Buldan: Bizden korktukları için karşımıza siyasetle değil kumpas davalarla çıkıyorlar

Pervin Buldan, HDP'ye yönelik açılan davalar üzerinden iktidara yüklendi: "Bizden korktukları için karşımızda siyasetle çıkmıyorlar, karşımıza siyasi davalarla kumpas davalarla çıkıyorlar. Bunların Türkiye haklarına karşı açtıkları davaların farkındayız."

Buldan: Bizden korktukları için karşımıza siyasetle değil kumpas davalarla çıkıyorlar

HDP eş genel başkanı Pervin Buldan, “Bizden korktukları için karşımızda siyasetle çıkmıyorlar, karşımıza siyasi davalarla kumpas davalarla çıkıyorlar. Bunların Türkiye haklarına karşı açtıkları davaların farkındayız” dedi.

HDP’nin Bursa’daki 4’üncü İl Kongresi’ne katılan Buldan, AKP-MHP iktidarının HDP’nin mücadelemizden korktuğunu söyledi.

Buldan, “Bizden korktukları için karşımızda siyasetle çıkmıyorlar, karşımıza siyasi davalarla kumpas davalarla çıkıyorlar. Bunların Türkiye haklarına karşı açtıkları davaların farkındayız. Ne pahasına olursa olsun ölümüne direneceğiz ve kazanacağız. Onlar korksunlar, çünkü kaybedecekler” diye konuştu.

Pervin Buldan, “Tüm baskı ve engellemelere rağmen Halkların Demokratik Partisi iktidarının karanlığının kuşatması karşısında herkesin sesi, sözü ve gücü olmaya devam ediyor. Bütün engelleme ve baskılara rağmen her yerde halkımız ile birlikte olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz geleceğin Türkiye’sinde yarınlarında hakların demokratik partisin söz ve karar sahibi olacağını şimdiden görüyoruz. Çünkü HDP bu ülkede Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin, Sünnilerin, Ermenilerin, Süryanilerin, kadınların, gençlerin ve tüm inançların, kimliklerin ortak sesidir, sözüdür, evidir” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARIN ASIL KORKUSU….’

Bu ülkede söz ve karar sahibi olmak istediklerini vurgulayan Buldan, şunları söyledi:

“Sarayın keyfi kararlarına göre değil halkın kararları bu ülkede hayata geçmesini istiyoruz. İşte bizim mücadelemiz HDP’nin mücadelesi, böyle bir mücadeledir. Güç iktidarda değil bizzat halkın kendisinde olsun istiyoruz. Buna göre de çözüm programımızı, mücadele ve direniş hattımız ve ittifak politikamızı buna göre ayarlıyoruz. Bu noktada oldukça önemli bir mücadelenin altına imzamızı koyduk, bu noktaya ilerliyoruz. HDP sadece bir siyasi parti değildir, onurlu bir yaşamın duruşudur. İktidarın, özellikle AKP duyduğu korkunun asıl nedeni budur. HDP’nin korkusuz olmasıdır, cesaretli olmasıdır, umut dağıtıyor olmasıdır. AKP MHP iktidarının asıl korkusunun bu olduğunu hepimiz biliyoruz.”

‘DİRENCİMİZDEN, MÜCADELEMİZDEN KORKUYORLAR’

HDP’ye yönelik açılan davalara tepki gösteren Buldan, “Toplumsal değerleri bir bir tüketen bir iktidar var. Hiçbir siyasi ahlak ve etik kural, hukuk tanımayan bir iktidar var. Topluma diz çöktürme politikalarını uygulamaya çalışan bir iktidar var karşımızda. HDP’yi ve mücadelesini en büyük engel olarak gören bir iktidar var karşımızda. Karşımızdaki bizim siyasetimizden, duruşumuzdan, direncimizden, mücadelemizden korkuyorlar. Korkmaya devam etsinler, biz onların korkulu rüyası olmaya devam edeceğiz. Bizden korktukları için karşımızda siyasetle çıkmıyorlar, karşımıza siyasi davalarla kumpas davalarla çıkıyorlar. Bunların Türkiye haklarına karşı açtıkları davaların farkındayız. Bu davalara sıkı sıkı sarıldıklarını da çok iyi biliyoruz. Bunları tek tek anlatmaya kalsak Bursa’dan Ankara’ya duble yol olur. Sizler, Türkiye hakları, demokrasi güçleri bu davaların kumpasların farkındasınız. Farklı kimlikler, kadın ve gençlerle davalı ve çatışmalı bir haldeler. Hukukla bile davalı bir haldeler. İnsani olan her şeyle çatışma haldeler çünkü siyasetleri ve gelecekleri bittiği için bu davalarla bizleri oyalıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞ İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

HDP genel merkezi önünde provokatörlerin gönderildiğini hatırlatan Buldan, şöyle devam etti:

“Bir polisin seçilmiş bir halk iradesine ‘seni duvarı çivilerim’ lafı yenilecek yutulacak bir laf değildir. Bunu söyleyenin kimden emir aldığını ve oraya geldiğini çok iyi biliyoruz ancak onlar da çok iyi bilsin ki HDP milletvekili, yönetici her bir seçmenimiz bu tehditleriniz karşısında asla diz çökmek boyun eğemez ve size biat etmez. Bu söz 90’ların zihniyetine sahip olan iktidarın sözüdür. O zamandan bu zamana çok şey değişti. O zaman da direnen bir halk vardı, şimdi de ölümüne direnen bir halk var karşınızda.

Savaş politikalarını ömürlerini uzatmak için devreye soktuklarını biliyoruz. En önemlisi ise Kürtler hiçbir yerde kazanmasın söz ve karar sahibi olmasın diye savaşa sarılan AKP gerçekliği var. Biz HDP olarak savaşın değil barışın, ölümün değil yaşamın, tüm gençlerin bu ülkede huzur içinde, halkların barış içinde yaşayacağı bir geleceğe sahip olması için mücadeleye devam edeceğiz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER