Buldan: Yürüyüşün sonunda barış ve demokrasi var

POLİTİKA-"Demokrasi yürüyüşü" kapsamında Sultanbeyli'de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, yarın Ankara'da deklarasyon açıklayacaklarını belirterek, "Farklı etkinliklerle yürüyüşü devam ettireceğiz. Bu yol uzun bir yol. Bu yolun sonunda barış, demokrasi ve adalet var" dedi.

Buldan: Yürüyüşün sonunda barış ve demokrasi var

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Edirne ve Hakkari’den başlattığı "Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü"nün Edirne kolunda yer alanlar Sultanbeyli’de. Yürüyüşün bugünkü programın öncülüğünü yapan HDP Kadın Meclisi’nin Sultangazi ilçesinde oluşturduğu mor konvoy, kentin diğer yakasındaki Sultanbeyli ilçesine vardı. 

Mor konvoyda HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, milletvekilleri, Halkların Demokratik Kongresi (DTK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır yer aldı.

İlçe girişinde konvoyun önünü kesen polisler, kimlik kontrolü yapıldı. Konvoy oluşturulmasına engel çıkaran polisler tek tek araçların geçişine izin verdi. Kendilerini Hamidiye Mahallesi’nde bulunan İbrahim Dede Parkı’nda bekleyen partililerin yanına ulaşan Buldan ve beraberindekiler, burada coşkuyla karşılandı. 

TUTUKLU SİYASETÇİLERİN FOTOĞRAFI TAŞINDI 

Karşılama sırasında partililerin ellerinden Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Çağlar Demirel, Aysel Tuğluk, Edibe Şahin ve Nurhayat Altun gibi tutuklu kadın siyasetçilerin fotoğrafları yer aldı.

Burada konuşma yapan Eş Genel Başkan Pervin Buldan, İstanbul’daki eylem ve etkinlikleri hakkında bilgiler verdi. 

‘BARİKATLAR BİZİ ENGELLEYEMEZ’

Buldan, “Edirne’de başlayan bu yolculukta önümüze çeşitli engellemeler ve barikatlar kuruldu. Halkla bir araya gelmemizi engelleme çalıştılar. Bugün de konvoyumuzun kitlesel bir şekilde ilçeye giriş yapmasına izin vermediler. Bu engellemeler faşizmdir, antidemokratiktir, yasalara ve anayasaya aykırıdır. Kurulan barikatlar halkla bir araya gelmemize engel olamayacak" sözleriyle yürüyüşlerine dönük engellemelere tepki gösterdi.

Her şeye rağmen halkla bir araya gelmeye devam edeceklerini söyleyen Buldan, "HDP'nin darbeye karşı yürüyüşünü hiçbir şekilde hiçbir şartta engelleyemeyeceksiniz. Biz bu ülkede barışın, demokrasinin ve özgürlüklerin teminatıyız. Biz demokrasiyi ve barışı savunan partiyiz" dedi.

'ARKADAŞLARIMIZ ÖZGÜR KALANA DEK SÜRECEK'

Kandıra Cezaevi'ne hareket edeceklerini belirten Buldan, partilerinin tutuklu milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve üyelerinin isimlerini tek tek saydı. Buldan, saydıkları isimlerle dayanışma içerisinde olduklarını bir kez daha göstereceklerini vurgulayarak, şunları söyledi: "Haksız bir şekilde iradeleri gasp edilmiş milletvekillerimiz ve eşbaşkanlarımızın cezaevlerinde haksız bir şekilde tutulduklarını biliyoruz. Bu hukuksuzluklara karşı başlattığımız yürüyüşümüz amacına ulaşacaktır. Arkadaşlarımız özgür kalana kadar yürüyüşümüz devam edecektir." 

‘BEKLE BİZİ ANKARA, GELİYORUZ’

Kendilerine gösterilen ilgiye ve yürüyüşlerinde emekleri olanlara teşekkür eden Buldan, sözlerini "Demokrasi yürüyüşümüzü yarın Ankara'da tamamlıyoruz. Ankara'da belirli bir yerde, bir deklarasyonla birlikte yürüyüşümüzü tamamlayacağız. Ancak bu yürüyüşü sonlandırmayacağız. Farklı etkinliklerle sizlerle bu yürüyüşü devam ettireceğiz. Bu yol uzun bir yol. Bu yolun sonunda barış, demokrasi ve adalet var. Bekle bizi Ankara, geliyoruz. Hepimizin yolu açık olsun. Mutlaka kazanacağız, mutlaka başaracağız. An serkeftin, an serkeftin” diyerek noktaladı.

Buldan ve beraberindeki daha sonra Kandıra Cezaevi önünde doğru yola koyuldu.

Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2020, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER