CHP, seçim kanununun iptali için AYM’ye başvurdu

KP ve MHP tarafından hazırlanan seçim kanunundaki 4 maddenin iptali için harekete geçen CHP, Anayasa Mahkemesi'ne resmen başvuruda bulundu.

CHP, seçim kanununun iptali için AYM’ye başvurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), AKP ve MHP’nin hazırladığı seçim kanunundaki dört maddenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Başvuruda; il ve ilçe seçim kurullarının oluşumları, kıdemli hakimler yerine birinci sınıf hakimler arasından kura çekimi ve üç ay içinde seçim kurullarının yeniden oluşturulması yönündeki düzenlemelerin anayasaya aykırı olduğu için yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edildi.

Kısa Dalga’nın aktardığına göre; CHP’nin iptal edilmesini talep ettiği bir diğer madde ise, cumhurbaşkanını propaganda yasakları dışında tutan düzenlemeye ilişkin oldu.

CHP tarafından AYM’ye teslim edilen dilekçede şöyle dendi:

“7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 5, 6, 11 ve 12’nci maddeleriyle 298 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikler (il ve ilçe seçim kurullarında görev alan hakimlerin kıdem esası yerine ad çekme usulüyle belirlenmesi ve mevcut kurulların üç ay içinde getirilen değişikliğe istinaden yeniden teşekkül ettirilmesi ile Cumhurbaşkanı için öngörülen propaganda yasaklarında hukuki boşluk oluşturulması) başta demokratik hukuk devleti ve seçim güvenliği ilkeleri olmak üzere; Anayasa’nın 2, 5, 11, 13, 14, 17, 36, 37, 67, 68, 79, 138’inci maddelerine aykırı olması sebebiyle; telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacağı için, iptal davası sonuçlanıncaya kadar ivedilikle yürürlüklerinin durdurulmasına ve iptallerine karar verilmesi talep edilmektedir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER