AKP’de Bahçeli matematiği devrede: Herkes bir oy getirse 24 milyon eder

AKP'nin Kızılcıhamam kampında partinin 12 milyon üyesinin birer oy getirmesi durumunda 24 milyon oy edeceği hesabının yapıldığı ortaya çıktı. Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP'ye oy vermiş olan seçmenin yüzde 38'inin tereddüt yaşadığını belirtti.

AKP’de Bahçeli matematiği devrede: Herkes bir oy getirse 24 milyon eder

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sık sık siyasi olayları anlatmak için kullandığı hesaplama yönetim AKP’de de devreye girdi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, parti üyelerinin birer oy getirmesi durumunda bu 24 milyon oy edeceğini söyledi.

Hürriyet gazetesi yazarı Nuray Babacan, “AK Parti’nin geçen günlerdeki Kızılcahamam kampında yapıldı. Partinin Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, partinin 12 milyon üyesi bulunduğunu, bunların 2 milyon 200 bininin teşkilat mensubu olduğunu söyledi. Bu kişilerin 10 binden fazlası, milletvekili, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve il genel meclisi üyelerinden oluşuyor. Rakamları alt alta yazıp, ‘Herkes bir oy getirse 24 milyon eder’ denildiğini biliyoruz.” diye yazdı.

AKP’YE OY VERMİŞ OLANLARIN YÜZDE 38’İ TEREDDÜTTE

Babacan yazısında, “Aynı toplantıda, başka bir hesaplama Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş tarafından yapıldı. Analize göre, hayatında bir döneminde AK Parti’ye en az bir kez oy vermiş seçmenin yüzde 38’i tereddütte. Yani bizim ‘kararsız, gri alan ve kıyıda duranlar’ dediğimiz kitle. Bunların üçte birinin partiye oy vermeme konusunda kararlı olduğu belirtiliyor. Kurtulmuş’un yaptığı saptamaya göre, bu kitlenin neredeyse tamamının AK Parti’den kopuş nedeni ekonomi. Ve Kurtulmuş sözlerini ‘Türkiye’deki tüm seçimler önemlidir. Ama 2023 seçimleri bugüne kadarki en önemli seçim olacaktır’ diyerek bitiriyor. Görünen o ki ince hesaplar başlamış. Santim santim seçmen analizi yapılıyor.” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER