Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İsveç'in NATO üyeliği hakkında açıklamalarda bulundu. Üyeliğin, Baltık bölgesinin güvenliği üzerinde olumsuz bir etkisi olacağını belirten Zaharova, Moskova'nın tehditleri ve Rusya'nın savunma yeteneklerinin zayıflamasını önlemek için misilleme tedbirleri alacağını söyledi.

Sputnik'in aktardığına göre, Zaharova, "Uzun süredir devam eden askeri bağlantısızlık politikasını terk ederek Rusya'ya açıkça düşman olan bir bloğun saflarına katılmanın sıradan İsveçlilerin güvenlik duygusunu güçlendirmesi pek olası değildir" dedi.

'MİSİLLEME TEDBİRLERİ ALACAĞIZ'

Güvenliklerinin zayıflamasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Zaharova, şunları söyledi:

Rus muhalif Aleksey Navalni cezaevinde öldü Rus muhalif Aleksey Navalni cezaevinde öldü

"Ülkemizin savunma kabiliyetine yönelik tehditleri önlemek için siyasi, askeri ve teknik nitelikte misilleme tedbirleri alacağız. NATO saldırı sistemlerinin, silahlarının ve kuvvetlerinin bu ülke topraklarına olası konuşlandırılması da dahil olmak üzere, İsveç'in NATO'ya entegrasyonu çerçevesinde alınacak önlemlerin spesifik içeriğine karar vereceğiz."

'AVRUPA İÇİN TRAJİK SONUÇLARA YOL AÇABİLİR'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova düzenlediği brifingde, NATO'nun Rusya sınırları yakınında yapacağı açık provokatif 'Steadfast Defender' tatbikatının Avrupa için trajik sonuçlar doğurabileceğini söyledi:

"Tatbikatlar açıkça provokatif bir nitelik taşıyor. NATO üyesi 31 ülke ve İsveç'ten 90 bin kişilik bir kuvvet grubu birkaç ay boyunca Norveç'ten Romanya'ya kadar Rusya sınırları yakınında faaliyet gösterecek. Bu adım bilinçli olarak durumu kötüleştirmeyi amaçlıyor, askeri olay risklerini arttırıyor ve nihayetinde Avrupa için trajik sonuçlara yol açabilir."