Akşener’den Bulu tepkisi: Damat aromalı rektör

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu için “damat aromalı rektör” diyerek, öğrencilerin mücadelesinin haklı olduğunu söyledi.

Akşener’den Bulu tepkisi: Damat aromalı rektör

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. İktidarı eleştiren Akşener, “Bu iş böyle gitmez Sayın Erdoğan. Seni o makamlara getiren milletimizin sesini duyacaksın. Bu memlekette eczanelerde bile veresiye var Sayın Erdoğan. Muayene ücretlerini de eczanelerin üstüne yüklemişsiniz. Eczacının o parayı cebine attığını zanneden vatandaş eczacılara tepki gösterirken sen aradan sıyrıldığını sanıyorsun Sayın Erdoğan. Senin her fırsatta yardımına koştuğun o meşhur müteahhitten bahsetmiyorum, ben bu memleketin bel kemiği tam 2 milyon esnaftan bahsediyorum. Seçim zamanı oy istediğin ama zor zamanlarında utanmadan görmezden geldiğin ailelerden bahsediyorum” dedi.

‘NE İŞE YARIYORSUN ERDOĞAN’

Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hani dünya lideriydin ne oldu Sayın Erdoğan. İcraata gelince ıslık çalıyorsun. Milletin derdine gelince araziye uyum sağlıyorsun. Senin için liderlik bu mudur muhterem. Geciktiğin her ay ülkemiz milyarlar dolar zarara giriyor. Turizm sezonu geliyor. Sense abuk sabun gündemler peşindesin. Bu ülkenin günde 2 milyon insanı aşılayacak kapasitesi var. Hadi daha neyi bekliyorsun. Sen oturduğun o koltukta ne işe yarıyorsun Sayın Erdoğan."

‘DAMAT AROMALI REKTÖR’

“Kayyım rektör” protestolarına dair konuşan Akşener, “Kafasına göre Boğaziçi Üniversitesi'ne atadığı rektör üzerinden ortalığı karıştırmakla meşgul. Adam diyor ki ben Boğaziçi'ni dünyada ilk 100 üniversite içine sokacağım. Kendisi daha önce iki üniversitede rektörlük yapmış onları Türkiye'de ilk 100 içine sokabilmiş mi? Hayır. Yani sayın Erdoğan bilmediği her konuda gösterdiği o müthiş uzmanlıkla diyor ki Boğaziçililerin oluşturduğu kadro bu işi bilmiyor kendi üniversitesini Türkiye'de ilk 100 içine bile sokamamış Melih Bulu biliyor. Damat bakanı atadığında da kendisinden bu arkadaşın ne kadar büyük bir ekonomist olduğunu dinlemiştik. Onun hakkında da böyle konuşmuştu. Huylu huyundan bahsetmiyor. Instagram fenomeni damat bakan gitti, şimdi ise damat aromalı rektör geldi. Kader utansın” ifadelerini kullandı.

AYŞE BUĞRA TEPKİSİ

Akşener, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Prof. Ayşe Buğra’yı hedef alan sözlerine tepki göstererek, şunları söyledi: “Senin bilimle araştırmayla pek alakan yok. Buğra her şeyden önce çok kıymetli eserleri olan çok değerli bir akademisyenimizdir. Birçok başka alanın yanı sıra Türkiye'de iş dünyası ile devlet arasındaki ilişkileri incelediği çalışmalarıyla da literatüre katkılar yapmış bir bilim insanıdır. Aynı zamanda Tarık Buğra'nın da kızıdır. O Tarık Buğra ki senin burma bıyıklına benzemez. TRT'nin TRT olduğu zamanlarda bu millete ecdadını hakkıyla anlatan muhterem romanların dizilerin yazarıdır. Her şeyin ötesinde bir kadından bir bilim insanından söz ediyorsun. Terbiyeli olacaksın, efendi olacaksın. Bu sözler devletin başına çıkışmaz. Her cuma namazı abuk sabuk konuşup abdestini gıybetle bozmak bu ülkenin cumhurbaşkanına yakışmaz. Bu ülkenin cumhurbaşkanı Boğaziçi'nin 36 yıllık şerefli bir hocasını, milletimizi gururlandıracak bilimsel çalışmalar yapmış bir kadını hedef tahtasına koyamaz. Ayıptır, günahtır. Sen eskiden siyasetin raconunu bilirdin. Çünkü hapse düşmüştün. Bilirdin ki hapisteki birinin ailesine laf edilmez. Saraya girdiğinden beri ne racon kaldı ne nezaket kaldı. Yazıklar olsun sana yazıklar olsun. Yazıklar olsun sana yazıklar olsun."

‘BU YOL YOL DEĞİL’

Erdoğan’a “bu yol, yol değil” diyen Akşener, “Ellerinizi kadınlarımızdan ve gençlerimizden çekin. Biri çıkıp sizin hedef gösterdiklerinize bir şey yapsa mutlu mu olacaksınız? Bunun hesabını kim verecek sayın Erdoğan. Bu tavırla devlet yönetilmez. Bu yol yol değil. 80 öncesinin talebesi olmuş pek çok kişi bu çatının altında bu salonu şereflendirmiş durumda kendisi 80 öncesinde top oynadığı için o dönemleri bilmez. Burada bu işi bilen arkadaşlarımız adına uyarıyorum. Bu yol yol değil. Kaosun parçası olan yönetemez sayın Erdoğan. Gençlere başları ezilmiş diyen küçük ortağını da şiddetle Başbuğ Türkeş'i örnek almaya davet ediyorum. Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini unutmayasın” dedi.

‘HAKLI BİR MÜCADELE’

Boğaziçili öğrencilere çağrıda bulunan Akşener, “Bu mücadeleyi üniversiteden çıkarıp siyasi kutuplaşmanın cephesi haline getirmek isteyenlere lütfen prim vermeyin. Boğaziçi Üniversitesi’nin verdiği mücadele haklı bir mücadele, gençleri uyarmak istiyorum, bu mücadeleyi siyasi kutuplaşmanın cephesi haline getirmek isteyenlere lütfen prim vermeyin. İçinizdeki bu haklı isyan öfkeye dönüşüp sokaklara taşmasın” diye belirtti.

TAKVİM GAZETESİNE TEPKİ

Takvim gazetesine tepki gösteren Akşener, “ Hepimiz zenginlikten şımardık. Patronun o doymaz beş müteahhitten biri yöneticisi de eski damat bakanın kardeşi olan medya grubunun bir gazetesinde geçen gün birinci sayfada bir kılavuz yayımlandı. Muhtemelen görmüşsünüzdür ama milletimiz de görsün. Hiç mi utanmıyorsunuz. Bu rezaleti gördün mü Sayın Erdoğan. Bu vicdansızlar milletin acı gerçeğiyle alay ediyor alay.  Türkiye’yi yönetenlerin görevi her şeyden önce vatandaşlarına markete girdiğinde tüm ihtiyaçlarını alabileceği imkanları sağlamak. Damadının kardeşi elinin altındaki gazeteler üzerinden kuyunu mu kazıyor bilemem ama milletimize yapılan bu hakaretin hesabını sormak önce sana düşer. Manşetlerle savaştık diyordun al sana savaşacak manşet” dedi.

YENİ ANAYASA TARTIŞMASI

Erdoğan’ın yeni anayasa çıkışını değerlendiren Akşener, “Mevcut anayasayı bile uygulamayanların bu teklifle ne kadar samimi olduklarını düşünmüyoruz. Biz daha acil sorunların ve ihtiyaçların peşindeyiz. Bizim önceliğimiz mutfaktaki yangın. İşsiz gençlerimizin gündemleri. AKP ve ortaklarının değil, milletimizin gündemini takip ediyoruz. Türkiye’nin ancak iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemle düze çıkacağını düşünüyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajansı (MA)

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER