Babacan: Türkiye’nin kredi risk primi yükseldi, bu işin şakası yok

Ali Babacan, Türkiye'nin Kredi Risk Primi’nin 900’e ulaşması nedeniyle hükümete uyarılarda bulundu: "Bir aydır tedbir için haykırıyorum. Bugün CDS 900’e ulaştı! Bu işin şakası yok. Hükûmete bir kere daha sesleniyorum: Derhal tedbir alın."

Babacan: Türkiye’nin kredi risk primi yükseldi, bu işin şakası yok

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’nin Kredi Risk Primi’nin 900’e ulaşması nedeniyle hükümete uyarılarda bulundu. Babacan, “Bir aydır tedbir için haykırıyorum. Bugün CDS 900’e ulaştı! Bu işin şakası yok. Hükûmete bir kere daha sesleniyorum: Derhal tedbir alın” dedi.

Babacan, sosyal medya hesabından 15 Haziran 2022’de yaptığı konuşmanın videosunu paylaştı.

Babacan, bir ay önceki videosunda, Ülke olarak uçurumun eşiğine geldiğimizi söylemek ve hükümeti derhal göreve çağırmak üzere karşınızdayım. Ekonomik ve finansal bir beka sorunuyla karşı karşıya olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Kaygılıyım, çünkü ülkemizin temerrüt riski yani iflas riski, bugüne dek görmediğimiz bir seviyeye ulaşmış durumda” demişti.

‘İFLAS ÇUKURUNA DÜŞMEMİZ AN MESELESİ’

“Şu anda ülke tam bir çakılmaya doğru gidiyor arkadaşlar” diyen Babacan, şöyle devam etmişti:

“İnanın an meselesi, an. O uçurumdan aşağıya düşmek, o temerrüt ve iflas çukuruna düşmemiz an meselesi. Bir gecede olur ya… Bu işin şakası yok. Ben gördüm çünkü bunu. Dünyada pek çok ülkede gördüm. O iflasın o temerrüttün ne olduğunu biliyorum. Perişan olur herkes. İnanın yaşanacak bir ülke olmaz Türkiye ondan sonra. İflas demek, benzin gibi, mazot gibi temel ihtiyaç maddelerinin parayla bile bulunamaması demektir. Paranız var, yarım depodan fazla alamıyorsunuz. Ya da yok 3 saat kuyrukta bekliyorsunuz. İflas işte odur. Her gün 6 saat 10 saat elektriğin kesik olduğunu düşünün memlekette. İşte tehlike bu arkadaşlar. İflas demek, topyekûn ekonomik ve finansal çöküş demektir. İflas demek, kaos demektir. Hükümete sesleniyorum, Erdoğan’a sesleniyorum: Çok pişman olursunuz, çok. Ancak iş de işten geçmiş olur.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER