Binler kongrede buluştu: HDP’siz bir denklem kurulamaz

Halkın salona sığmadığı HDP Adana İl Örgütü kongresinde konuşan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Türkiye’de HDP olmadan bir denklemin kurulamayacağını söyledi.

Binler kongrede buluştu: HDP’siz bir denklem kurulamaz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, 4'üncü Olağan Kongresi’ni kentte bulunan bir düğün salonunda gerçekleştirdi. HDP bayrakları ile süslenen salona, “Tecrit insanlık suçudur", "Yeni yaşam kazanacak", "İşçi ve emekçiler için HDP" ve "Em xwedi li çand û zimanê xwe derdikevin" yazılı pankartlar asıldı. Kongreye, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Kemal Peköz, HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın annesi ile DBP önceki Dönem Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) temsilcileri, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Saygı duruşuyla başlayan kongrede, çalınan müzikler eşliğinde çekilen halaylarda, kitle sık sık “Biji berxwedana zindana” ve “Biji Serok Apo” sloganı attı.  

  

‘ŞİMDİ HDP ZAMANI’

Divan Kurulu adına konuşan HDP PM Üyesi Erhan Basut, partililerinin tüm sorunların çözüm gücü olduğunu ifade ederek, “Şimdi HDP zamanı diyoruz. Geçmişten bugüne Mahirlerin, İboların, Denizlerin direnişi, Mazlumların, Kemallerin, Hayrilerin devrimci duruşu, Sakinelerin, Leylaların, Sevelerin gücü, Gezi’nin ve Kobani’nin ruhuyla başarıya ulaşmak ve 3’üncü yolu Türkiye’nin ve Ortadoğu halklarının yolu yapmak için gerekli olan tüm güç ve umut HDP’dedir. Bu umut ve gücün verdiği tarihi sorumluluğumuzun farkında olarak, şimdi HDP zamanı diyoruz” şeklinde konuştu.

‘AKP KARABASANDIR’

HDP Adana İl Eşbaşkanı Mehmet Karakış, “AKP 21'inci yüzyılın karabasanıdır. Halklarımızı bu karabasandan kurtarmak boynumuzun borcudur. Anadolu Hakları onurlu bir barışın özlemi çekmektedir. Şayet siz iktidar olarak var ise böyle bir projeniz eyvallah diyoruz. Eğer ki siz HDP’yi bitireceğiz diyorsanız, sonuna kadar sizin ile kavgaya varız” diye konuştu. 

‘TECRİT SAVAŞ POLİTİKASIDIR’

Cezaevlerinde yaşanan tecride dikkat çeken HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, “Sadece cezaevlerinde değil, tüm Türkiye’nin üzerine de siyah bir örtü çekilerek, tecrit edildiğini dile getirdik. Tecridi bir savaş politikası olarak ele alıyoruz. Tecridin bir savaş politikası olduğu gibi tecrit sürdüğü sürece tüm Türkiye halklarının huzur bulamayacağını dile getiriyoruz” dedi. 

‘HESAP SORACAĞIZ’

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, salonu dolduran binleri selamlayarak konuşmasına başladı. Kadınların direniş ve mücadelesine değinen Kurtulan, ortak mücadele çağrısında bulundu. Aysel Tuğluk’un durumuna dikkati çeken Kurtulan, kadınlara ve halklara düşman olan zihniyetten hesap soracaklarını dile getirdi.

HALKIN KARARLI DURUŞU 

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı için kongreye katılamayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın selamlarını iletti. Oluç, HDP’nin mücadelesinin aralıksız olduğunun altını çizerek, salondaki coşkuya dair şunları söyledi: “Ey Erdoğan, hani bunların mecalleri kalmadı diyordun. Gel de Adana kongresine bak. Gel de halkımızın kararlı duruşuna bak” diye konuştu. HDP’ye yönelik saldırılara değinen Oluç, “Sizin siyasetini çökerken, HDP yükselen bir güç olmaya devam ediyor. İşte HDP budur, işte mücadele budur” dedi. 

‘HDP’YE DİZ ÇÖKTÜREMEZSİNİZ’

Kobanê Davası ile HDP’ye diz çöktürmeye çalışıldığını dile getiren Oluç, “Kobani kumpas davası açtınız da ne oldu? Davada hiçbir şey yok. Ama tam aksine onurlu bir direniş var. Kobani’de İŞİD barbarlarına karşı onurlu bir direniş var. Arkadaşlarımız İŞİD barbarlarına teslim olmadı diye arkadaşlarımızı yargılıyorsunuz. Onun için partimizi siyasetten tasfiye etmek istiyorlar. Ama bu salonda bakın, HDP’ye diz çöktüremeyeceğinizi göreceksiniz. Kürt halkı asla zulme karşı, haksızlığa karşı asla boyun eğmedi, diz çökmedi. Bundan sonra da diz çökmez" dedi. 

‘ANAHTAR HDP’DE’

Oluç, HDP’nin artan baskılara rağmen gün geçtikçe büyüdüğünü vurgulayarak, Türkiye’de artık HDP’siz bir denklemin kurulamayacağının altını çizdi. Oluç, şunları söyledi: “Anahtar HDP’de, anahtar sizlerde artık. Onun için iktidar tahammül edemiyor. Bir kez daha söylüyoruz, HDP sadece bir parti değil, ülkenin geleceğinin şekillenmesinden temel bir güçtür.”

‘KÜRDÜN ÖLÜSÜNE DE DÜŞMANLIK’

Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi’nin cezaevinde yaşamanı yitiren 70 yaşındaki Ramazan Turan için cenaze aracı ve tabut vermemesine tepki gösteren Oluç, “Cenazenin hastaneden yıkanmasına izin verilmedi. İnsanlığın bittiği bir yerdeyiz. Bu iktidar insanlığı bitirdi. Yaşayan kürde düşman olduğu gibi ölü Kürde de düşman” ifadelerini kullandı. 

Faaliyet ve Mali raporların okunmasının ardından gidilen seçimde, HDP Adana İl Eşbaşkanlığı'na Helin Kaya ve Mehmet Karakış seçildi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2022, 18:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER