AKP'li Belediye Başkanvekili ‘Akrabalarını işe yerleştiriyorlar’ deyip partisinden istifa etti

Batman Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili Abdullah Tarhan, yüzlerce Hasankeyfli genç işsiz gezerken, AKP'lilerin yakınlarının usulsüz bir şekilde işe yerleştirildiğini iddia ederek AKP'ten istifa etti. "Gençlerden" özür dileyen Tarhan, istifasının "geç kaldığın"ı söyledi.

AKP'li Belediye Başkanvekili ‘Akrabalarını işe yerleştiriyorlar’ deyip partisinden istifa etti

Batman’da Hasankeyf Belediyesi Başkanvekili AKP’li Abdullah Tarhan, AKP İlçe Teşkilatı’ndaki yöneticilerin aile fertlerini işe yerleştirdiklerini belirterek, partisinden istifa etti. İstifasına ilişkin konuşan Tarhan, yapılan usulsüz alımlara artık dayanamadığını kaydetti.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Hasankeyf’te birçok gencin işsiz olduğunu ve bundan dolayı farklı illere gitmek zorunda kaldıklarını belirten Tarhan, “Biz eski Hasankeyf’ten yeni bir yerleşime girdik, yeni bir ilçe olduk ancak yeni olan bu ilçede Hasankeyfli hiçbir vatandaşın bir karış toprağı yok. Buradaki bütün gençler işsiz güçsüz. Marmaris’e çalışmaya giden yüzlerce Hasankeyfli gençler var. Hasankeyf’te devlet hastanesine eleman alımı dışarıdan yapıyorlar, müze müdürlüğüne dışarıdan eleman getiriyorlar, gençlik ve spor il müdürlüğüne alımlarda dahi dışarıdan insanlar getiriyorlar” şeklinde konuştu.

‘ARTIK BU DURUMA DAYANAMADIM’

Yapılan işe alımlarını anlatan Abdullah Tarhan, “PTT’ye eleman alınıyor, kendi akrabalarını sokuyorlar. İlçe başkanı ve belediye başkanı tüm kurumlardaki kadrolara, ‘kardeşim’, ‘amcaoğlum’, ‘yeğenim’ diyerek işe koyuyorlardı. Ben 49 yıllık belediyeciyim ve artık bu duruma dayanamadım. Vatandaşlarımın daima yanındayım. Hiçbir zaman ‘Ailemden bu, şu alınsın’ demiyorum, ben istiyorum ki ihtiyacı olanlar işe girsin” dedi.

Yaşananları AKP’li vekillere, il başkanına, ilçe başkanına ve belediye başkanına, il koordinatörüne ve bölge koordinatörüne söylediğini ancak oralı olmadıklarını belirten Tarhan, “İl teşkilat başkanım aradı beni, ‘Bu konulardan ben de rahatsızım, niye bana gelmedin?’ dedi” ifadesini kullandı.

‘İLÇE BAŞKANININ İKİ YEĞENİ PTT’DE ÇALIŞIYOR’

İstifası öncesinde il başkanıyla görüşmek istediğini ancak geri dönüş yapmaması sonrasında istifasını açıkladığını belirten Abdullah Tarhan, şöyle devam etti:

İl başkanım da ‘3-4 gün sabret’ dedi. Dün gittim, telefonla aradım ama 3-4 saat beklememe rağmen geri dönmedi. İkazlarımın dikkate alınmaması sonrasında yazılı istifamı verdim.

Bundan sonra vatandaşlarımın ve gençlerimin yanındayım şimdi daha rahatım. Lakin meclis üyeliğinden istifa etmedim, yapılan usulsüz işe alımlarla her zaman mücadele edeceğim ve bunları konuşmaya devam edeceğim.

AK Parti İlçe Başkanı’nın iki kardeşi PTT’de çalışıyor, belediye başkanı bir yeğenini koydu, o iki sene çalıştı başka yere tahinini çıkardı ve başka bir yeğenini yine PTT’ye koydu.

Ben üç dönemdir meclis üyesiyim ve üç dönemdir burada AK Parti’ye kazandıran benim. Bu geç kalınmış bir istifadır. Sabrettim, olmadı. Seçmenlerimden ve gençlerden özür dilerim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER