Babacan’dan Erdoğan’a: ‘Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz’

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslendi, “2024 yılı için, dolar kurunu 10,30 olarak açıklamışsın; üç ay geçmeden dolar kuru 13’ü geçmiş. Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz” dedi.

Babacan’dan Erdoğan’a: ‘Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz’

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin Keçiören ilçe binasının açılışında konuştu. Gündeminde yine ekonomi olan Babacan, yoksullaşmanın lobisi olarak Beştepe’yi gösterdi.

Babacan, “İki ay önce Resmî Gazete’de 3 yıllık bir orta vadeli program açıklandı” diyerek şöyle konuştu:

“Altında Cumhurbaşkanı’nın imzası var. Kendi imzasıyla açıkladığı ekonomik programda 2022 dolar kuru 9,30; 2023 dolar kuru 9,80; 2024 dolar kuru 10,30. Bugün dolar 13’ü geçti. Ne yaptığınızı bilmiyorsunuz. Daha geçtiğimiz eylül ayında 2024 yılı için, dolar kurunu 10,30 olarak açıklamışsın; üç ay geçmeden dolar kuru 13’ü geçmiş. Ne yaptığını bilmek bu mu?”

‘HAİN DARBE TEŞEBBÜSÜ OLDUĞUNDA EKONOMİ BU KADAR BATMAMIŞTI’

15 Temmuz darbe teşebbüsü olduğunda ekonominin bu kadar batmadığını ifade eden Babacan, AKP’yi destekleyen yurttaşlara seslendi,

“Ortada bir ekonomik kurtuluş savaşı falan yok. Çok şükür işgal altında değiliz. AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımıza sesleniyorum. Bunların propaganda aygıtının söylediklerine artık inanmayın. Dolar aldı başını gittiyse, kendi paramız değerini kaybettiyse bunun tek sorumlusu kötü yönetimdir” dedi.

‘MERKEZ BANKASI ÜÇ KERE FAİZ İNDİRDİ, ÜÇÜNDE DE KUR VE ENFLASYON ARTTI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Faiz sebeptir enflasyon neticedir’ ifadelerini ekrana yansıtan Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnada devam, tam gaz inat. Ya on yıldır öğrenemedin, anladık da şu son 3 ayda bari anlamadınız mı? Son üç ayda Merkez Bankası üç kere faiz indirdi, üçünde de kur arttı, enflasyon arttı. Demek ki sen talimatla faiz indirirsen, döviz kuru da enflasyon da artıyormuş. Bunu ilkokul çocukları bile öğrendi. Biz millî geliri 3 bin 500 dolardan alıp, 12 bin 500 dolara çıkarttığımız dönemde hiç mi dış düşman yoktu? Bir ülkenin savunma mekanizması sadece güçlü orduyla olmaz, aynı zamanda güçlü ekonomiyle olur. Sen ekonomiyi zayıflat, sonra ‘Dışarıdan saldırıyorlar’ de. Niye zayıflatıyorsun ekonomiyi?”

‘HER KURUŞUNUN HESABINI TABİİ Kİ SORACAĞIZ’

Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Döviz rezervleri koruma kalkanıdır. Sen tut 136 milyar dolara çıkarttığımız döviz rezervini eksi 50 milyar dolara indirip yerin dibine sok, ondan sonra kur fırlayıp gidince de ‘Bu bir istiklal savaşı’ de. Sen madem savaştayız diyorsun, niye bu ülkenin koruma kalkanını indiriyorsun? Niye en önemli savunma mekanizmasını yok ediyorsun? 2020’nin sonlarında arkadaşlarımız hesap kitap yaptı, ‘130 milyar dolarlık rezerv yerinde yok’ dediler. ‘Nerede bu para?’ dedik. Birbirinden çelişkili açıklamalar yapmaya başladılar. O para kimsenin şahsi parası değil. Bu milletin parası. Sayın Erdoğan, Merkez Bankası rezervleri bu milletin size emaneti. Bu milletin parasının her kuruşunun hesabını tabii ki soracağız. Cevap veremiyor.”

‘HAKİKATTEN KOPMUŞ SÖYLEMLERE İNANMAYIN’

Babacan, “AK Parti’ye gönül vermiş vatandaşlarımızı bir hayal dünyası ile kandırmaya çalışan iktidar, WhatsApp gruplarıyla, fısıltı gazeteleriyle el altından yalan yanlış şeyler yayıyor” diyerek,“Tam bir aldatmaca, bir masal. ‘Suriye’deki, Libya’daki, Doğu Akdeniz’deki haklarımızdan vazgeçersek dolar düşer’ diyorlar. Allah Allah… Bu arkadaşınız 3 yıl AB bakanlığı, 2 yıl dışişleri bakanlığı yaptı. Hem dünyadaki itibarımızı hem paramızın itibarını artırdık. ‘İstiklal istiyorsan, paradan vazgeç’ ne demek? Nereden çıkıyor bu denklem? Hem başımız dik olacak hem de ekonomimiz sağlam olacak. Dünyada güçlü, içeride zengin olacağız. Türkiye’yi iddialı ve itibarlı bir ülke yapacağız. İktidarın uydurduğu, hakikatten kopmuş söylemlere inanmayın. Biz kimseye boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Vatandaşımızın da boyun eğmesine müsaade etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 18:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER