CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkandan Açıklama

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, 26-27-28 Aralık’ta Ankara’da bir araya gelerek toplantı yaptılar.

CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkandan Açıklama

CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanları, Ankara'da üç gün süren toplantının ardından ortak açıklama yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne "özel teftiş" başlatılması üzerine, "Milletimizin bilmesini isteriz ki, İstanbul Büyükşehir Belediyemize yapılan haksızlığın, tüm Belediyelerimize yapıldığını düşünüyor ve bu haksızlığı reddediyoruz. Bir belediyemiz için uygulanması düşünülen hukuksuzluk, karşısında tüm belediyelerimizi ve milletimizi bulacaktır. Millet İttifakı Belediye Başkanları olarak bundan sonraki süreçte de haksızlığa, hukuksuzluğa, baskılara ve ithamlara karşı tek yürek olacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz" dedi.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, 26-27-28 Aralık’ta Ankara’da bir araya gelerek toplantı yaptılar. Üç gün süren toplantının ardından, ev sahibi Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; tüm büyükşehir belediye başkanları adına, bugün ortak açıklama yaptı.

Yavaş’ın yaptığı açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

“KENTLERDEKİ TURİZM GELİRLERİNİN ARTIRILMASI KONUSUNDA YAPTIĞI ÇALIŞMALAR ELE ALINDI

Büyükşehir Belediye Başkanları olarak düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarımız için bu ay, 27 Aralık Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102’nci yıl dönümünde Başkent Ankara’da bir araya geldik. Ankara buluşmasında kentlerimizin tarımı destekleme, kırsal kalkınma projeleri, iklim değişikliğiyle mücadele ve yeni nesil sosyal belediyecilik çalışmaları hakkında iş birliği ve görüş alışverişinde bulunulmuştur. 2022 yılı için ise Büyükşehir Belediyeleri’nin kentlerdeki turizm gelirlerinin artırılması konusunda yaptığı çalışmalar ve bu çalışmaların sonuçları ele alınmıştır.

YANGINLARDA VE DOĞAL AFETLERDE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİMİZ İNİSİYATİF ALDI

Kurumlarımız 2 buçuk yılda önemli başarılara imza atmış. Ulaşım projeleri, kırsal kalkınma, öğrenciler ile kadınlara yönelik çalışmalar, teknoloji uygulamalarının yanı sıra proaktif sosyal belediyecilik uygulamalarıyla kent sakinlerinin yanında olmuştur. Ucuz su, ulaşım, ekmek ve sosyal yardımlar gibi konularda mevcut ekonomik koşullara rağmen önemli çalışmalara imza atılmıştır. Özellikle pandemi döneminde, yangınlarda ve doğal afetlerde Büyükşehir Belediyelerimiz, inisiyatif almış ve bu olumsuz gelişmelerin karşısında vatandaşlarımıza devletin varlığını ve yanında olduğunu yakından hissettirmiştir.

KURDAKİ ANİ DEĞİŞİMLER NEDENİYLE ÖNÜMÜZDEKİ YIL İÇİN MALİ YÜKLERİMİZ ŞİMDİDEN ARTTI

Vatandaşlarımızdan büyük destek gören hizmetlerimiz, özellikle bu yılın son aylarında zirveye çıkan ekonomik zorluklara rağmen ara vermeden sürdürülmüştür. Kurdaki ani ve büyük değişimler ile ekonomik koşullar nedeniyle önümüzdeki yıl için mali yüklerimiz şimdiden artmıştır. Vatandaşlarımızın yaşamını etkileyen bu zorlu mali koşullar kurumlarımızı da etkilemektedir. Bu duruma hükümet yetkilileri derhal müdahale etmeli ve Belediyelerin de kur kaynaklı zararlarını karşılayacak çalışmalar yapılmalıdır.

BİRÇOK KREDİ ONAYI UZUN SÜREDİR CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMININ ONAYINI BEKLİYOR

Bizler örnek belediyecilik uygulamalarımızı sürdürürken hükümet tarafından dile getirilen ‘Bütün belediyelere eşit mesafedeyiz’ söylemlerinin gerçeği yansıtmadığı ortadadır. Türkiye Belediyeler Birliği’nin gelirinin yarıdan fazlasını Millet İttifakı belediyeleri sağlarken, dağıtıma gelince kaynaklarının büyük kısmını Cumhur İttifakı Belediyelerine ve diğer kamu kurumlarına aktarması adaletsiz bir tutumdur. Birçok belediyemiz kamu bankalarından ve İller Bankası'ndan kredi alabilmek bir yana, teminat mektubu dahi alamamaktadır. Gelir kalemlerinin büyük bir kısmını belediyelerimizin oluşturmasına rağmen, bütçesi valilikler tarafından yönetilen kalkınma ajanslarının gider kalemlerinden kurumlarımız etkin olarak faydalanamamaktadır. Birçok kredi onayı ise uzun süredir Cumhurbaşkanlığı makamının onayını beklemektedir. Eşit mesafe değil, sadece mesafe ile sürecin yürütüldüğü ve mesafenin Millet İttifakı belediyeleri olmamız nedeniyle gittikçe açıldığı inkar edilemez bir gerçektir.

KABUL ETMEDİĞİMİZ DURUM HUKUKUN DIŞINA ÇIKILARAK BASKI ORTAMININ OLUŞTURULMASI

İki buçuk yıl boyunca belediyelerimizin yaptığı ve büyük takdir toplayan çalışmaların bir kesime rahatsızlık verdiğini görmekteyiz. Bu durumu anlayışla karşılıyoruz. Kabul etmediğimiz durum ise hukukun dışına çıkılarak, baskı ortamının oluşturulması, haksız ve mesnetsiz ithamlarla kurumlarımızın zan altında bırakılması ve devlet kurumu olan belediyelerimiz üzerinden sürekli olarak kirli siyaset üretilmesidir. Gelinen noktada, vatandaşlarımızı ayırt etmeden hizmet eden belediyelerimize ayrımcılık yapıldığı, millet iradesi ile seçilen bizlere devlet olanaklarıyla zorluk çıkarıldığı, demokrasi ve hukuk kurallarıyla işlemesi gereken bir düzenden baskı ve engel düzenine geçiş yapıldığı açıktır.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE'MİZE YAPILAN HAKSIZLIĞIN, TÜM BELEDİYELERİMİZE YAPILDIĞINI DÜŞÜNÜYOR VE BU HAKSIZLIĞI REDDEDİYORUZ

Milletimizin bilmesini isteriz ki, İstanbul Büyükşehir Belediyemize yapılan haksızlığın, tüm Belediyelerimize yapıldığını düşünüyor ve bu haksızlığı reddediyoruz. Bir belediyemiz için uygulanması düşünülen hukuksuzluk, karşısında tüm belediyelerimizi ve milletimizi bulacaktır. Millet İttifakı Belediye Başkanları olarak bundan sonraki süreçte de haksızlığa, hukuksuzluğa, baskılara ve ithamlara karşı tek yürek olacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz. Bu güçlü irade baskılardan bırakın yılmayı, aksine her zorlukta daha da güçlenecek ve vatandaşlarımıza daha çok hizmet etme azmimizi perçinleyecektir.” 

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2021, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER