasınız. Bırakın aya gitmeyi, galaksiler arası yolculuk yapsanız arkadaşlar bu utançtan, bu ayıptan kurtulamayacaksınız.”

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER