Batılı diplomat: Erdoğan’ın seçimi kaybederse bırakacağı belli değil

Financial Times gazetesine konuşan bir Batılı diplomat, seçimi kaybetmesi halinde AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın koltuğunu bırakma niyeti içerisinde bulunup bulunmadığının belirsiz olduğu yorumunu yaptı.

Batılı diplomat: Erdoğan’ın seçimi kaybederse bırakacağı belli değil

Financial Times gazetesinde bugün “Erdoğan’ı yenmek: Türkiye’de muhalefet en iyi adayı arıyor” başlığıyla yayınlanan haber analizde, muhalefetin 2023 seçimlerinde AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan karşısına çıkarabileceği muhtemel cumhurbaşkanı adayları ele alındı.

Makalede görüşlerine yer verilen, ismi açıklanmayan bir Batılı diplomat “Seçimi kaybederse Erdoğan’ın görevi bırakmaya niyetli olup olmadığı belli değil. Eğer sonuçlar birbirine yakın olursa, (seçim) pek çok sorunlar (riskler) taşıyor” yorumunu yaptı.

‘KAZANMA ŞANSI EN YÜKSEK İSİM İMAMOĞLU’

Muhalefetin adayını açıklamakta gecikmesinin elindeki fırsatı yitirmesine neden olabileceği belirtilen makalede, Erdoğan’ın karşısına çıkarılabilecek cumhurbaşkanı adayları tek tek alınarak en fazla kazanma şansına sahip adayın İmamoğlu olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Makalede ayrıca özetle şu hususlara yer verildi: “2010’dan beri CHP’nin başında olan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a karşı üst üste mağlubiyetler alsa da 2019’daki yerel seçimlerde başarılı oldu. 20 yıldır ülkeyi yöneten Erdoğan’a karşı oluşturulan (altılı) ittifak da onun başarısıdır.

Ukrayna savaşı ile birlikte Türkiye’nin bir arabulucu olarak NATO ülkeleri nezdinde öneminin artmasından istifade eden Erdoğan Mart ayı anketlerinde ufak bir artış yaşasa da şimdi bunun gerilediğine dair işaretler var. Bir muhalefet yetkilisi “Eğer geçen yıl sorsaydınız, seçimde zafer çantada, Erdoğan kaybedecek derdim fakat şimdi o kadar emin değilim” dedi.

Muhalefet saflarında en büyük kaygı Kılıçdaroğlu’nun kendisinin aday olması. Bu durumda Erdoğan’ın onu “canlı canlı yiyeceği” düşünülüyor. Muhalefetten bir üst düzey yetkili, “Kılıçdaroğlu, aday olmaya can atıyor. İyi cumhurbaşkanı olacağına kuşkum yok fakat kazanma ihtimali en düşük olan aday” dedi. Erdoğan karşısında kafa kafaya yarışabilecek iki potansiyel aday Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’dur.

‘İMAMOĞLU YENİ BİR ERDOĞAN OLUR MU ENDİŞESİ’

Muhalefetteki küçük partilerden birinin üst düzey yetkilisi İmamoğlu için “Yeni bir Tayyip Erdoğan olabilir. Kimse bunu istemez. Bir kez o role geldiğinde ve bütün o güçle istediğinizi yapabilirsiniz” dedi. İmamoğlu’na yakınlığıyla bilinen bir yetkili ise, “Erdoğan ile tek benzerliği Karadenizli olması ve gençken futbol oynaması. Bu ikisi haricinde hiçbir ortak noktaları yok” dedi.

Muhalefetin oy oranı yüzde 12’ye çıkan HDP tabanının da desteğini alması gerekiyor. Yavaş’a HDP tabanının sıcak bakmayacağı kaydediliyor. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Yavaş arasında; Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu HDP tabanına daha yakındır. Selahattin Demirtaş hapishaneden yaptığı açıklamada Yavaş yerine İmamoğlu’nu tercih edeceklerini belirtti.

Sistemi değiştirmek için muhalefetin çok büyük farkla kazanması gerektiği belirtiliyor ki seçim sonrasında karmaşık senaryolar olmasın. Üst düzey bir İYİ Parti yetkilisi, Akşener’in Erdoğan’ı ilk turda kolayca yenebilecek, ikinci tura kalmadan zafer elde edebilecek bir aday aradığını belirtti. Akşener’in İmamoğlu’na destek verebileceğine dair işaretler de var.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER