Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil

MGK’nin ekonomiye dair açıklamalarına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak Milli Güvenlik Kurulu’nun işi değildir” dedi.

Altay: Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK'nin işi değil

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Milli Güvenlik Kurulu bildirisinde ekonomiye dair değerlendirmeler yer almasına tepki gösterdi. “Milli Güvenlik Kurulu asli işine bakarsa iyi olur” diyen Altay, “Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak Milli Güvenlik Kurulunun işi değildir. Eğer Milli Güvenlik Kurulu üzerinden muhalefete bir ayar verilmeye çalışılıyorsa bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

‘MİLLET YERİ GELDİĞİNDE MEYDANA DA İNECEKTİR’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Bir ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz” sözlerini hatırlatan Altay, “Üstelik Milli Güvenlik Kurulu da işi gücü bırakmış ekonomimize övgüler düzdükten sonra ‘Bu konudaki saldırılara karşı da duyarlıyız’ falan filan diye açıklama yapmış. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu denecek cinsten beyanlarda bulunmuş. Hükümeti övmek, muhalefete uyarı yapmak MGK’nın işi değildir. Milletin canı burnunda. Millet hiç şüphesiz bu şartlarda, bu vahim tablo karşısında yeri geldiğinde meydana da inecektir, yeri geldiğinde demokrasinin bir gereği olarak tepkisini ve protestosunu da gösterecektir. Eğer Milli Güvenlik Kurulu üzerinden muhalefete bir ayar verilmeye çalışılıyorsa bunu kabul etmemiz, sindirmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

‘MUHALEFETİ TEHDİT KAOS YARATIR’

Türkiye’de 84 milyonun haramilerden kurtulması, devleti haramilerden temizlemesi için verdiği bir kurtuluş savaşı olduğunu söyleyen Altay, şöyle konuştu: “Mutfakta var, pazarda var, çarşıda var, sokakta var, her yerde var. Sen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolarla borçlanacaksın, sonra ‘Dış güçler ekonomiye müdahale ediyor’ diyeceksin. Senin bir siyasetçin mafyadan her ay 10 bin dolar harcırah alacak, sen ‘Ekonomiye dış güçler müdahale ediyor’ diyeceksin. Sen Londra'daki faiz baronlarından yüksek faizle dolar borçlanacaksın, ‘Dış güçler bize saldırıyor’ diyeceksin. İhaleleri veren Türk devleti, ihaleyi alan Türk vatandaşı, dolar garantisi vereceksin, sonra ‘Dış güçlerin ekonomiye saldırısı var’ diyeceksin. Alem kör, herkes sersem değil. Bu millet asil, necip bir millet; her şeyi gören, sağduyusu, duyarlılığı olan bir millet ve bu millet, bu ekonomik gidişe tepki vermeyecekse neye tepki verecek? Verilen tepkiyi dış güçlerle ilintilemek, yok ‘Gezi kalkışması’ bilmem ne demek tam bir zırvalıktır. 4 Aralıkta, Mersin'de, saat birde Erdoğan'ın ekonomik karnesine milletin verdiği tepkiyi tüm Türkiye görecek ve buradan uyarıyorum: Muhalefeti tehdit etmek ülkede kaos çıkarmaktan başka hiçbir işe yaramaz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2021, 13:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER