Cem Uzan'dan Devlet Bahçeli'ye sert elektrik çıkışı

Bir dönem enerji piyasasında rol oynayan Uzan, Bahçeli'nin elektrik dağıtım ağının kamulaştırılması çağrısına yanıt verdi: Sözleşmelerin hepsi Londra'da tahkime bağlı. Kılına dokunamazsınız

Cem Uzan'dan Devlet Bahçeli'ye sert elektrik çıkışı

Elektrik faturaların yapılan zam, vatandaşı ve esnafı zor durumda bıraktı. Faturalar iki katına çıkarken, hükümetten henüz zamlara yönelik bir adım atılmadı. Bir dönem Türkiye'de elektrik piyasasındaki oyunculardan biri olan ve Ekim 2009'dan bu yana Fransa'da yaşayan Cem Uzan, sosyal medya hesabından elektrik dağıtım şirketlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Uzan, elektrik faturalarına yapılan zammın sebebinin elektrik şirketlerini kurtarmak olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Özsermaye 0, borç yüzde 100. Döviz patlayınca hepsi battı. Bunlar döviz kredisini ödeyebilsinler diye vur vatandaşın sırtına. Dağıtım şirketleri sahiplerinin çoğu gerekli sermayeden yoksundu. Ne yaptılar? Gittiler Londra’ya aldılar krediyi verdiler devlete. Londra’daki bankaların istediği şartlarla Enerji Bakanlığı ile sözleşme yaptılar. Özelleştirilen malı aldılar. Hazine garantisi gibi bir şeydir bu. Yüksek elektrik faturalarının sebebi dağıtım şirketlerini kurtarma operasyonudur.”

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2022, 14:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER