Babacan: Kürt meselesi yeniden diriltildi, çözmekten vazgeçmek yanlış

Kürt sorununa dair konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Otoriter ortaklık tarafından Kürt meselesi yeniden diriltildi diye bu meseleyi çözme çabasından vazgeçmek çok yanlış bir yaklaşım” dedi.

Babacan: Kürt meselesi yeniden diriltildi, çözmekten vazgeçmek yanlış

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin haftalık değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

Katledilen gazeteci Hrant Dink’i anarak söze başlayan Babacan, DEVA Partisi’nin “iş başına geldiğinde” vatandaşların bütün haklarını koşulsuz, pazarlıksız ve müzakeresiz tanıyacağını belirtti.

“Cemaat ve vakıflar derhal kapatılsın” diyenlere karşı “haktan, özgürlükten” bahsettiğinde “saldırıyla” karşılaşıldığını belirten Babacan, “Sezen Aksu ile ilgili haktan, özgürlükten bahsedince başka bir grubun saldırılarıyla karşılaştım” dedi. Babacan devamla şunları söyledi: “Biz bu ülkeyi, bu marjinal kuşatmalara bırakmayacağız. Adalet arayan, hak diyen, huzur ve barış isteyen milyonların sesi olmaktan vazgeçmeyeceğiz. Sesi yüksek çıkanın başkalarının hakkını hukukunu taciz etmesine hayır diyeceğiz. Haklının yanında olacağız. Kimse bu saldırılarla susacağımızı, sineceğimizi, düşünmesin. Hepsi gelsinler üzerimize, hakikatin yolundan geri adım atmayız.”

‘İKTİDARIN GELENEĞİ HALİNE GELDİ’

Sezen Aksu’nun 5 yıl önce çıkan bir şarkısını, “kutuplaştırma ve çatışma için” malzeme edenlerin amaçlarını bildiklerini dile getiren Babacan, “Bunun organize bir iş olduğunu anlamak için istihbarat uzmanı olmaya gerek yok. Eş zamanlı düğmeye basılmış bir şekilde Bahçeli çıkıp konuşuyor, öbürünün adamları evinin önünde gösteriler yapıyor. Dini değerlerin siyasete ve kutuplaştırmaya alet edilmesi bugünkü iktidarın geleneği haline geldiğini gayet iyi biliyoruz. Kimse boşuna heveslenmesin. Bu ülkeyi sokakta bulmadık. Kirli hesapların peşinden koşan, yarınlarımızı hedef alan gruplara pabuç bırakmayız” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRATİK KAZANIMLAR GERİLETİLDİ’

Türkiye’nin demokratikleşme yolculuğunda bazı kritik virajları alamadığını belirten Babacan, “Süreçler içerisinde eksiklikler oldu, hatalar oldu. Bunları görüyoruz, biliyoruz, anlıyoruz. Daha kötüsü, demokratikleşme yolculuğumuzun yarıda kaldığı yetmemiş gibi, geri geri gitmeye başladık. Otokrat bir ortaklığın iktidarı başımıza musallat oldu. Her alanda, demokratik kazanımlarımız geriletildi” dedi.

KÜRT MESELESİNDE DİYALOG VURGUSU

Kürt sorununa dair de konuşan Babacan, “Geçmişe doğru muhasebe yaptığımızda, terör örgütünün yapıp yapamayacakları ile kendi vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini tek bir masaya getirip, bu konuları al-ver meselesi yapmak doğru bir yaklaşım olmadı. Sorunun özünde buraya geliyoruz. Vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini aynen tanımak ama örgütle mücadeleyi de sadece askeri yöntemlerle değil, bölge ülkeleriyle siyasi diyalogla, diplomasiyle ve her türlü enstrümanın etkili bir şekilde kullanılmasıyla yapabilmek. Varlık sebeplerini ortadan kaldırmak. Asıl mücadele burada. Otoriter ortaklık tarafından Kürt meselesi yeniden diriltildi diye bu meseleyi çözme çabasından vazgeçmek çok yanlış bir yaklaşım. Vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek siyasetin varlık amacıdır. Önemli olan niyettir. Türkiye’de demokrasinin geri kalmasının hiçbir mazereti olamaz” diye belirtti.

‘SİYASET ÇÖZÜM ARAMAKTIR’

“Güvenlik veya terör” gerekçesiyle, Türkiye’nin demokratikleşme çabalarının durdurulamayacağını ifade eden Babacan son olarak, “Özgürlüklerin alanını genişletirken, ülkemizin güvenliğinin de en iyi şekilde sağlanabileceğini biliyoruz. Otoriter rejimler vatandaşın önüne bu teraziyi koyar. Öyle bir terazi veya denge yok. Hem güvenliğin nasıl sağlanacağını hem de özgürlük alanının nasıl genişleteceğini biz gösteririz. Geçmişteki demokratikleşme çabalarına yapılan bazı haksız yakıştırmalar bizi derinden üzüyor. Hele toplumsal desteği yüzde 70’leri geçmiş bir süreci bugün kriminalize etmek toplumla kavga etmektir. Her fırsatta siyaseti mahkûm etmeye çalışmak toplumu reddetmektir. Siyaset, kadim sorunlar dahil olmak üzere milletimizin tüm sorunlarına çözüm aramaktır” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2022, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER