Binler HDP'nin İzmir kongresinde

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İzmir İl Örgütü Kongresi'nde konuşuyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, “Umut ve cesaretle faşizme karşı örgütleniyor, özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla 4'üncü Olağan Kongresi’ni, Konak Kültürpark içerisinde bulunan Celal Atik Spor Salonu'nda gerçekleştiriyor. Sabahın erken saatlerinde kongrenin yapılacağı salona gelen partililer, Kürtçe şarkılar eşliğinde halaya durdu. 

HDP bayrakları ile süslenen salona, Deniz Poyraz'ın fotoğraflarının yanı sıra, "Denîzek biçe, hezar Denîz bên" (Bir deniz gider, bin deniz gelir), "Aysel Tuğluk için adalet. Tüm hasta tutuklular için adalet", "Savaşa, talana, ırkçılığa karşı kadınlar barışı savunuyor", “Doğa ve kent talanına karşı ekolojik yaşamı savunuyoruz" ve "Erkek-devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz" yazılı dövizler asıldı. 

Partinin il binasına yönelik 17 Haziran 2021’de gerçekleştirilen saldırıda katledilen Deniz Poyraz’a atfedilen kongreye, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. 

Kongrede HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan açıklamalarda bulunuyor.

ADANA / ANKARA 

Adana’da halk buluşmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Kürtlere yönelik baskı ve saldırılar nedeniyle iktidarın çöktüğünü belirterek, “Özgürlük Üçüncü Yol’da” dedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), 27 Şubat’ta gerçekleştirecek 6’ncı Olağan Kongresi çalışmaları kapsamında, Adana’da halk buluşması gerçekleştirdi. Seyhan İlçesi’nde bulunan Şirin Müzikhol’de yapılan etkinliğe, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Kadınların yöresel kıyafetlerle katıldığı buluşmada, halaylar çekildi. 

BAYINDIR: İKTİDAR ÇÖKTÜ

Etkinlikte konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, AKP-MHP iktidarının Kürtlere yönelik baskı ve saldırılarına dikkat çekerek, “Son 7 yıldır iktidar ile ortağı MHP Kürtleri yok etmek istediler. Varlıklarını Kürtlerin ölümü üzerinde görerek, buna göre politikalar geliştirdiler. Ancak gelinen süreçte Kürtler değil, faşist iktidar ile ortağı çökmüş durumda. Bunu herkes görüyor” diye konuştu. 

ÜÇÜNCÜ YOL VURGUSU

Kürtlerin ve muhalif kesimlerin Cumhur ya da Millet ittifakı arasına sıkıştırılmaya çalışıldığını ifade eden Bayındır, Kürtlerin buna karşı ‘Üçüncü Yol’u seçtiklerini belirterek, “Türkiye’nin geleceği, Türkiye halklarının özgürlüğü Üçüncü Yol siyasetindedir. Onun için Kürtler ve diğer ezilen tüm kesimler, Üçüncü Yol’un siyasetine sımsıkı sarılmalıdır ve bunu daha da büyütmelidir” dedi. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Demokrasinin yolu Diyarbakır’dan geçer” açıklamasına atıfta bulunan Bayındır, “İktidar olmak isteyen herkesin yolu Amed’ten geçer. Bu gerçeği göremeyen hiçbir siyasi yapı, bundan sonra iktidar olamaz” ifadelerini kullandı. 

İMRALI AÇIKLAMALARI 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İmralı açıklamalarına değinen Bayındır, “Hesap vermesi gereken kişiler, İmralı’ya tecrit uygulayanlardır, Kim İmralı karşısında yer alıyorsa, İmralı’ya o hesap verecek” şeklinde konuştu. 

CİHANBEYLİ’DE HALK BULUŞMASI 

DBP, Cihanbeyli’ de de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İlçe Örgütü binasında halk toplantısı gerçekleştirdi. Buluşmaya DBP Parti Meclisi (PM) Üyesi Şirin Altay ve Güvercin Aras, HDP PM Üyesi Hekim Gürmez, HDP Konya İl Eşbaşkanı Songül Çetin ve çok sayıda kişi katıldı. “Örgütlü toplumla özgür yaşama doğru” yazılı pankartın asıldığı toplantıda konuşan DBP PM Üyesi Şirin Altay, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan uluslararası komployu kınadı. DBP’nin rol ve misyonuna ilişkin konuşan Altay, Konya’da da DBP çalışmalarının yürütülmesi için plan ve programlarının süreceğine değindi.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2022, 16:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER