Ayhan Bilgen: 40 yıldır sivil bir anayasa yapılamamış olması kara bir lekedir

Türkiye'nin darbe anayasasıyla yönetilmesinin "utanç verici" olduğunu söyleyen Ayhan Bilgen, "Bu siyasetçilerin toplum neznindeki ayıbıdır" dedi.

Ayhan Bilgen: 40 yıldır sivil bir anayasa yapılamamış olması kara bir lekedir

SES Partisi Genel Başkanı Ayhan Bilgen, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin yeni bir anayasayı gecikmeksizin yapmasının gerektiğini söyledi.

Parlamenter sistem ve başkanlık sistemi tartışmasının “başlı başına bir Anayasa tartışması” olduğunu söyleyen Bilgen, “Yani doğru bir yöntemle Anayasa yapmazsanız, yapamazsanız anayasayı bir toplumsal sözleşme bir toplumsal uzlaşma metni gibi ele alamazsanız ne parlamenter sistem, ne başkanlık sistemi tartışmasında bir mesafe alabilirsiniz. Ne de bu konuda ortaya koyacağınız yaklaşım üzerinden toplumda yeni bir buluşma yeni bir birlikte yaşama iradesini geliştiremezsiniz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye toplumu, hükümet modeli tartışması üzerinden kutuplaştırılıyor, kamplaştırılıyor” diyen Bilgen, “Kimse kimseyi duymak dinlemek istemiyor. Kimse kimsenin korkularını endişelerini anlamak istemiyor. Herkes sadece işportacı gibi bağırmayı, ötekinin sesini bastırmayı siyaset yapmak sanıyor” dedi.

‘SİYASETÇİLERİN TOPLUM NEZDİNDEKİ AYIBI’

Bilgen sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin sivil demokratik bir Anayasa için bütün siyasetçilerin sorumluluk almasını, bir araya gelmesini ve bu ülkeyi 1980 darbesinin ürünü olan askerlerin topluma dayattığı Anayasadan kurtarmaya davet ediyoruz. Bu Türkiye siyasetine bir borcudur. Türkiye siyasetçilerinin toplum neznindeki ayıbıdır. Kara bir lekedir. Eğer 40 yıldır bu ülke yeni bir sivil demokratik Anayasa yapamamışsa, başta parlamentoda temsil edilen partiler ülkeyi yöneten hükümetler olmak üzere herkes bunun halka hesabını vermelidir.”

‘ÖNCELİKLİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ ANAYASA TARTIŞMASININ MERKEZİNE OTURTMALIYIZ’

“Ekonomiden dış politikaya kadar her alanda hak temelli bakış açısının hukukça güvence altına alınması gerektiğine hepimiz ihtiyaç duyuyoruz. O halde parlamenter sistemi, başkanlık sistemi model tartışmasından önce bir araya gelmek; hak temelli bir bakış açısıyla Türkiye’de, yargı bağımsızlığını Meclisin saygınlığını ve ülkenin öncelikli sorunlarının çözümünü Anayasa tartışmasının merkezine oturtmalıyız. Bunu başaramazsak; yani anayasayı bir uzlaşma metni, bir toplumsal konsensus metni olarak, hukuk sisteminde hak ettiği yere oturtamazsak bu ülkedeki bütün tartışmalar sadece kavga, gerilim ve siyasi çıkar elde etmenin bir aracı olarak kalacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER