İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı 2.3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 28 bin 176'ya yükselirken gözler bölgenin en güneyindeki, Mısır sınırındaki Refah' kentinde. Gazze'de katliam ve açlıkla soykırım eylemlerini devam ettiren İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, uluslararası uyarılara rağmen yerinden edilenlerin sığınmasıyla birlikte nüfusu 1.5 milyonu bulan Refah'a kara harekatı hazırlığı açıklamalarına her gün bir yenisini ekliyor.

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, İsrail'in son 24 saatteki saldırılarında 14 katliam gerçekleştirdiğini, 112 Filistinliyi daha öldürüp 173 Filistinliyi daha yaraladığını açıkladı. Buna göre 7 Ekim'den beri İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 28 bin 176'ya, yaralanan Filistinlilerin toplam sayısı 67 bin 784 yaralıya ulaştı. Bunlar sadece ulaşılabilen kurbanlarla ilgili sayılar.

REFAH'A BOMBARDIMAN: HASTANEYE 58 ÖLÜ GETİRİLDİ

Al Mayadeen'in Refah muhabiri, İsrail'in bugüne kadar kente düzenlediği en ağır bombardımanda onlarca Filistinlinin öldürüldüğünü duyurdu.

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı, Refah'taki Ebu Yusuf El Neccar Hastanesi'ne son birkaç saatte 58 ölü getirildiğini duyurdu.

'İSRAİL BURADA KARADA OPERASYON YAPSA, BİNLERCE İNSAN ÖLÜR'

Refah'ta komşusunun evinin yıkıntıları arasından ölü çocukları çıkarmaya çalışan orta yaşlı Cabr Burdini, BBC'ye "İsrail burada karada operasyon yapsa, binlerce insan ölür. Çocuklar da büyükler de korkuyor. Çocuklara bakın. Uyuyamıyorlar" dedi.

UNRWA: İNSANLAR BAŞKA NEREYE GİDECEK?

İsrail'in hedef göstermesinin ardından ABD ile müttefiklerinin para yardımını kestiği Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Kurumu'nun (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, X'te "Refah'ta büyüyen bir kaygı ve panik duygusu var. İnsanların başka nereye gidecekleri konusunda kesinlikle hiçbir fikri yok" açıklamasını yaptı.

Lazzarini, "Bu nüfusa yapılacak herhangi büyük ölçekli askeri operasyon, Gazze'de ortaya çıkan sonsuz trajediye yeni bir katman daha eklenmesine yol açacak" uyarısında bulundu.

'GAZZE ŞERİDİ'NE BİR KIYAMET KATMANI DAHA EKLENİR'

BBC'ye de konuşan Lazzarini, Gazze nüfusunun yaklaşık yüzde 5'inin (yaklaşık 100 bin kişi) son 4.5 ayda öldürüldüğünü, yaralandığını ya da ortadan kaybolduğunu, büyük olasılıkla enkaz altında öldüğünü belirtti.

BM yetkilisi, şunları söyledi:

"Artık nüfusun geri kalanı Refah'ta çoğunlukla açık havada toplanmış durumda. Buraya harekat düzenlerseniz, sadece Gazze Şeridi'ne bir kıyamet katmanı daha eklemiş olursunuz. Ve bundan kesinlikle kaçınılması gerekiyor."

FRANSIZ SOLCU MİLLETVEKİLİ: GAZZE'DEKİ FİLİSTİN HALKINI YOK EDER

Fransa'da muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi milletvekili Coquerel, dün Paris'teki Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan Filistin'e destek gösterisinde AA'ya konuştu. Geçen hafta Refah Sınır Kapısı'nı ziyaret eden Coquerel, "Filistinlilerden Gazze Şeridi'nin kuzeyinden güneyine, Refah'a gitmelerini istedikten sonra şimdi bu bölgeyi bombalıyorlar ve onlardan Mısır'a gitmelerini istiyorlar. Eğer böyle olursa bu kalıcı bir göçe ve Gazze halkının yok olmasına yol açacaktır. (Netanyahu'nun) İstediği bu" dedi.

EMEL HASTANESİ'NE OKSİJEN VE YAKIT GİRMESİNE İZİN VERİLMİYOR

Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinin Emel Hastanesi'ni yöneten Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun bir haftadan fazla süredir Emel Hastanesi'ne oksijen verilmesini kasıtlı olarak engellediğini ve bunun 3 hastanın ölümüne yol açtığını duyurdu.

İsrail'in hastaneye oksijen ve yakıt girmesine izin verdiği iddiasını çürüten bir bildiri yayımlayan Filistin Kızılayı, İsrail ordusunun tüm tıbbi ekipmanın girişini engellemekle kalmayıp hastaneye baskın sırasında içeride bulunan tüm ekipmanı da yok ettiğini vurguladı.

AMBULANSLAR ÇALIŞMASIN DİYE ANAHTARLARI ÇALDILAR

Açıklamaya göre sağlık personeline darp ve hakaretle saldıran İsrail askerleri, 9 tıbbi ve idari personeli, 4 yaralı hastayı ve 5 refakatçisini gözaltına aldı. Açıklamada İsrail ordusunun Emel Hastanesi'nin ambulansları ile hastane yönetimine ait tüm araçların anahtarlarını "çaldığı" da aktarıldı.

İsrail ordusu jeneratörlere yakıt girişini kasıtlı olarak engellemeye devam ederken, hastanede kalan mevcut miktarın iki gün içinde tükenmesi bekleniyor. Bu da 21 gündür İsrail kuşatması altındaki hastaneyi, yaralı hastalarını ve personelini çok yüksek bir risk altına sokuyor.

NASIR HASTANESİ İÇİN DE ALARM

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı da İsrail ordusunun Han Yunus'taki Nasır Hastanesi'ni kapılarına, binalarına ve avlularına ağır ateş açarak hedef aldığını duyurdu. Hastanedeki 300 sağlık çalışanı, 450 yaralı ve hasta Filistinli ve 10 bin Filistinli sığınmacının hayatından derin endişe ve korku duyduğunu vurgulayan bakanlık, uluslararası toplumu hastanenin korunmasını sağlamaya çağırdı.