Bahçeli Kuzey Kıbrıs eski Cumhurbaşkanı Akıncı’yı hedef aldı

Grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuzey Kıbrıs’ın bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da hedef alarak, “Rum sevdalısı Akıncı gibi, vatandan toprak vererek olamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli Kuzey Kıbrıs eski Cumhurbaşkanı Akıncı’yı hedef aldı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup toplantısında konuştu. Kıbrıs konusunda konuşan Bahçeli, artık federal devlet önerisinin gerçekliğini yitirdiğini savundu, iki egemen devletli çözümün zaruret olduğunu söyledi. Bahçeli, Kuzey Kıbrıs’ın bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı da hedef alarak, “Rum sevdalısı Akıncı gibi, vatandan toprak vererek olamayacaktır” diye konuştu.

Bahçeli devamında şunları söyledi: “15 Kasım'da Kıbrıs Türklüğü tarihi bir günü heyecanla yaşamıştır. Devlet ve siyaset heyetine iştirak ederek KKTC'yi ziyaret ettik. Ziyaretimizin mana ve mesajı anlamlı ve güçlüdür. Devlet kurulasıya kadar mücahitlerin kahramanlıkları Beşparmak'ta çınlamış, adanın her tarafı şehit kanlarıyla sulanmıştır. Boş yere nefes tüketmedik. Kıbrıs Türk'tür, Türk yurdudur. Kıbrıs'ın Türk kalması tarihin namus konusudur.Kıbrıs bizim için milli bir meselesidir. Hiçbir şartta ihmali olmaz. Kıbrıs 307 yıl hakimiyetimiz altında huzur, barış ve güvenlik içinde yaşamıştır. Nice parlak eserimiz Kıbrıs'ı baştan ayağa kuşatmış bugünlere ulaşmıştır. KKTC'nin güvenliği, Türkiye'nin güvenliği demektir. Adımız birdir, amacımız birdir, acımız birdir, arzumuz birdir, anımız birdir. Türk milleti olarak varız, buna da inançla devam edeceğiz. Kıbrıs Türklüğü yok sayılamaz, varlık hakları yokuşa sürülemez. Demokrasinin ilkelerini, turnusol kağıdı gibi Kıbrıs tarihinin üzerine koyarsak kimin antidemokratik, faşist olduğunu herkes görecektir. Biz vatan toprağını ziyaret etmek için provokasyon çığlığı atan Yunanistan'dan mı izin alacaktık. Ne zamandan beri BMGK, Türk milletinin iradesinin üstüne çıkmıştır. Adada yaşayan halklar bellidir.

‘İKİ KESİMLİ EGEMEN DEVLET ZARURİYETTİR’

Çözüm sokaklarda dolaşmaya başlayan, sözde sivil itaatsizlik eylemleri için zemin yoklayan, Rum sevdalısı Akıncı gibi, vatandan toprak vererek olamayacaktır. İki kesimli egemen devlet zaruriyettir. Beklentimiz Kıbrıs Türklüğünün uluslararası camiada tanınmasıdır. Ambargo ve kısıtlamaların kaldırılması bir diğer beklentimizdir. Doğu Akdeniz'in kaptan köşkü Kıbrıs, hidrokarbon zenginlikleri ve paylaşım sorunları ile tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Türkiye, Doğu Akdeniz'deki haklarından ödün vermeyecektir. Hiç kimse fiili durum yaratmaya çalışmamalıdır. Adada iki devletin varlığı tartışmasızdır. Artık federalizm dayatmaları boştur.”

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2020, 15:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER